• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Spoření na penzi má smysl až od 300 měsíčně

22. 9. 2015

Státní příspěvek na penzijní připojištění nedostane zhruba desetina lidí. Dříve stačilo posílat 100 korun, od roku 2013 je potřeba posílat alespoň 300 korun. Stovky tisíc lidí tak posílají méně a nevyužívají hlavní výhody spoření.

Na konci prvního pololetí 2015 si ve třetím pilíři na penzi spořilo 4 405 046 lidí v penzijním připojištění (transformované fondy) a 298 039 v doplňkovém penzijním spoření (účastnické fondy).

Happy senior man and woman couple together holding hands and walking on a deserted tropical beachOd ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Z dat za minulý rok vyplývá, že některé fondy měly opravdu šťastnou ruku. Dynamické investiční strategie Komerční banky či České spořitelny vynesly klientům přes osm procent.

Nové fondy na druhou stranu už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech.

Spoření se vyplatí od 300 korun

Pravidla pro přiznání státního příspěvku se zpřísnila od roku 2013, cílem bylo motivovat lidi ke spoření vyšších částek. Je potřeba poslat alespoň 300 korun, stát k nim vyplácí minimum 90 korun. Zvedl se také maximální příspěvek od státu z dřívějších 150 na nynějších 230 korun – k tomu je potřeba posílat měsíčně 1000 korun

Desetina klientů penzijních společností si však ukládá méně než 300 korun měsíčně a nevyužívá hlavní výhodu spoření na penzi ve třetím pilíři, kterou je právě státní příspěvek. Stovky tisíc lidí tak nyní spoří nevýhodně.

Mezi nejčastější důvody nezvyšování vkladů patří kromě finanční situace klienta i neznalost. O státní příspěvek tak přicházejí lidé dost často zbytečně v důsledku nevědomosti. Vyplývá to z ankety online deníku Aktuálně.cz mezi penzijními společnostmi.

Změny výše příspěvků jsou v penzijním spoření bezplatné a lze je provést kdykoli. Klienti si dokonce mohou sjednat vyšší měsíční příspěvek, ale pokud ho následně nezvládnou posílat každý měsíc, nic se neděje. Státní příspěvek dostanou jen v těch měsících, kdy pošlou částku, která bude na státní příspěvek stačit.

Průměrně spoříme 583 korun

Průměrný měsíční příspěvek účastníka mírně stoupl proti konci roku 2014 o čtyři koruny na 583 korun. Na konci roku bylo evidováno 1,36 milionu penzijních připojištění, na něž v jeho průběhu alespoň jednou přispěl zaměstnavatel.

Je třeba se více starat o možnosti příspěvků na penzi od zaměstnavatelů. Nejhorší chybou je nechat ležet peníze na stole. Je rozumné si zjistit vše o tom, jestli zaměstnavatel nabízí nějaké pobídky pro penzijní spoření.

A pozor, řada klientů, která získává příspěvek zaměstnavatele, žije v domnění, že i na firemní vklad se žádají příspěvky od státu. Na příspěvky od zaměstnavatele ale státní příspěvek čerpat nelze, jsou totiž zvýhodněny jinak – neplatí se z nich odvody na pojistné.

Související články