• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

V mnoha případech je povinné ručení prostě krátké

20. 3. 2015

Ne všem řidičům je jasný rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Havarijní pojištění přijde vhod, pokud si způsobíte škodu na vlastním voze nebo neznámý viník od vašeho auta ujede. V Česku je havarijně pojištěno zhruba jen 25 procent všech automobilů.

Povinné ručení a havarijní pojištění jsou dva zcela odlišné produkty. Z povinného ručení se hradí škody, které způsobíte provozem vozu jiným účastníkům provozu.

Srovnání povinného ručeníHavarijní pojištění chrání před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla. Při dopravní nehodě kryje škody na vašem vozidle, pokud vy sami nehodu způsobíte. Řidiči by si ho měli sjednat zejména u nového či zánovního vozu.

Většina pojišťoven poskytuje za současný nákup povinného ručení a havarijního pojištění slevu.

Krádež vozu každých 60 minut

V roce 2014 bylo v Česku dle policejních statistik odcizeno 8 720 dvoustopých vozidel. To v přepočtu znamená, že zloději každých 60 minut odcizili jedno vozidlo. Pojistit si auto alespoň proti krádeži se zdá být rozumné.

Dále došlo k 8 641 krádežím součástek vozidel a k 22 976 krádežím věcí z automobilů. Krade se úplně všechno včetně nalepených dálničních známek. Při vniknutí do auta zloději rozbijí sklo, poničí interiér nebo ukradnou věci, na které narazí. Může jít i o desetitisícové škody, na které lze uplatnit havarijní pojištění.

Srážka s nemehlem

Možnost nehody či jiného poškození vozidla je všudypřítomná a hrozí i sebelepším řidičům. Každoročně podle údajů policie narůstá počet střetů se zvěří. Nikdy také nevíte, kdy narazíte na nějaké nemehlo, které nabourá zaparkované auto a ve stresu z místa nehody ujede.

Například pojišťovna Allianz má ve své databázi rekordmana, 51letého muže, který zavinil 14 pojistných událostí a mezi jeho „oběti“ patří vozidla, ploty, ale i zpětná zrcátka zaparkovaných automobilů…

Složte si pojištění podle sebe

Havarijní pojištění si můžete složit podle svých představ – budete kryti proti rizikům, kterých se bojíte nejvíce a zároveň budete přesně vědět, za co platíte. Při výběru se zaměřte na cenu pojistného, rozsah pojistné ochrany, rozsah asistenčních služeb a výši spoluúčasti.

U havarijního pojištění je podstatné, aby pojistná částka odpovídala reálné ceně vozidla. Výše pojistného záleží na stáří auta, zabezpečení vozu proti krádeži, na značce, kategorii vozu, spoluúčasti, věku řidiče a bonusech či malusech. Pro srovnání si vyžádejte kalkulace od více pojišťoven.

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.