• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Úroková sazba při refinancování hypotéky bývá podpultovka

3. 2. 2015

Sazby hypoték klesly opět na rekordní minimum. Pokud vám letos vyprší fixace úrokové sazby, může vám refinancovaní hypotéky ušetřit velmi zajímavé částky. Úroková sazba při refinancování u konkurenční banky je totiž něco jako podpultové zboží.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku loni v prosinci klesla na 2,37 procenta a dostala se na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu nově uzavřených hypoték (včetně refinancování) bez ohledu na dobu fixace.

Desítky tisíc lidí, kteří si v roce 2014 sjednali nové fixační období hypotečního úvěru sjednaného před několika lety, ušetří během následujících let řádově desítky tisíc korun. Dalším desítkám tisíc lidí končí fixace letos a budou čekat na novou nabídku.

Právě podstatně nižší úroková sazba, možnost snížení měsíčních splátek či zkrácení celkové doby splácení je racionálním důvodem k refinancování hypotečního úvěru. A velmi pravděpodobně se vám vyplatí refinancovat úvěr u konkurenční banky.

Garance nízké úrokové sazby

Refinancování hypoték je pro banky dobrý byznys. O klienty se u hypoték často přetahují dlouhou garancí aktuální úrokové sazby. Výhodou nízkých sazeb u hypoték je, že v nejbližší době jen tak nedojdou. Nízkou úrokovou sazbu si můžete zajistit až rok dopředu, zvlášť pokud jste svůj úvěr do teď řádně spláceli.

Bude-li vám letos končit fixace úrokové sazby, není dobré čekat až na chvíli, kdy vás vaše stávající banka vyrozumí o její nové výši. Měli byste se začít zajímat o aktuální situaci na trhu ideálně tři měsíce před koncem fixace.

Noví klienti jsou pro banky přitažlivější, a tak konkurence nebude líná použít i nějaké to „lákadlo“ v podobě nižší úrokové sazby. Najděte si (hned teď) přesné datum konce fixace, abyste se mohli začít včas zajímat o nabídky konkurence.

O nižší úrok si řekněte i staré bance

Obecné pravidlo, zda se vyplatí hypotéku refinancovat, neexistuje. Refinancování má smysl tehdy, získáte-li tímto procesem adekvátní výhodu. Proto zkuste předložit své původní bance výhodnější nabídku od konkurence, možná se vás bude snažit udržet a nabídku vyrovná, nebo dokonce ještě vylepší.

Alespoň u jedné banky, která vás svou nabídkou zaujme, si zkuste vyplnit žádost a nechat udělat tzv. prescoring: banka si vás ověří v registrech a zhodnotí i vaši bonitu. Díky tomu získáte jistotu, jste-li pro banku přijatelní.

Změna je úspora

Jestli se svou současnou bankou spokojeni nejste, určitě u ní nezůstávejte jen kvůli své pohodlnosti. Ve své úvěrové smlouvě si také najděte termín, jak moc dopředu musíte své staré bance říct, že odcházíte.

S Chytrým Honzou si můžete nabídky bank srovnat pohodlně on-line a rádi vám také doporučíme nezávislého hypotečního specialistu, který vám s refinancováním hypotéky zdarma pomůže. Dosáhnete tak snadno na nižší sazbu bez zbytečných starostí.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek refinancování hypotéky
Hypotéky hlásí nejnižší sazby od roku 2003

Související články

21. 3. 2019

Hypotéka pro OSVČ: jak u banky s žádostí uspět?

Jste živnostník a žádost o hypotéku zatím neklapla? U nás se dozvíte, jak si zvýšit bonitu plus u které banky máte jako OSVČ největší šanci uspět.