• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Stavební spoření: od výhodného spoření k levnému úvěru

4. 3. 2014

I letos se ukazuje, že stavební spoření má na našem trhu stabilní místo. Češi jej stále vnímají jako jednu z nejbezpečnějších a díky státní podpoře až 2 000 korun ročně i nejvýhodnějších finančních služeb. Domácnosti také často využívají možnost snadného získání výhodné půjčky na rekonstrukci bydlení.

Stavební spoření funguje v České republice již od roku 1993. Mezi jeho největší přednosti patří jak státní podpora, tak výhodnější úrok než u běžných spořicích produktů (spořicí účty, termínované vklady), ale i možnost vzít si úvěr na bydlení či jeho rekonstrukci. Skončila také legislativní nejistota, které byla kolem stavebního spoření posledních pár let. Současná vládní koalice nemá žádné plány stavební spoření měnit a už vůbec ne znevýhodňovat jeho postavení na trhu.

Celkově v roce 2013 stavební spořitelny uzavřely přes 611 000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. O rok dříve to bylo 580 000. Objem úvěrů loni stoupl o 2 procenta. Aktuálně mají lidé na účtech stavebního spoření naspořeno 422 miliard korun. To je 16 procent všech aktiv domácností. Asociace českých stavebních spořitelen pak letos očekává další mírné oživení jak z hlediska uzavírání nových smluv, tak v objemu půjček.

Solidní výnos i levný úvěr na rekonstrukci

Po 6 letech je stále možné využít státní podporu na cokoli – není třeba dokládat účel. Nemění se výše státní podpory, která zůstává maximálně 2 000 korun ročně, pokud uložíte 20 000 korun za rok. Stavební spoření poskytují nadále pouze stavební spořitelny. Peníze občanů jsou ze zákona pojištěny a výnos je stále solidní.

Při optimálně nastaveném spoření dosáhnete efektivního ročního zhodnocení i kolem 5 procent – to v dnešní době žádný jiný konzervativní spořicí produkt nenabízí. Liška uvádí zhodnocení vašich finančních prostředků ve výši až 5,4 procenta ročně.

stavba zdi

Stavební spoření je jeden z nejoblíbenějších finančních produktů

Také pokud výhledově plánujete vlastní bydlení nebo rekonstrukci toho současného, může vám stavební spoření prokázat užitečnou službu. V případě, že spoříte alespoň dva roky, máte našetřené určité procento cílové částky a splňujete i další podmínky nastavené svou stavební spořitelnou, můžete zažádat o úvěr ze stavebního spoření. Ten lze využít výhradně na pořízení nebo rekonstrukci vlastního bydlení.

Úvěr od stavební spořitelny nabízí velmi výhodné podmínky. Jelikož je určen přímo na bydlení, jeho úroková sazba je mnohem příznivější než u běžné spotřebitelské půjčky.

Financování rekonstrukce pomocí stavebního spoření

Velký díl z celkového počtu poskytnutých úvěrů, téměř polovinu, použili klienti právě na rekonstrukce a modernizace svých domovů. Mezi důvody rostoucího zájmu patří mimo jiné zastarávání bytového fondu a potřeba jeho rekonstrukce. Dále jde o snižování energetické náročnosti nemovitostí, na kterou jsou navázány i státní dotační tituly.

Nejvýhodnější úvěry ze stavebního spoření jsou obvykle dostupné pro klienty, kteří spoří alespoň dva roky a mají naspořeno 35 až 50 procent cílové částky. Potom lze čerpat úvěr, obvykle do půl milionu korun, a to za výhodných úrokových sazeb již od 2,95 procenta. Jednou z výhod je pak i možnost čerpání úvěru na bydlení bez zajištění nemovitostí.

Například s Liškou si můžete vybrat ze dvou variant (tzv. tarifů) podle vašich potřeb a budoucích záměrů. První variantu uvítají zejména ti, co chtějí jen výhodně spořit. Druhou ti, kteří mají zájem především o úvěr ze stavebního spoření.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek stavebního spoření
Rodiče dětem dál zakládají stavební spoření – vyplatí se stále?

Související články