• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

V penzi budete mít vyhráno, začnete-li si včas spořit

29. 9. 2014

Ekonomické a demografické trendy jsou jasné, spoléhat se jen na státní důchod není rozumné. Dobrou zprávou je, že do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Spoření na penzi je díky státním příspěvkům výhodné, je ale třeba jej ještě zatraktivnit.

Každý by se měl připravit na stáří sám a začít řešit otázku zajištění již v mládí. Zásadní faktor, který by měl lidi přesvědčit o správnosti spoření na důchod, je klesající trend průměrné výše starobního důchodu oproti průměrné mzdě. Od roku 1991 totiž tento poměr klesl z 57,4 procenta na současných 42,9 procenta. Nové omezení valorizace důchodů tento poměr stlačí ještě níže. Navíc deficit důchodového účtu v posledních letech stoupal. Státní důchody tak budou muset klesat.

Zodpovědní občané ale budou mít pro penzi připraven vlastní finanční polštář. Na konci prvního pololetí posílalo peníze do třetího pilíře 4,88 milionu lidí.

Účastnické fondy

Připomeňme, že v rámci reformy byly zavedeny nové, takzvané účastnické fondy. V nich máte možnost zhodnotit vložené prostředky podle vybrané investiční strategie. Můžete si tak vybrat podle svého věku a rizikového apetitu.

Ke svým příspěvkům dostáváte navíc státní příspěvky, podíly na zisku fondu a můžete také využít velmi zajímavých daňových zvýhodnění. Dále vám na vaše penzijní připojištění může za velmi výhodných podmínek přispívat váš zaměstnavatel.

Oproti minulému roku stoupl počet spořicích lidí v účastnických fondech na 158 tisíc. Vyplývá to ze statistik Asociace penzijních společností. Průměrný měsíční příspěvek v nich je 691 korun. Příspěvek zaměstnavatele byl evidován u 26 tisíc spoření.

Stát začíná podporovat pravidelné spoření na penzi od částky 300 korun měsíčně. Při tisícikorunové měsíční úložce získáte od státu 2760 korun za rok. K plnému využití výhod je pak třeba posílat 2 000 korun. K první tisícikoruně stát přidá maximální výši státního příspěvku, ke druhé se vztahují daňové úlevy až 12 000 korun ročně.

Účastnické fondy ovšem nemají povinnost garantovat investorům přinejmenším „kladnou nulu“. Tedy to, že na investicích nebudou tratit. Portfolio manažeři fondů tak mají volnější ruce při investování a dlouhodobě mohou přinést mnohem zajímavější výnosy než strategie založená čistě na státních dluhopisech.

Čekají nás změny

Státní příspěvek ke spoření na penzi by měl nově záviset na mzdě a veřejně se začíná hovořit o možnosti povinné účasti ve třetím pilíři. Třetí pilíř by tedy mohl převzít jeden z principů, na němž je nyní postaven druhý pilíř, který chce současná vládní koalice zrušit. Místo příspěvků v dobrovolné výši by lidé odváděli procenta ze mzdy.

Pokud si chcete udržet podobnou životní úroveň jako v produktivním věku, měli byste pravidelně spořit 10 až 15 procent ze mzdy. Největší chybou je si důležitost vlastních úspor včas neuvědomit.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spoření na penzi
Šetřit na důchod má cenu! Češi si průměrně spoří 568 Kč

Související články