• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Refinancování: ušetříte rodinnou kapsu

4. 8. 2014

Češi platí za úvěry stále více, než je obvyklé na západ od nás. U spotřebitelských úvěrů si většina lidí ještě ani neuvědomila, že i tyto menší úvěry lze optimalizovat. Hlavně nové banky se v honbě za klienty předhánějí v co nejvýhodnějších nabídkách. Při refinancování lze ušetřit na úrocích a zaplatit za úvěr o tisíce korun méně.

Průměrná úroková sazba u spotřebitelského úvěru za první pololetí roku 2014 činila podle ČNB 14,5 procenta. Ve vyspělých západoevropských zemích se však toto číslo pohybuje okolo 10 procent. Tento rozdíl je velký navzdory tomu, že míra rizikovosti úvěrů poskytnutých v Česku je ve srovnání se zeměmi EU rozdílná jen nepatrně. V porovnání se sousedy ze západních zemí zaplatíme ročně o miliony více.

S nějakou formou půjčky či úvěru se setkal téměř každý. Češi si nejčastěji půjčují na nákup elektroniky a domácích spotřebičů, rekonstrukci bytu, nákup automobilu nebo dovolené.

Kdy má refinancování smysl

Jedním z atraktivních nástrojů, jak přetahují nové banky klienty od konkurence, je právě nabídka refinancování nevýhodného stávajícího úvěru s výhodnějšími podmínkami. Refinancování je vlastně půjčka, která slouží ke splacení jiné starší půjčky.

Kromě úroků si vždy porovnejte i celkovou cenu úvěru, tedy RPSN. Refinancování má smysl tehdy, když celková částka za splacení nového úvěru (včetně všech poplatků) je nižší než celková částka nesplacené části úvěru ve staré bance, včetně všech poplatků s ní souvisejících. Pokud je pro vás nabídka skutečně výhodná, je samozřejmě dobré refinancování využít.

Když převedete půjčku k Equa bank, celkem zaplatíte méně a navíc vám vyplatí 1 500 korun jako kompenzaci za poplatky u staré banky. Není přitom podstatné, kolik jste u předešlé banky doopravdy zaplatili. Podmínkou transakce je, abyste u své původní banky zaplatili alespoň jednu splátku a výše převedeného úvěru byla minimálně 30 tisíc korun.

Co vše lze refinancovat

Vyměnit jakoukoliv stávající půjčku či úvěr za výhodnější je velmi snadné a rychlé. Samotný převod půjčky vybraná banka zařídí za vás, obvykle jim stačí pouze kopie smluvní dokumentace vaší stávající půjčky a převedení je záležitost maximálně na týden.

Obvykle lze refinancovat libovolné hotovostní půjčky, neúčelové půjčky, konsolidované půjčky a někdy i účelové půjčky na nákup automobilu.

Ještě než požádáte o refinancování, je důležité se rozhodnout, zda chcete splatit jen původní výši úvěru, nebo si chcete půjčit vyšší částku. Dalším důležitým faktorem je například možnost předčasného splacení. Seznamte se s nabídkami, které jsou na trhu – snadno si je můžete porovnat online, což vám ušetří čas a nakonec i peníze.

SPOČÍTAT NIŽŠÍ SPLÁTKU

Článek vyšel 28. 7. 2014 v Deníku, v příloze Moje peníze. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek konsolidace úvěrů
Konsolidace aneb všechny půjčky pod jednou střechou

Související články