• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Refinancování půjček se stává mezi Čechy trendem, láká je reálná úspora

20. 8. 2013

Refinancování tvoří v současné době až 1/3 poskytovaných hypoték. Stejně jako si většina lidí v ČR zvykla, že je možné a výhodné refinancovat hypotéku, rozmáhá se trend refinancovaní půjček a úvěrů. Princip refinancování je úplně stejný a navíc má tu výhodou, že nemusíte čekat na výročí fixace a převedení půjčky je ve všech ohledech mnohem snažší.

Dle analýz lidé u nás v ČR běžně platí za úvěry dvakrát více, než je obvyklé v zahraničí. A to i přes to, že míra rizikovosti úvěrů poskytnutých v Česku je ve srovnání se zeměmi EU rozdílná jen nepatrně. V Česku jsou prostě půjčky všeobecně předražené – úroková sazba činí 15 procent a více, přičemž na vyspělých evropských trzích je to méně než 10 procent. Češi tak ročně na úrocích zbytečně přeplatí stovky milionů korun.

Refinancování půjčky = snížení úroku = snížení měsíční splátky. Při stejném počtu splátek, které vám nyní zbývají, budete platit nižší splátku. Celkově tak ušetříte i několik tisíc korun ročně, v závislosti na výši refinancované částky a nové úrokové sazbě. Refinancování si nepleťte s konsolidací. Konsolidace vám obvykle usnadní splácení tím, že sníží splátku, zvýší se vám však počet splátek a díky tomu zaplatíte na úrocích a poplatcích více. Převedení půjčky je právě proto zvlášť vhodné na konsolidaci půjček.

Vyměnit jakoukoliv stávající půjčku či úvěr za výhodnější je velmi snadné a rychlé. Samotný převod půjčky vybraná banka zařídí za vás, obvykle jim stačí pouze kopie smluvní dokumentace vaší stávající půjčky a převedení je záležitost maximálně na týden. Zlevnit se dá v podstatě jakákoliv půjčka – u Equa bank můžete s RePůjčkou refinancovat půjčku neúčelovou i účelovou, úvěr na auto nebo půjčku vzniklou konsolidací více půjček. Pokud k nové bance převedete leasing nebo úvěr na auto, ušetříte úplně stejně jako u jiné refinancované půjčky a navíc bude auto ihned vaše (a to včetně velkého technického průkazu).

Bude vás převedení půjčky něco stát? Maximální poplatek se od roku 2010 snížil na 1 procento z úvěru, některé banky poplatek dokonce nemají vůbec (u některých starých půjček může byt ale vyšší). Proto u některých bank dostanete k převedené půjčce bonus až 1000 Kč. Proč byste tedy měli zbytečně platit úroky (a v konečném důsledku tisíce korun) navíc, když můžete svou půjčku refinancovat a platit méně? A pokud potřebujete, můžete si půjčit i víc, než je výška vašeho současného úvěru. Vyplatí se to: přesunem půjčky získáte lacinější nabídku a častokrát ušetříte i na dalších poplatcích.

Článek vyšel 19. 8. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek na půjčku
Splácet včas není jen povinnost vůči bance: dobrá platební morálka vám může výrazně ušetřit

Související články