• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Půjčka bez srovnání nabídek je finanční hazard

14. 5. 2014

Nikdo není tak bohatý, aby si půjčoval bez srovnání bankovních nabídek. Rozhodně ne ten, kdo si půjčit potřebuje. U padesátitisícové půjčky na pět let činí rozdíl dle bankovního testu až 22 160 korun.

Jednalo se o šesté kolo testu neúčelových bankovních úvěrů, který provádí web Bankovnipoplatky.com s agenturou MindBridge. Jako model figuroval mladý ženatý muž ve věku 30 až 40 let. Testeři se vypravili do čtrnácti bank pro půjčku 50 tisíc korun se splatností pět let.

Test porovnával hlavně to, jak se liší internetové nabídky od skutečných. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší úvěrovou nabídkou byl 22 160 korun.

Průměrná RPSN se snížila

Pomyslnou zlatou medaili za nejnižší RPSN (10,4 %) získaly tentokrát tři banky – Air Bank, Equa bank a mBank. Vedení dlouhodobě udržuje Air Bank.

Pozitivní zpráva je, že v meziročním srovnání došlo ke snížení průměrné RPSN o 0,63procentního bodu, a to i přesto, že naopak průměrná úroková sazba nepatrně vzrostla o 0,24procentního bodu.

RPSN je roční procentní sazba nákladů a udává celkové náklady, které musí klient banky v souvislosti se svou půjčkou zaplatit za jeden rok.

Banky se snaží nalákat klienty a tak pokračují v rušení poplatků navázaných na úvěry (poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za vedení účtu nebo třeba správu úvěru), které se do RPSN promítají.

Rozhodně byste se ale neměli spoléhat jen na RPSN uvedenou v reklamě nebo na webu banky.

Žádejte předsmluvní nabídku

Alespoň jednu půjčku za život si bere osm z deseti Čechů. Ke své škodě příliš neřeší přesné parametry půjčky. Při výběru spotřebitelské půjčky se 70 procent lidí spokojí s první nabídkou a s dalšími ji už nesrovnává. Vyplývá to z reprezentativního telefonického průzkumu společnosti STEM/MARK pro Air Bank mezi šesti sty Čechy.

Než se klient rozhodne pro konkrétní půjčku, měl by vždy požadovat písemnou předsmluvní nabídku. Právě v tomto ohledu se banky pohoršily. Modelový klient dostal vytištěnou standardní předsmluvní nabídku pouze v šesti případech (Air Bank, Česká spořitelna, Equa bank, Komerční banka, Sberbank a Zuno Bank). Podle průzkumu STEM/MARK ale o něj při žádosti o půjčku zatím žádá jen 9 procent Čechů. Povinnost poskytnout klientovi předsmluvní nabídku je přitom dána zákonem.

Ať už do banky zamíříte pro nízký či vysoký spotřebitelský úvěr, měli byste se předem dobře informovat o produktu i konkurenčních nabídkách.

Uzavřeli jste nevýhodný úvěr?

Zjistíte-li, že jsou pro vás podmínky uzavřené smlouvy nepřijatelné až po jejím podpisu, můžete od uvěrové smlouvy písemně odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření.

U spotřebitelských úvěrů si většina lidí ještě ani neuvědomila, že i tyto menší úvěry lze optimalizovat. Existující půjčky lze zlevnit jejich převedením z původní banky do jiné, která nabízí lepší podmínky. I zde se však vyplatí vybírat stejně pečlivě, jako by šlo o novou půjčku.

Článek vyšel 12. 5. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek na půjčku
70 % Čechů nesrovnává ceny půjček a platí zbytečně i o tisíce více

Související články