• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Využijte konkurence a neplaťte zbytečně vysoké povinné ručení

6. 10. 2014

Povinné ručeníPovinné ručení od ledna zdražilo o deset procent. Průměrně se ceny zvyšují v řádech stokorun. A pojišťovny nevylučují další zdražení pojistek v letošním i příštím roce. Máte dobrou pojistku a platíte za ni přiměřenou cenu? Zjistěte si, co nabízí konkurence.

Průměrná povinná pojistka na auto stála loni 2 695 korun. Hlavními důvody letošního zdražení jsou vyšší plnění v souvislosti s novým občanským zákoníkem a povinné poplatky hasičům. Pojišťovny by mohly dále zdražovat, zvlášť pokud vejde v platnost poslanecký návrh na zrušení platby nepojištěných motoristů do garančního fondu.

Tento návrh má omezit možnosti České kanceláře pojistitelů (ČKP) vybírat sankce za nezaplacené povinné ručení. ČKP totiž může poplatky vybírat souběžně s pokutami, které za totéž může vymáhat stát. Podle ČKP však zrušení příspěvku zdraží pojistky a pojištění budou za nepojištěné doplácet.

Co očekávat do budoucna?

Ceny povinného ručení za předchozích pět let poklesly na trhu skoro o 30 procent. Dá se předpokládat, že bez ohledu na přijetí výše zmíněného návrhu se cena tohoto pojištění bude postupně vracet na úroveň, která panovala na trhu již před lety.

Zvyšování cen povinného ručení však bude postupné, protože na trhu stále vládne poměrně tvrdá konkurence. Povinné ručení aktuálně poskytuje 14 pojišťoven.

Neplaťte víc, než musíte

Platíte za svou pojistku přiměřenou cenu? Vždy je dobré si zjistit nabídku konkurence. Jsou pojišťovny, které umí pojistit vozidla za nižší cenu, než možná platíte doposud.

Některé pojišťovny nabízejí při sjednání on-line velice zajímavé slevy.

Nejčastější důvody přechodu k jiné pojišťovně jsou výhodnější cenová nabídka či lepší asistenční služby. Nabídky pojišťoven si můžete jednoduše a rychle porovnat například pomocí internetových srovnávačů. Mezi takové srovnávače patří i ChytryHonza.cz.

Jak na změnu pojišťovny

Řekněme, že už jste si srovnali nabídky pojišťoven a spočítali si, že jinde budete mít levnější pojistné. Změnit pojišťovnu nelze jen tak, kdy vás napadne. Případná výpověď smlouvy má svá pravidla.

U povinného ručení musíte počkat na výročí data, kdy jste si ručení zakládali. Myslete však na to, že je nutné smlouvu vypovědět nejpozději 6 týdnů před tímto datem. A to u smlouvy, která je sjednána na rok, nebo na neurčito.

Standardně můžete vypovědět pojistnou smlouvu doporučenou písemnou výpovědí, případně ji přímo zanést na pobočku. Můžete také ukončit pojištění při změně pojistného. O změně pojistného musí majitele auta pojišťovna informovat nejpozději dva měsíce před jeho splatností. Potom má majitel auta měsíc na to, aby v případě svého nesouhlasu pojištění ukončil.

Nová smlouva povinného ručení lze obvykle uzavřít s dvou až tříměsíčním předstihem.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek povinného ručení
Povinné ručení dál zdražuje, někteří zaplatí méně

Související články

29. 3. 2019

Předávací protokol auta: vzor k nezaplacení

Bez předávacího protokolu se prodej auta obejde, představuje ale důležitou ochranu pro obě strany. Využijte náš vzor a budete mít o starost méně.