• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Souboj bank: kdo nabídne lepší spořicí účet

11. 2. 2015

Sazby spořicích účtů nejsou tak výhodné jako dříve, ale inflaci překonají. Jsou také vyšší než sazby termínovaných vkladů. Navíc máte peníze hned. Klienti totiž mají zájem o spořicí účty bez vázací doby, a tak si v této oblasti banky konkurují a předhánějí se v tom, která nabídne o kousek procenta více.

Spořicí účet je nejjednodušší formou spoření. Za jeho založení a vedení si banky neúčtují žádné poplatky, proto není na škodu mít jeden otevřen. I proto jsou spořicí účty stále velmi oblíbené u široké veřejnosti.

Dvěma základními výhodami spořicích účtů jsou lepší úročení než na běžných účtech i termínovaných vkladech a vysoká likvidita. Peníze by optimálně měli být kdykoli k dispozici bez poplatku, sankcí a bez průtahů. Nevýhodou spořicích účtů je, že banka může jednostranně úrokovou sazbu měnit.

Hop přes překážku jménem inflace

I když jsou úroky na spořicích účtech nízké, překážku jménem inflace jako zkušený atlet překonají. Průměrná míra inflace byla za loňský rok 0,4 procenta. Proto se stále vyplatí spořit peníze v bance a ne si je zašívat do matrace.

Roční úrokové sazby se pohybují na úrovni jednoho procenta. Vzhledem k rekordně nízké úrovni inflace jste schopni na většině z nich reálně zhodnotit své peníze. Nejlepší spořicí účty překonají inflaci i letos.

Najdou se i sazby vyšší, pro jejich získání však musíte splnit různé podmínky, například dodržet výpovědní lhůtu, nevybírat ze spořicího účtu peníze, mít na běžném účtu určitý obrat nebo platit kartou či vlastnit i jiné produkty banky.

Příkladem toho jsou dvě únorové novinky od Equa banky a Raiffeisenbank. Obě banky zvyšují úrokovou sazbu, ale na druhou stranu zase omezují limit, do kterého tuto sazbu poskytují.

Vyberte si vhodný spořicí účet

Sazby a podmínky spořicích účtů vůbec nejsou jednoduché. Nelze ani konstatovat, že nejvyšší sazba znamená i nejvýhodnější spořicí účet. Záleží na tom, kolik peněz spoříte a také zda jste ochotni splnit podmínky k získání té či oné sazby.

Zjistit všechny podrobnosti bez internetových srovnávačů by byla skoro detektivní práce. I v roce 2015 se můžete na webu Chytrého Honzy spolehnout na vždy aktuální srovnání spořicích účtů. Úrokové sazby a všechny důležité informace Honzův tým pravidelně aktualizuje.

Vyberete si přehledně on-line z 32 nabídek od 17 bank a během jedné minuty si snadno spočítáte, který spořicí účet vám vynese nejvíc. A vybraný spořicí účet si pak můžete také rychle založit on-line.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spořících účtů
Začněte s předsevzetím, skončete s vyšším důchodem

Související články