• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Povinné ručení dál zdražuje, někteří zaplatí méně

19. 5. 2014

Ceny nového povinného ručení stouply v průměru o 13 procent. Zatím pojišťovny zdražují zejména novým zákazníkům, a to o 10 až 25 procent. Nejvíce zaplatí rizikoví mladí řidiči z větších měst, majitelé malých aut a ti, kteří bourali. Jsou ale i tací, kteří zaplatí méně.

Do cen povinného ručení se během posledních měsíců promítly především tři faktory: paušální platby hasičům, odvody do Fondu zábrany škod a dopady nového občanského zákoníku.

Loni nové smlouvy povinného ručení zdražily o 7, letos zatím o 6 procent. Přestože se již druhým rokem upozorňuje na zdražení, ceny povinného ručení jsou stále nízké.

Například v roce 2006 stálo povinné ručení průměrně 3 953 korun. Výrazný pokles cen pak prodělalo v letech 2008 až 2012, kdy došlo k propadu o cca 30 procent. Loni byla průměrná částka pojistky 2 695 korun.

Ne každý zaplatí více

Ceny stoupají, ovšem nikoliv plošně. Některé segmenty zažívají dokonce pokles cen. Pojišťovny zavádějí detailnější segmentaci jak podle výkonu vozidla, tak podle věku či místa bydliště klienta.

Zdražuje se zejména novým klientům. Dražší pojistku mohou podle údajů České asociace pojišťoven čekat mladí lidé do 30 let, majitelé vozů ve velkých městech a ti s malými auty se slabší kubaturou do 1 350 ccm. Pak také ti, v jejichž případě již došlo v minulosti ke škodné události (roste význam malusů).

Pokles cen mohou zaznamenat majitelé vozů s velmi malým objemem do 1 250 ccm a vozů s velmi vysokým objemem nad 2 500 ccm. Nejvyšší sleva, kterou lze na povinném ručení získat, je samozřejmě ta za jízdu bez nehod.

Pokud nezaviníte žádnou nehodu a nezpůsobíte škodu, přizná vám například Wüstenrot u povinného ručení ProAuto již po dvou letech 30procentní bonus, na maximální bonus ve výši 60 procent dosáhnete po 120 měsících. Navíc lze povinné ručení ProAuto kdykoliv ukončit bez udání důvodů a bez jakýchkoliv poplatků.

Novým trendem je pak cenová fixace, tedy slib zachování dnešních cen po určitou dobu.

Srovnejte si ceny konkurence

Řidiči mají možnost využít velké konkurence v nabídce a uzavřít zajímavější smlouvu s novou pojišťovnou. Zdražení tak může být ideálním impulsem pro přehodnocení nabídky a změny pojišťovny. Vždy se vyplatí alespoň v první fázi výběru využít internetové srovnávače.

Rozhodujícím kritériem při výběru pojišťovny u povinného ručení je nejen cena a výše pojistných limitů, ale také rozsah nadstandardních připojištění, které jsou do ní zahrnuty. V nabídkách pojišťoven můžete narazit na krytí střetu se zvěří, úrazové pojištění řidiče a přepravovaných osob, pojištění skel, fixaci ceny, náhradní vozidlo či asistenční služby.

O zdražení povinného ručení by majitele vozidla měla pojišťovna informovat nejpozději dva měsíce před splatností pojistného za nové smluvní období. Pokud tak neučiní, smlouva dále běží podle původních parametrů, tedy bez zvýšení ceny pojistného. V případě, kdy pojišťovna informuje včas, je nutné svůj nesouhlas uplatnit do jednoho měsíce.

Článek vyšel 19. 5. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek povinného ručení
Jak vyzrát na povinné ručení? Nebourat a vybírat pečlivě pojišťovnu

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.