• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Úspora je hlavním motivem změny dodavatele energií

30. 6. 2014

Úspora na energiiVhodnou změnou dodavatele lze ušetřit tisíce korun ročně. Právě úspora bývá hlavním motivem, mezi další patří lepší služby a ochotnější zákaznický servis. V loňském roce změnilo dodavatele plynu 297 tisíc odběratelů a dodavatele elektřiny dokonce 374 tisíc.

Každá domácnost má právo volby dodavatele plynu či elektřiny formou bezplatné změny. Letos změnu zatím provedlo 109 tisíc odběratelů u plynu a téměř dvojnásobek u elektřiny.

Úspora bez nákladů

Změna dodavatele je nejsnazší způsob jak ušetřit bez investičních nákladů. Nákup energeticky úsporných spotřebičů, instalace nového kotle či zateplení domu počáteční investici vyžaduje. Úplně nejvhodnější je kombinace obou způsobů úspor – například díky levnějšímu plynu si uspořit na nový kotel, který přinese další úspory.

Úspora na energiíchKonkrétní výše úspory energie se odvíjí od spotřeby – čím vyšší je, tím více může domácnost ušetřit. Chcete-li začít následující topnou sezónu pod křídly levnějšího dodavatele, je nyní nejvyšší čas na změnu.

Vhodná doba na změnu

Když chcete ušetřit a změnit dodavatele před následující topnou sezonu, je třeba vybírat včas. Oficiální topná sezóna začíná v České republice 1. října, často je ale potřeba přitápět již od půlky září. Neotálejte proto dlouho se změnou, s ohledem na tříměsíční výpovědní lhůtu u smluv na dobu neurčitou můžete nyní ještě stihnout začátek topné sezony. Společností, ze kterých lze vybírat, jsou desítky.

Máte-li smlouvu na dobu určitou, bude pro vás odchod k levnější konkurenci složitější. Musíte počkat na konec smlouvy a sami dodavateli oznámit, že už nemáte zájem o jeho služby. Smlouva se jinak automaticky prodlužuje na další časové období. Zjistěte si, do jakého data jste vázaní a jaká je lhůta pro podání oznámení o ukončení smlouvy.

Na co se zaměřit

Před samotnou změnou dodavatele byste měli důkladně prozkoumat dostupné nabídky na trhu. Při hodnocení jednotlivých nabídek zvažujte nejen výše nabízené ceny, ale také konkrétní podmínky dodávek energie. V neposlední řadě si získejte reference o spolehlivosti zvoleného dodavatele a hledejte případné zkušenosti jiných zákazníků s tímto dodavatelem na trhu.

Ne řekněte podomním prodejcům, umí dobře manipulovat s lidmi. Nikdy hned nic nepodepisujte a vždy si porovnejte nabídky s konkurencí.

Populární jsou nyní také e-aukce energií pro koncové odběratele, které pořádá například společnost BigEdison. Zákazník má díky jednoduchému principu hromadného nakupování možnost získat dodávky plynu či elektřiny levněji v řádech desítek procent.

Navzdory probíhajícímu létu si najděte alespoň pár minut a změnu dodavatele zvažte.

Článek vyšel 30. 6. 2014 v Deníku, v příloze Moje peníze. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát parádní iPad Mini. Slosování o iPad Mini probíhá vždy za celý předchozí kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek dodavatelů plynu
Elektronická aukce elektřiny pro domácnosti

Související články