• Funkční cookies

 • Cookies pro sociální média a reklamy

Víte, co je kreditní karta?

25. 5. 2012

autor: Hynek Husník (banking project leader, chytryhonza.cz)

Vzhledem k našemu zjištění, že mnoho lidí vlastně neví jakou kartu ve své peněžence má a pravidelně používá, rozhodl se specialista Chytrého Honzy na bankovní produkty, Hynek Husník, tuto problematiku vysvětlit.

Mnozí známe situaci, kdy se nás prodavačka v obchodě zeptá zda budeme platit hotově nebo kartou. A téměř každý na ni ihned vyhrkne „kreditkou“. Pokud pominu kavárenskou mystifikaci v podobě espressa, je kreditní karta snad nejrozšířenější pojem, který se široce používá, ale ne každý zná jeho přesný význam. Začněme tedy od základů.

Nejprve si určeme základní dělení karet. Karty dělíme dvěma způsoby. Základní dělení je na:

 • Debetní karta
 • Kreditní karta

A dále obě tyto varianty karet můžeme dělit na:

 • Embosované
 • Neembosované

Embosovaná nebo neembosovaná karta

Vysvětleme si co tento pojem vlastně znamená. Jak jste si již v úvodu mohli všimnou toto dělení se týká obou druhů karet. Každá debetní karta může tedy být embosovaná i neembosovaná a stejně tak každá kreditní karta. Rozdíl je jednoduchý. Embosované karty jsou takové, které mají vystouplý reliéf na kartě, tzn. že karta má vystouplá čísílka. S takovou kartou se dá zaplatit kdekoliv. Neembosovaná je tedy karta, která čísílka nemá vystouplá a s takovou kartou nelze zaplatit v některých typech terminálů např. v imprinteru. Na druhou stranu nikdy jsem se nesetkal s terminálem, který by neakceptoval neembosované karty, takže je to v dnešní době spíše přežitek.

Debetní karta

Někdy tento druh nazýváme také platební karta. Toto je právě ta karta, kterou vlastní většina české populace. Je to standardní platební karta, která je spojená s běžný účtem u nějaké banky a slouží pouze pro realizaci plateb z běžného účtu.

Kreditní karta

Nyní přistoupím k rozhřešení celé té magické otázky. Kreditní karta může mít různé funkce a každý člověk jí může používat k různým účelům, jelikož se dá ohýbat téměř do všech podob. Základní funkci však mají všechny kreditní karty stejnou. Je to v podstatě takový váš úvěrový účet, který nemá nic společného s vaším běžným účtem. Vždy když tedy touto kartou platíte dostáváte se do mínusu. Každá kreditní karta obsahuje pět základní parametry:

 • Úvěrový limit
 • Bezúročné období
 • Měsíční úrok
 • Poplatek za vedení karty
 • Minimální měsíční splátka

Úvěrový limit

Jak to tedy celé funguje. Nejprve si o kreditní kartu zažádáte. Kreditní kartu nedostane každý, protože již v momentě, kdy o kartu žádáte si banka kontroluje vaši bonitu stejně jako to dělá v případě půjčky. Poté co vás banka ohodnotí získáte přiklepnutý nějaký úvěrový limit. Tento úvěrový limit je vlastně maximální částka, kterou můžete na kartě dlužit. Pozor neznamená to, že tuto částku musíte čerpat celou najednou. Karta je totiž spojena s tzv. revolvingovým úvěrem, což znamená, že si můžete půjčovat peníze až do výše úvěrového limitu a zároveň půjčku můžete kdykoliv splácet.

Bezúročné období

Jelikož kdykoliv platíte kreditní kartou dostáváte se v podstatě do mínusu, obsahuje každá kreditní karta tzv. bezúročné období. Je to v zásadě doba po jakou nemusíte platit úroky z půjčených peněz. Pojďme si to ukázat na příkladě kreditní karty, která má až 55 denní bezúročné období. Pokud si půjčíte 1. ledna peníze znamená to, že až do 24. února za tuto půjčku nebudete platit žádné úroky a až od 25. února vám začnou naskakovat úroky, které se pohybují mezi 1 – 2 % měsíčně. Toto období se však postupně zkracuje až na 24 dní neboť je vždy určen nějaký datum v měsíci, ke kterému musíte své závazky za předchozí měsíc uhradit. Pokud si tedy půjčíte 31. ledna pak máte bezúročné období pouze 24 dní opět do 24. února.

Měsíční úrok

Je měsíční úrok, který budete platit z hodnoty půjčených peněz po uplynutí bezúročného období. Pokud tedy budete mít úvěrový limit např. 10 000 Kč neznamená to, že za tuto částku budete platit úroky. Úroky začnete platit až v momentě, kdy si půjčíte třeba 5 000 Kč a uběhne bezúročné období, kdy neplatíte žádné úroky.

Poplatek za vedení karty

Poplatek za vedení karty bývá spojen s téměř každou kreditní kartou. Většinou se jedná o měsíční nebo roční poplatek. Pokud tedy uvažujete o kreditní kartě musíte si uvědomit i tyto náklady spojené s kartou.

Minimální měsíční splátka

Minimální měsíční splátka udává kolik procent z vyčerpaných peněz musíte minimálně měsíčně splatit. Pokud se budeme tedy držet předchozího příkladu a vy vyčerpáte zmiňovaných 5 000 Kč s kreditní kartou, která má minimální měsíční splátku 3 %, musíte další měsíc splatit minimálně 150 Kč.

Příklad vhodné úvěrové karty

Příkladem vhodné úvěrové karty je kreditní karta Citi Classic od Citibank. Tato kreditní karta splňuje všechny parametry vhodné úvěrové karty. Mezi její největší výhody patří:

 • Vysoký úvěrový limit ve výši až čtyřnásobku vaší čisté měsíční mzdy
 • Bezkonkurenční bezúročné období až 55 dnů
 • Velmi příznivá úroková sazba 1,99 % měsíčně
 • ZDARMA vydání i vedení karty
 • Nízké minimální splátky 3,2 % z půjčených peněz
 • Slevy u partnerů programu Citi Club až 25 %

Mám zájem o kreditní kartu Citi Classic

Další kreditní karty a jejich porovnání najdete v našem srovnávači kreditních karet.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek kreditních karet
Kreditka je dobrým pomocníkem pro ty, kdo s ní umí zacházet

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →