• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Rok 2016 ve vaší peněžence

31. 12. 2015

Víte, jaké změny přináší rok 2016 v osobních financích? Nový rok s sebou jako obvykle nese řadu finančních novinek a změn, které v peněženkách potící jednotlivci i rodiny. Pojďme si je teď projít.

Většina Čechů vidí rok 2016 z hlediska svých financí pozitivně. Nejlepší zpráva vůbec je, že se Češi o finance aktivně zajímají. Vyplývá to z průzkumu agentur AMI Communications a STEM/MARK. Celkem překvapivě se nejvíce o praktická témata, jako jsou osobní finance, zajímá mladá generace (18–29 let).

Depositphotos_79821750_originalJe velmi dobrá zpráva, že si mladí lidé uvědomují svou zodpovědnost za vlastní finanční situaci a snaží se získávat potřebné informace pro dobré rozhodování. To, že nejde jen o proklamace ve výzkumech, ale o skutečné chování, potvrzují i solidní výsledky v mezinárodním průzkumu finanční gramotnosti.

Každá koruna navíc je dobrá, proto je užitečné mít přehled, na co má každý nárok. Rok 2016 přináší opět řadu novinek. Některé přinesou i pár set korun navíc.

Vyšší sleva na děti

Podruhé za sebou zvyšuje vládní koalice daňovou slevu na děti. Rodiny se dvěma dětmi si polepší, v ročním zúčtování daně za rok 2016 si budou moci uplatnit vyšší slevu na druhé dítě. Daňové zvýhodnění vzroste ze současných 15 804 korun na 17 004 korun.

U třetího a každého dalšího dítěte vzroste tato sleva z 17 004 korun ročně na 20 604 korun. Pro první dítě se nezmění a zůstane na 13 404 korunách ročně.

Penzijní připojištění s vylepšenými podmínkami

Spoření na důchod v takzvaném třetím pilíři – bývalém penzijním připojištění – se od ledna dočkává vylepšení svých podmínek. Kromě toho, že k vložené tisícovce stát přispívá 230 korunami (ročně tedy až 2760 korun), si lidé mohou při podávání daňového přiznání odečíst další dvě tisícovky místo jedné, tedy ročně 24 tisíc korun místo současných 12 tisíc korun.

Cílem změn je zatraktivnit systém, v němž si lidi sami spoří na penzi. Nově také mohou spořit i děti, respektive jejich rodiče. Končí tedy podmínka plnoletosti pro vstup do systému.

Novela ale současně zvyšuje i poplatky, které lidé musí v doplňkovém penzijním spoření platit penzijním společnostem za správu fondů. Z 0,8 procenta mají stoupnout na celé procento.

Ceny energií: žádné dramatické změny

Ceny energií pro domácnosti se v roce 2016 nijak dramaticky nezvýší. Cena elektřiny ani v roce 2016 pravděpodobně nezdraží, ačkoli naposledy stoupla před 3 lety.

Odborníci očekávají stejné ceny plynu jako v roce 2015, případně o něco nižší. Cena ale závisí na dodavateli. Pokud lidé plynem vytápí, mohli by za byt ušetřit ročně 900 korun, v případě domu až 1500 korun.

Buďte v roce 2016 v obraze

Aby vám neunikly žádné důležité změny a novinky ze světa osobních financí, čtěte pravidelně Honzovy noviny.

Související články