• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Průměrná RPSN klesla, půjčky ale stále předražené

3. 3. 2015

Průměrná roční procentní sazba nákladů (RPSN) klesla v roce 2014 ze 17,16 procenta na 16,2 procenta. Hlavně díky rostoucí konkurenci nových hráčů na poli bankovnictví jdou ceny půjček dolů. Ale je to pořád málo. Ve vyspělých západoevropských zemích se RPSN pohybuje okolo 10 procent.

Údaje o poklesu RPSN vyplývají z testu spotřebitelských úvěrů, který uskutečnil portál Bankovnipoplatky.com mezi 14 bankami. Každý poskytovatel úvěru je povinen RPSN uvádět.

Tato sazba slouží k porovnávání nákladů na úvěr mezi různými poskytovateli a musí podle zákona obsahovat nejen roční úrok, ale všechny náklady na spotřebitelský úvěr, které musí dlužník platit.

Úvěry meziročně zlevnily v důsledku rušení poplatků. Lepším cenám samozřejmě pomáhají také nízké úrokové sazby centrálních bank.

Cena je rozhodujícím faktorem

Cena stále zůstává pro Čechy rozhodujícím faktorem pro výběr a následnou koupi zboží, u spotřebitelských půjček její význam za poslední dva roky dokonce vzrostl.

V teoretické rovině by si vždy každý vzal tu nejvýhodnější půjčku, tedy takovou, kterou ve finále přeplatí nejméně po připočtení úroků a poplatků. Celkovou cenu spotřebitelské půjčky uvedlo jako nejdůležitější faktor 52 procent respondentů průzkumu agentury STEM/MARK.

Realita ale bývá jiná, když lidé půjčku opravdu potřebují. Někteří se pak na úkor cenové výhodnosti rozhodují hlavně podle rychlosti a snadnosti získání.

Cena je rozhodující i při refinancování úvěru. V ZUNO vám garantují ty nejvýhodnější podmínky a slibují nepřekonatelný úrok. A když vám jiná banka nabídne nižší úrok? ZUNO ho opět sníží! Nejnižší poskytovaný úrok je 6,9 % p.a.

Srovnávejte, žádejte předsmluvní nabídku

Ať už do banky zamíříte pro nízký či vysoký spotřebitelský úvěr, měli byste se předem dobře informovat o produktu i konkurenčních nabídkách.

Výběr výhodného úvěru spotřebitelům značně usnadňují on-line srovnávače. Situace se v tomto ohledu v roce 2014 mírně zlepšila, nabídky bank srovnává 31 procent Čechů. Je zde tedy prostor pro zlepšení.

Lidé, co půjčky srovnávají, si dnes už spíše zažádají o písemnou předsmluvní nabídku. Tu by měl požadovat každý, než se rozhodne pro konkrétní půjčku. Povinnost poskytnout klientovi předsmluvní nabídku je dána zákonem.

Objem nesplácených úvěrů klesá

Dobrou zprávou je, že si Češi půjčují uvážlivěji, loni poprvé po třinácti letech klesl objem nesplácených úvěrů.

Už skoro sedm let se v Česku mluví postupně více o finanční gramotnosti, vzniká mnoho programů. Vzdělávání v oblasti financí tak zřejmě začíná nést své ovoce.

Za lepší finanční gramotnost bojuje i Chytrý Honza. Důkazem toho je spolupráce s projektem Finanční gramotnost do škol, kde je Chytrý Honza odborným partnerem 2. ročníku soutěže ROZPOČTI SI TO! pro žáky 2. stupně základních škol.

Související články