• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Vyplatí se na začátku topné sezóny měnit dodavatele plynu?

17. 10. 2014

Topná sezóna začíná. Jak se topí v Česku? Suverénně nejvíc se topí plynem, využívá ho necelých 1,5 milionu domácností. Zima 2015 pravděpodobně nepřinese cenové otřesy. V případě plynu může jít o stagnaci nebo dokonce o mírný pokles cen. Rozhodně se ale vyplatí ceny plynu pravidelně sledovat a dodavatele v případě výhodnější nabídky změnit.

Vyplatí se řešit změnu dodavatele plynu?

Plyn má být také energií budoucnosti. Předpokládá to alespoň optimalizovaný scénář dlouhodobého vývoje české energetiky, který je obsažen v návrhu nové Státní energetické koncepce. Češi podle něj budou v roce 2040 nejvíce spotřebovávat energii z plynu a biomasy.

Stejný plynovod, jiná cena

V loňském roce změnilo dodavatele 13 procent odběratelů plynu. Ke změně dodavatele nejčastěji vede snaha ušetřit. Kolik při změně dodavatele můžete ušetřit, se odvíjí zejména od objemu spotřebované energie.

Plyn dnes v Česku nabízí celá řada dodavatelů, jeho cena se však u jednotlivých společností liší až o 20 procent. Díky chytré změně dodavatele tedy může být zima 2015 levnější řádově o stovky až tisíce korun.

Při změně dodavatele plynu lze ušetřit až 7500 korun ročně v případě, že plynem topíte a ohříváte vodu. Až tak vysoký bývá rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou v jednotlivých krajích. Průměrná výše úspory je kolem 4000 korun.

Za změnu se neplatí

Čím dříve změníte dodavatele plynu, tím dříve začnete šetřit. Samotná změna dodavatele je víceméně pouze papírová a je zcela zdarma. Dodavatele můžete změnit každého půl roku.

Obvyklá výpovědní lhůta u smluv na dobu neurčitou činí zpravidla 3 měsíce. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat smlouvě na dobu určitou, v tomto případě je potřeba dát výpověď 3–6 měsíců před jejím vypršením.

V případě, že váš dodavatel zvedne ceny energií, je velmi snadné od něho bezplatně odejít. Podle novely energetického zákona totiž můžete z důvodu zdražení elektřiny nebo zemního plynu, resp. kvůli změně obchodních podmínek, odstoupit od jakékoliv smlouvy, aniž byste čekali na konec výpovědní lhůty nebo platili smluvní pokutu.

Začněte on-line

Na srovnávačích lze získat přehled o aktuálních nabídkách jednotlivých dodavatelů na jednom místě. ChytryHonza.cz si pro vás připravil aktuální a nezávazný výpočet úspory. Pokud si nejste jistí s výběrem, můžete kontaktovat proškolené specialisty, kteří vám s výběrem pomohou. Budete-li mít zájem o změnu dodavatele, krok za krokem vás specialisté procesem provedou.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek dodavatelů plynu
Jaký se očekává vývoj cen plynu?

Související články