• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Pozor na protokol o nehodě - raději volejte vždy Policii

5. 4. 2012

V posledních dnech se rozšiřuje fenomén odvolání podpisu na protokolu o nehodě, který se pořizuje při 70 % všech nehod. Tento protokol umožní situaci vyřešit dohodou mezi řidiči a nevolat policii při nehodě do 100 tisíc a při absenci zranění jakéhokoli účastníka nehody.

Samo o sobě je to výborná věc. Na formuláři vyplníte základní údaje, nakreslíte schéma nehody, podepíší se účastníci a jeden z nich uzná vinu. Protokol se předá pojišťovně a ta zaplatí opravu vozidla poškozeného z povinného ručení motoristy, který nehodu způsobil.

Jenže…

Toto zdaleka neplatí vždy. Stačí totiž, aby si „pachatel“ rozmyslel svou vinu a poslal dodatečně pojišťovně informaci, že protokol podepsal pod nátlakem a že svou vinu uznává třeba na 55 procent. Potom překvapenému poškozenému pojišťovna zaplatí opravu vozidla jen z 55 % . Jediná obrana v tomto případě je cestou soudu.

Samozřejmě této možnosti nevyužívají všichni „pachatelé“, ale už jich začíná přibývat v závislosti s tím, jak pojišťovny vyhodnocují jejich bezeškodní průběhy a dávají štědré bonusy těm, kteří nehody nezaviní ze 100 %.

Jak se bránit ?

Pokud se vám již stalo, že jste se stali obětí výše popsaného jednání, není jiná cesta než se obrátit na soud. Uvědomte si ale, že jako žalující strana leží důkazní břemeno na vaší straně. Proto se snažte uchovat co nejvíce dokladů o nehodě – nejlépe fotky apod. V těchto chvílích vám také může přijít vhod hlavně kamera do auta, která bude mít vše zaznamenané a může vám tím pádem pomoci při případných sporech. Jak ji nejlépe vybrat a umístit do auta vám poradí test autokamer na portále Arecenze.

V případě, že jste ještě nebourali nebo nikdo neodvolal svou vinu, je dobré se poučit a nejlépe volat policii ke každé nehodě. Policie nebude nadšená, ale pokud uvedete argument, že se bojíte následného podvodu s odvoláním podpisu „pachatele“, měla by přijet. Pokud vás odmítne, alespoň si důkladně obstarejte veškeré důkazy (fotografie, video, audio nahrávku komunikace s „pachatelem“) pro případný spor u soudu.

Příjemné Velikonoce, pokud možno bez nehod přeje tým Chytrého Honzy.

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →