• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Stavební spoření: výhodný způsob spoření nejen na bydlení

17. 6. 2013

Stavební spoření je v České republice už od 90. let minulého století, kdy se u nás zavedlo, jedním z nejpopulárnějších finančních produktů. Bydlení totiž dříve či později řeší skoro každý. Jde o zajímavě úročený a hlavně garantovaný produkt: o naspořenou částku nemůže občan přijít, protože je ze zákona pojištěná. V podstatě jediné pravidlo, které je třeba dodržet, pokud nechceme přijít o úroky a státní příspěvek, je nevybrat úspory předčasně, tedy ne dříve než za šest let. Po uplynutí této doby však můžeme peníze ze stavebního spoření použít na cokoliv a všechny úroky i státní příspěvky nám zůstanou. Právě proto je „stavebko“ zajímavé i pro ty, kteří už mají bydlení vyřešené.

Vedle původního účelu, tedy k nákupu, stavbě či rekonstrukci nemovitosti, lze stavební spoření použít i jako výhodný a bezpečný způsob ukládání peněz, se kterými má majitel jiné plány. Může stavební spoření využít třeba ke spoření na penzi, ke spoření dětem, případně jen k ukládání volných finančních prostředků. V těchto případech se na stavební spoření lze dívat vlastně jako na jistou formu termínovaného vkladu, ovšem se státním příspěvkem jako bonusem. Jak stavební spoření, tak termínované vklady jsou totiž časově vázané a předčasné vybrání peněz je pro klienta nevýhodné. Jak už to ale bývá, menší flexibilita ohledně nakládání s úsporami před vypršením dohodnutého období je vyvážena vyšším výnosem.

Ukažme si výhodnost stavebního spoření na srovnání s jinými produkty podobného charakteru. Ve všech následujících případech máme v úmyslu spořit si 20 000 Kč ročně a počítáme s časovým úsekem šesti let, což je období, po které nesmíme „sáhnout“ na úspory ze stavebního spoření, pokud si chceme uchovat všechny výhody. Na spořicím účtu budeme mít při úroku 1,8 % za šest let částku 126 460 Kč. Termínovaný vklad nám při úroku 3,5 % po šesti letech vynese 132 841 Kč. A jak z tohoto srovnání vyjde stavební spoření? Při spoření 20 000 Kč ročně v měsíčních úložkách, 2% úroku a státním příspěvku, který činí až 2000 Kč ročně, máme po šesti letech na účtu 139 129 Kč.

Jak vyplývá ze srovnání, speciálně pro drobné střadatele, kteří si měsíčně ukládají částky ve výši několika set, je tak stavební spoření výhodnější než jiné formy spoření. Stavební spořitelny navíc nabízejí i různé bonusy: například Modrá pyramida úročí počáteční vklady třemi místo dvěma procenty po dobu jednoho roku. Stavební spoření má jako jeden z mála produktů na trhu výhodu státních příspěvků, přičemž po uplynutí tzv. vázací doby (6 let) může občan s celkově naspořenou sumou volně nakládat a utratit ji za cokoliv. Právě proto se na stavební spoření lze dívat i jako na výhodný způsob spoření.

Článek vyšel 17. 6. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek stavebního spoření
Jak dostat maximum ze stavebního spoření

Související články