• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Povinné ručení v roce 2015 zdraží

27. 1. 2015

Povinné ručení by mělo letos znovu plošně podražit v řádu stokorun. Na vině je zrušení příspěvků nepojištěných vlastníků vozidel do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Nevěšte ale hlavu, existuje způsob, jak ušetřit. Na trhu s povinným ručením vládne tvrdý konkurenční boj, ze kterého můžete snadno profitovat.

Novela zákona, která ruší povinnost motoristů provozujících vozidlo bez pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přispívat na nepojištěné škody, nabyla účinnosti 15. ledna 2015. Na všechny výzvy k úhradě příspěvků od České kanceláře pojistitelů do 14. ledna 2015 je ale třeba reagovat.

Nově budou případné škody způsobené těmi, kteří nemají povinné ručení, hradit pojišťovny. Povinné ručení by kvůli tomu mohlo podle kanceláře pojistitelů zdražit řádově o stokoruny. Přitom už v loňském roce ceny stouply zhruba o 7 procent.

Sněmovna příspěvek zrušila s tím, že je jen další sankcí. Povinné ručení stále zůstává základní podmínkou pro provoz vozidla. Za provozování vozidla bez pojištění motoristům nadále hrozí pokuta ve správním řízení, vyřazení vozidla z registru vozidel a zejména povinnost viníků nepojištěných nehod uhradit celou částku za způsobenou škodu z vlastních finančních zdrojů.

Jak ušetřit na povinném ručení

Máte dobrou pojistku a platíte za ni přiměřenou cenu? Sazby pojistného se napříč pojišťovnami liší až o tisíce korun a na trhu vládne tvrdý konkurenční boj, ze kterého můžete snadno profitovat. Využijte této konkurence a neplaťte zbytečně vysoké povinné ručení.

Poptávka po levném povinném ručení je vysoká. Právě výhodnější cenová nabídka patří mezi nejčastější důvody přechodu k jiné pojišťovně. Zjistěte si, co nabízí konkurence – nejsnazší způsob je využít služeb internetových srovnávačů.

Najdete tak během pár minut pojišťovnu, která pojistí váš vůz za výrazně nižší cenu, než platíte doposud. Každá společnost totiž počítá výši povinného ručení jinak. Určování sazby se odvíjí od specifikace vozidla, osoby klienta a výše pojistných limitů.

Jak změnit povinné ručení

Předpokládejme, že už jste si našli pojišťovnu, u které budete platit za povinné ručení méně. Ukončit starou smlouvu ovšem nemůžete jen tak ze dne na den. Případná výpověď smlouvy má svá pravidla.

Pojistné smlouvy se zpravidla uzavírají na období jednoho roku s tím, že se každý rok automaticky obnovují. Právě konec tohoto pojistného období je příležitost pro změnu pojišťovny. Smlouvu je nutné vypovědět nejpozději 6 týdnů před tímto datem.

Vypovědět povinné ručení můžete také v případě, že pojišťovna navýší cenu pojistného. O změně výše pojistného musí být řidič informován minimálně 2 měsíce před splatností starého pojistného období. Po obdržení oznámení o změně pojistných podmínek pak máte jeden měsíc na výpověď smlouvy.

Pokud si vyberete nové povinné ručení s chytrým on-line srovnávačem, jeho tým vám ohledně celého procesu bezplatně poradí a ulehčí vyřízení formalit.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek povinného ručení
Existuje mnoho případů, při kterých povinné ručení nestačí

Související články