• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Souboj běžných účtů pokračuje, s vhodným lze ušetřit až tři tisíce

29. 4. 2014

Běžný účetVíte, kolik platíte své bance na poplatcích? Přesnou sumu zná málokdo, ale každý ví, že některé bankovní účty jsou levnější a jiné dražší. Přesto se najdou tací, kteří v podstatě bezdůvodně platí za vedení běžného účtu bance desítky korun měsíčně. Vhodným výběrem účtu můžete ušetřit až 3000 korun ročně.

Dobře vybírat a pečlivě počítat. Tak by měli lidé přistupovat k výběru vhodného běžného účtu.

Poplatky v českých bankách se v posledních letech i měsících výrazně měnily a konkurence na bankovním trhu houstne. Ale i dnes se náklady na používání běžného účtu při využívání stejných služeb mohou u jednotlivých bank lišit až o 3000 korun za rok!

Za velký rozdíl mohou bonusy

Proč je rozdíl tak vysoký? Protože některé banky vracejí klientům peníze například úročením nebo finančními bonusy. Klienti tak mohou za rok získat více peněz, než kolik zaplatí na poplatcích. Vyplývá to z již páté vlny objektivního šetření MindBridge Fee Monitoru, které proběhlo během února v patnácti bankách v České republice. Šetření používá dva scénáře modelových klientů, které vycházejí z reálného chování českých bankovních klientů.

Srovnání běžných účtů

Velkým hitem posledních měsíců se například staly bezkontaktní karty (nyní je v České republice přes 3,5 milionu a jejich počet rychle roste), které zvyšují počet bezhotovostních plateb. I to se v nových výsledcích šetření samozřejmě promítlo.

Absolutně nejvýhodnější bankou se stala Air Bank, která každý měsíc připisuje na běžném účtu úrok 1,3 procenta ročně, pokud klient pětkrát použije kartu. Na konci roku tak klient může získat na úrocích i o několik stokorun více, než kolik zaplatí dohromady na poplatcích. U jednoho z modelových profilů klienta tak došlo výběrem nejvýhodnější nabídky k úspoře přes 3000 korun ročně.

Do projektu bylo zahrnuto patnáct bank: Air Bank, Citibank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Fio, GE Money Bank, Komerční banka, LBBW, mBank, Poštovní spořitelna, Raiffeisen Bank, Sberbank, UniCredit Bank a ZUNO.

Změna bankovního účtu je snadná

Stále větší počet bank nabízí vedení běžného účtu zdarma. S bezpoplatkovými účty přicházely v předchozích letech zejména nové nízkonákladové banky. V posledních měsících a týdnech je postupně zavádějí i větší banky. Za základní služby bez větší přidané hodnoty už dnes nikdo platit nechce.

Změna bankovního účtu je navíc snadná, když využijete takzvaný Kodex mobility, který funguje od roku 2009. Nabízí jej naprostá většina bank, jeho výhodou je jednodušší a rychlejší vyřízení formalit. Změna banky s využitím kodexu zbaví klienta prakticky všech starostí s rušením starého běžného účtu a otevřením nového. Kodex mobility klientů znamená v jednoduchosti to, že si u nové banky otevřete nový účet a ona se postará o přenesení vašich trvalých příkazů, SIPO a inkas z vaší původní banky. Nová banka vše zdarma zařídí za vás.

Otevřít si svůj vlastní základní bankovní účet nebude v budoucnu problém ani kdekoli v EU. Vyplývá to ze směrnice, kterou dne 15. dubna 2014 schválil Evropský parlament. Banky by podle ní zároveň neměly klientům bránit v přechodu na základní účet u jiného ústavu, který jim nabízí lepší podmínky.

Porovnejte si běžné účty s Chytrým Honzou zde.

Článek vyšel 28. 4. 2014 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek běžných účtů
Jste nespokojeni se svou bankou? Změna je jednodušší, než si myslíte

Související články