• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Slibuje vám někdo garantovaný výnos ze spoření na penzi? Každá garance něco stojí

14. 5. 2013

Asi nikdo ze současných výdělečně činných lidí v České republice nemá přehnané představy, pokud jde o výši jejich budoucího důchodu. Už delší dobu je jasné, že pouze ze státního důchodu nebude možné vyžít a že z něj pokryjeme v nejlepším případě jen účty za neustále zdražující se energie. Nedostatečnost státních penzí, které budou podle prognóz v budoucnu ještě nižší než nyní, nechává velký prostor penzijním společnostem a různým produktům spoření na stáří.

V celém tomto segmentu panuje poměrně velká konkurence, protože jde o velké objemy peněžních prostředků – často jde o celoživotní úspory.

Po změně, která v systému penzijního připojištění nastala na začátku roku 2013, už u nových smluv nejí garantováno „nezáporné zhodnocení“, tj. navrácení vkladů, a penzijní společnosti tak mají volnější ruku, pokud jde o investiční strategii a příležitosti. Větší manévrovací prostor společnostem umožňuje víc riskovat, a zvýšit tak šanci na vyšší výnos, ovšem na druhé straně i na prodělek. Přestože ale penzijní společnosti už nemusí garantovat nedotknutelnost vašich úložek, neznamená to, že od nich máme očekávat dramatickou změnu v chování. Penzijní společnosti totiž vždy budou investovat poměrně konzervativně – právě proto, že operují se životními úsporami občanů na stáří, a ne pouze s „přebytečnými“ finančními prostředky, jak tomu bývá v případě běžných investičních fondů. Hlavní výhoda však penzijním společnostem zůstala – pokud si do nich budete ukládat peníze, máte automaticky nárok na státní příspěvek, který může činit až 2760 Kč ročně.

Alternativou k penzijním společnostem, ovšem bez státního příspěvku, jsou specializované produkty pojišťoven. Některé z nich nabízí i garantovaný výnos, takže v tomto směru tak trochu nahrazují právě to, co penzijní fondy přestaly nabízet. Výhodou těchto produktů je také jejich širší pokrytí rizik – většinou totiž zároveň fungují i jako životní pojištění, takže na rozdíl od penzijních fondů klienta ochrání třeba i v případě úrazu. (Krytí úrazových rizik do svého spoření na penzi zahrnula například pojišťovna Ergo v produktu Eventus.) Na konci smluveného období potom klient buď dostává pravidelnou rentu, nebo si může všechny naspořené peníze včetně jejich zhodnocení vybrat jednorázově.

Spoření v penzijních společnostech či nějakou formou důchodového pojištění rozhodně do plánu zajištění na stáří patří. Musíme ale vědět, co od něj můžeme očekávat. Je třeba mít na paměti, že úspory jsou časově vázané a nemůžeme s nimi nakládat, jak nás napadne. V případě předčasného výběru úspor se nevyhneme penalizaci, a přišli bychom tak o výhodné zhodnocení. Některá důchodová pojištění mohou nabídnout garantované zhodnocení našich úspor, čímž nejen zmnoží náš majetek, ale zároveň jej ochrání proti inflaci. Garantované zhodnocení se obvykle pohybuje kolem dvou tří procent ročně (i když ve skutečnosti se úspory mohou zhodnotit i o pět procent). Jako u všech produktů s garantovaným zhodnocením musíme počítat s tím, že výnosy budou sice stabilní, ale ne tak velké jako třeba u akciových fondů. Garance a riskovost jsou zkrátka vždy úměrné výši výnosu.

Článek vyšel 13. 5. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát praktický iPad mini.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spoření na penzi
Nechal vás „II. pilíř“ klidnými jako Budha?

Související články