• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Povinné ručení a havarijní pojištění – Víte, k čemu slouží?

7. 12. 2017

Povinné ručení a havarijní pojištění: Dva pojmy, se kterými se jako majitel automobilu dříve nebo později setkáte. Každé z uvedených pojištění má svůj jasný účel.

Povinné ručení, jak už název napovídá, je ze zákona povinné a jde o pojištění odpovědnosti za škodu vzniklou třetím stranám v důsledku dopravní nehody zaviněné pojistníkem. Havarijní pojištění je naopak dobrovolné a slouží především k pokrytí škod způsobených na vlastním vozidle.

Havarijní pojištění a povinné ručení

Pro ochranu auta lze sjednat nejen havarijní pojištění: Často stačí připojištění k povinnému ručení.

Povinné ručení

Je nutné sjednat vždy, pokud je zákazník vlastníkem vozu evidovaném v Registru vozidel. Provozování vozidla bez povinného ručení má za následek pokutu ve výši několika desítek tisíc korun. Povinné ručení slouží k vyrovnání finančních výdajů v případě dopravní nehody, zejména při způsobení škody na autě či majetku nebo újmy na zdraví.

Havarijní pojištění

Pokrývá finanční následky nenadálých událostí, které vedly k poškození zákazníkova vozidla. Nejčastěji se jedná o krupobití a další přírodní živly, krádež a vandalizmus nebo třeba výmoly poškozený podvozek.
Někdy však není nezbytně nutné rovnou pořizovat havarijní pojištění, ale stačí připojištění k povinnému ručení, které zpravidla kryje například krádež zavazadel z vozidla, kamínkem poškozené čelní sklo nebo srážku se zvěří.

Související články