• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Termínované vklady: vyšší úročení za vázanost

23. 9. 2014

Máte úspory, které chcete zhodnotit, a víte, jak dlouho se bez nich obejdete? Počkejte si na jistý výnos s termínovaným vkladem. Jedná se o jednorázový bankovní vklad na dobu určitou s předem stanovenou a garantovanou úrokovou sazbou.

Nejčastěji v Česku spoříme, abychom si vytvořili finanční rezervu, přispěli si na bydlení či jeli na dovolenou. Každý by měl vědět, že když leží peníze ladem, ztrácejí svoji hodnotu. Je tedy dobré je zhodnocovat. Termínované vklady vám můžou přinést vyšší zhodnocení než je inflace a slouží především k dlouhodobému, konzervativnímu uložení finančních prostředků.

Úrok na termínovaných vkladech se obvykle zvyšuje s dobou uložení peněz a výší uložené částky. Sami si dopředu určíte dobu, po kterou chcete peníze zhodnocovat, a během této doby nesmíte s penězi manipulovat. Lze tedy pouze jednorázově vložit peníze na začátku procesu a na jeho konci jste povinni tyto peníze i s úroky vybrat.

Na co se zaměřit

S termínovaným vkladem máte předem garantovanou úrokovou sazbu a jistotu uložení peněz v bance. Při výběru termínovaného vkladu je nutné se zaměřit na výši minimálního vkladu (potřebnou pro založení), na výši úrokové sazby a na dobu vázanosti vkladu.

 

Průměrné roční zhodnocení u ročních termínovaných vkladů při vkladu sto tisíc korun je sice pod jedno procento, ale aktuální téměř nulová inflace z termínovaných vkladů příliš neukusuje. U konkrétních institucí však lze získat vyšší zhodnocení. Atraktivnější jsou až úrokové sazby u termínovaných vkladů s vyššími uloženými částkami a u vkladů s delší vázaností.

Sami si musíte odpovědět na otázku, zda vám stojí vyšší výnos za odložení peněz třeba na dva roky bez možnosti je použít. Peníze z termínovaného vkladu sice můžete předčasně částečně anebo úplně vybrat, ale můžete na tom kvůli sankcím za předčasný výběr prodělat.

Kde začít

Spočítejte si, jakou částku dostanete, vložíte-li své volné finanční prostředky do termínovaných vkladů jednotlivých bank. S výběrem nejvýhodnějšího vám pomůže vylepšený on-line kalkulátor termínovaných vkladů Chytrého Honzy na jeho novém webu. Zadáte pouze výši a délku vkladu (od jednoho měsíce až po pět let) a ihned zjistíte, jaký je pro vás aktuálně ten pravý.

Alternativou pro zhodnocení financí k termínovaným vkladům, kde jsou vaše peníze po určitou dobu blokovány, jsou zejména spořicí účty, u kterých můžete peníze vybrat okamžitě.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek termínovaných vkladů
Podle čeho vybírat spořicí účet?

Související články