• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Využijte konkurence a o ceně povinného ručení vyjednávejte

15. 6. 2015

Povinné ručení letos zdražilo u všech kubatur vozidel. Z nejaktuálnějších ceníků povinného ručení lze vyčíst jedno: sazby pojistného se napříč pojišťovnami liší i o stovky korun. Každá pojišťovna totiž počítá výši povinného ručení jinak, většina z nich sazby tzv. segmentuje.

S novým občanským zákoníkem a vyšší pravděpodobností, že pojišťovna zaplatí vysoké odškodné, už loni stouply ceny povinného ručení. Obvykle o 10 až 20 procent. Zdražování tím ale neskončilo. V prvním čtvrtletí letošního roku zdražilo meziročně povinné ručení u všech kubatur vozidel.

Výhodnější konkurenční nabídka se dá také použít i jako vyjednávací páka pro získání lepší ceny u stávající pojišťovny.

Neznamená to ale, že povinné ručení zdražilo každému řidiči. Zvyšování cen se dá bránit. Poslední roky se zvyšuje vliv segmentace jako věk, druh vozidla, lokalita atd. Zodpovědní řidiči pak můžou každoročně ušetřit díky systému bonusů.

Využít lze i konkurence na trhu, povinné ručení totiž nyní poskytuje 13 pojišťoven. Pokud budete chtít změnit pojišťovnu, je užitečné se poptat, jakou lze získat slevu v případě, že jezdíte bez nehod. Výhodnější konkurenční nabídka se dá také použít i jako vyjednávací páka pro získání lepší ceny u stávající pojišťovny.

Síla bonusů a malusů

Celá pětina řidičů vůbec netuší, že systém bonusů a malusů existuje. Z aktuálního průzkumu Wüstenrot také vyplynulo, že dalších 38 procent řidičů sice o existenci tohoto systému ví, ale nemá žádnou představu o tom, jak funguje. Bonusy a malusy dokáží značně pohnout s cenou povinného ručení.

Princip bonusů je takový, že za každý rok jízdy bez nehod získáte 5procentní slevu na pojistném. Po celou dobu pojištění se načítají měsíce za bezeškodní průběh a podle jejich počtu pak má pojistník nárok na určitou výši slevy, a to až 50 nebo 70 procent z ceny povinného ručení, dle konkrétní pojišťovny.

Rizikoví řidiči naopak zaplatí více. Malus je přirážka k pojistnému za každou pojistnou událost, při které došlo k plnění pojišťovny. Za každou takovou pojistnou událost odečte pojišťovna příslušný počet měsíců od celkového počtu bonusových měsíců a navýší pojistné.

Bonusy a malusy nejsou vázány na vozidlo, ale na pojistníka nebo provozovatele vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Evidují se v databázi České kanceláře pojistitelů. Při změně pojišťovny jsou zohledňovány i v nových smlouvách.

Online srovnání povinného ručení

Online srovnání pojištění představuje pro člověka značnou úsporu času a také peněz. S Chytrým Honzou nemusíte nikam chodit. Vše lze vyřídit během pár minut z pohodlí domova.

S online srovnáním získáte dokonalý přehled o cenách a doplňkových službách či připojištění u jednotlivých pojišťoven. Můžete se tak rychle a snadno rozhodnout pro tu nejlepší nabídku, aniž byste vykročili z domu či sami dolovali informace z webů jednotlivých pojišťoven.

Související články

26. 3. 2019

Co je dobré vědět před cestou do USA

🗽Plánujete dovolenou do USA? ⚔️ Vyzbrojte se u nás znalostmi a tipy, které vám přípravu cesty usnadní.