• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Rodiče dětem dál zakládají stavební spoření - vyplatí se stále?

17. 9. 2013

Přemýšlíte, jak své dítě finančně podpořit při vstupu do dospělosti? Jak financovat budoucí studium? Na finančním trhu je mnoho spořících produktů pro dospělé, méně však přímo pro děti. Chcete-li spořit bezpečně, je stavební spoření pro děti zajímavě úročený a hlavně garantovaný produkt – jedná se o 100% jistý, státem pojištěný vklad. Naspořené peníze se stávají majetkem dítěte, a stejně jako u ostatních druhů stavebního spoření je hlavní výhodou státní podpora ve výši až 2 000 Kč za rok. Smlouvy o stavebním spoření pro děti bývají u stavebních spořitelen často zvýhodňovány a nabízí lepší zhodnocení vkladů. Vždy ale platilo, že výhodnost tohoto produktu závisí na jeho nastavení.

Stavební spoření je stále atraktivním spořicím produktem díky státnímu příspěvku (i přes jeho nižší hodnotu než dříve). Podíl takzvaných dětských smluv stavebního spoření na nově zakládaných smlouvách se podle stavebních spořitelen dlouhodobě drží minimálně na 10 %. Celkový počet smluv se za poslední roky snižuje, stavební spoření má u nás ale silnou tradici a konzervativnější Češi v něm vidí příležitost, jak bezpečně zhodnotit prostředky sobě i dětem.

Vyšší zhodnocení než na spořících účtech

Díky státnímu příspěvku je zhodnocení prostředků vyšší než na spořících účtech. I přes provedené škrty v posledních letech zůstává stavební spoření stále jednou z nejlepších možností střednědobého (6 let) bezpečného spoření. Za dobu 6 let lze dítěti naspořit při měsíční spořící částce 1 900 Kč řádově 161 000 Kč.

Peníze jsou od okamžiku vložení přímo dítěte a jsou tak po celou dobu spoření chráněny před zneužitím úspor jedním z rodičů. Nemůžou se tak stát ani předmětem exekuce, je-li vyhlášena na některého z rodičů. V podstatě jediné pravidlo, které je třeba dodržet, pokud nechceme dítě připravit o úroky a státní příspěvek, je nevybrat úspory předčasně, tedy ne dříve než za 6 let.

Porovnejte si nabídky spořitelen online

V prvních šesti letech tedy nelze stavební spoření bez sankcí vypovědět a peníze vybrat. Některé stavební spořitelny neuvádějí ve svých propagačních výpočtech zdanění úroků ani poplatky za zřízení smlouvy atd. Úroky jsou zdaněné aktuálně 15% sazbou daně z příjmů. Stačí jediný zákon a sazba se může změnit. Stavební spoření je také nevhodné jako spořící produkt na delší dobu. Doporučujeme porovnat si nabídky spořitelen na nezávislém online srovnávači.

Jen při správné kombinaci délky spoření a výše měsíční úložky využijete stavební spoření s maximem výhod státního příspěvku. Chcete-li mít jistotu, pak pro vás zhodnocení může být skutečně zajímavé. Například Českomoravská stavební spořitelna (Liška) nabízí efektivní roční zhodnocení vkladů při pravidelném spoření až 5,4 % (roční výnos z vkladů + státní podpora). Vytvořte svým dětem finanční základ pro vstup do dospělosti, který jim umožní lepší možnosti při výběru školy a navíc snadnější cestu k vlastnímu bydlení. Ať už to provedete pomocí stavebního spoření pro děti, nebo využijete ke spoření jiný produkt.

Článek vyšel 16. 9. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek stavebního spoření
Stavební spoření: výhodný způsob spoření nejen na bydlení

Související články