• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Spořicí účty se sazbou kolem procenta vydělávají

27. 7. 2015

Spořicí účty jsou stále dobrou volbou pro uložení peněz, které chcete mít stále po ruce. Nejlepší spořicí účty zhodnocují vklady sazbou překračující jedno procento. Inflace i základní sazby České národní banky se nyní pohybují kolem nuly, takže i spořicí účet s úrokem kolem jednoho procenta úspory reálně zhodnocuje.

Češi jsou – co se týče ukládání svých peněz – velmi konzervativní. Ke konci letošního května bylo podle statistik ČNB na běžných a spořicích účtech uloženo rekordních 1,2 bilionu korun.

Srovnání spořicích účtů

Z exkluzivního průzkumu Equa bank pro MF DNES, který se uskutečnil na 315 respondentech na přelomu letošního května a června, vyplynulo, že skoro polovina lidí nechává své peníze ležet na běžném účtu. Přitom úroky na nich se blíží nule.

Necelá třetina pak dává peníze na spořicí účet. I tam jsou sice úroky nízké, ale ty nejlepší spořicí účty dnes vydělají něco přes procento. Realita je taková, že téměř všechny spořicí účty na trhu splňují svou základní úlohu a mírně zhodnocují na nich uložené peníze.

Výhody a nevýhody spořicích účtů

Krátkodobou rezervu na nečekané výdaje nemá smysl mít jinde než na spořicím účtu, na tom nízké úrokové sazby nic nemění. Vhodné je mít vždy železnou rezervu ve výši alespoň 3násobku rodinných výdajů.

Hlavní výhodou spořicích účtů je to, že vklady je možné kdykoliv vybírat bez sankcí. Peníze jsou vám tak neustále k dispozici. Banky navíc u spořicích účtů obvykle neúčtují žádné poplatky za založení ani vedení. Většina bank dokonce ani nevyžaduje minimální vklad.

Všechny spořicí účty jsou samozřejmě ze zákona 100procentně pojištěny až do výše 100 000 EUR.

Nevýhodou spořicích účtů je, že úročení může být ze dne na den sníženo. V případě, že je spořicí účet vázán výpovědní lhůtou, nemůžete po tuto dobu využívat vložené peníze, respektive můžete, ale za cenu vysokého poplatku.

Porostou sazby?

Spořicí účty jsou produkty krátkodobé povahy, kdy máte právo kdykoliv uložené peníze vybrat. Tyto produkty jsou navázané na krátkodobé sazby do jednoho roku, jejichž cena se na mezibankovním trhu zatím nezměnila. České banky navíc mají zdrojů financování dost a nic je nenutí bojovat o vklady vyššími sazbami.

A protože bude ČNB držet svoji základní úrokovou sazbu u nuly nejméně do konce roku 2016, růst sazeb u spořicích účtů v příštích dvou letech se čekat nedá.

Vybíráme spořicí účet

Které spořicí účty momentálně nabízejí nejvyšší úrokové sazby a jsou dostupné zdarma bez složitých podmínek? Stačí si během pěti minut srovnat 33 spořicích účtů na ChytryHonza.cz.

Není tajemstvím, že nejvyšší sazbu na trhu ve výši 1,63 procenta ročně má nyní Sberbank na spořicím účtu Fér spoření. Výši sazby garantuje do konce ledna 2016.

Související články