• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Spořicí účty překonávají inflaci, zřejmě i něco vyděláte

3. 6. 2015

Inflace v ČR se stále drží nulových hodnot. Naopak úrokové sazby na spořicích účtech se pohybují v průměru kolem jednoho procenta. Spořicí účty vám umožní mít peníze ihned k dispozici, navíc vám většina z nich díky nízké inflaci přinese reálný výnos.

Úroky na spořicích účtech nejsou žádná sláva, ale vzhledem k tomu, že růst spotřebitelských cen v březnu podle analytiků zrychlil jen na 0,3 procenta, vklady na spořicích účtech se alespoň neznehodnocují.

Česká národní banka má přitom podle vlastní strategie udržovat inflační cíl ve výši 2 procent. Pokud v tomto roce nedojde k dalším devizovým intervencím, pak vám spořicí účty nejspíše přinesou i nějaký reálný výnos a uchrání vám peníze před inflací.

Atraktivní spořicí účty

Nejvyšší sazbu na trhu ve výši 1,63 procenta ročně má nyní Sberbank na spořicím účtu Fér spoření. Výši sazby garantuje do konce ledna 2016. Banka navíc pro klienty letos připravila i další zajímavý bonus – jednou tolik zvedla výši vkladu, která je zhodnocována výhodnou úrokovou sazbou, od února je to částka 300 tisíc korun.

V rámci projektu Finanční gramotnost do škol, konkrétně 3. kola soutěže Rozpočti si to! pro žáky 2. stupně základních škol, kterou Chytrý Honza bedlivě sledoval v roli odborného partnera, se studenti naučili pracovat se srovnávačem chytryhonza.cz, s jehož pomocí vybírali např. nejlepší spořicí účet pro domácnost jako takovou.

10 z 41 týmů vybralo spořicí účet od Air Bank. Studentům se u Air Bank líbila zejména TOP3 garance, tedy jistota, že úrok na jejich spořicím účtu bude vždy mezi 3 nejvyššími na trhu. Úroková sazba na korunovém spořicím účtu je nyní u Air Bank 1,10 procenta ročně.

V únoru se na trhu spořicích účtů objevily dvě novinky – Spořicí účet Hit od Equa bank a eKonto Flexi od Raiffeisenbank. Oba tyto produkty nabízejí v porovnání s ostatními spořicími účty jedny z nejvyšších zhodnocení.

Raiffeisenbank eKonto Flexi se úročí sazbou 1,3 procenta pro částky do 150 tisíc korun – zcela bez podmínek. Equa bank spořicí účet HIT se úročí sazbou až 1,5 procenta pro částky do 200 tisíc korun – podmínkou je ale aktivita (stačí mít na Equa bank běžném účtu měsíční příjem v součtu alespoň 10 000 korun, nebo stačí zaplatit měsíčně alespoň 3x bezkontaktní kartou).

Jak dlouho nízké sazby vydrží?

V současné době pro střadatele neexistuje mnoho dalších alternativ, které nabízejí podobně nízkou rizikovost jako spořicí účty. Banky ale podle expertních odhadů nebudou držet nízké úroky u spořicích účtů donekonečna. Pro střadatele tak můžou být za rok nebo dva opět atraktivní.

Aktuálně mezi bankami dochází ke skutečnému konkurenčnímu boji, ze kterého můžete profitovat. Lákání klientů na výhodný spořicí účet je pro banky cestou k hledání a získání nových aktivních klientů.

P. S. Banky si za sjednání i vedení účtů žádné poplatky neúčtují, není proto na škodu mít jeden otevřen.

Související články