• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Začněte s předsevzetím, skončete s vyšším důchodem

30. 12. 2014

Nový rok je za dveřmi a tak je na čase dívat se dopředu. Dejte si rozumné novoroční předsevzetí, za které si ve stáří poděkujete. Začněte si spořit na penzi a nespoléhejte jen na stát. Začněte řešit, kam a kolik peněz ukládat. Odměnou vám bude vyšší důchod a spokojenější stáří.

Třetina Čechů si na stáří vůbec nespoří. Každá odložená koruna se počítá. Jen pouhých 200 korun měsíčně odložených stranou může v penzi zvýšit pravidelný měsíční příjem i o 2 000 korun. Důležité je hlavně začít s odkládáním peněz na stáří včas.

V Česku dlouhodobě patří mezi nejvyužívanější finanční produkty spoření na penzi. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření.

Příjem v důchodu vyšší o 30 %

V Česku je největší zprůměrování důchodu ze všech zemí OECD, tedy nejvyšší míra nivelizace. Ti, co vydělávají středně a více, padají s příjmem v důchodu kolmo dolů, ti, co vydělávají podprůměrně, zůstávají na podobné úrovni.

Pravidelné spoření vám zajistí, že se po odchodu do penze nepropadnete hluboko pod životní úroveň zaměstnaného člověka. Doplňkové penzijní spoření může zvýšit váš příjem v důchodu o více než 30 procent.

Doplňkové penzijní spoření

Se státním příspěvkem, možnou daňovou úlevou a možným příspěvkem zaměstnavatele je doplňkové penzijní spoření velmi zajímavým spořícím produktem. Příspěvek od zaměstnavatele patří k oblíbeným benefitům českých zaměstnanců a pobírá ho každý pátý.

Průměrný měsíční příspěvek klientů činí letos 692 korun. Budete-li si spořit 1 000 korun měsíčně, ročně získáte 2 760 korun na státních příspěvcích. Dalším způsobem, jak získat peníze navíc je daňová úleva. Ta činí až 1 800 korun ročně, a to v případě, že si budete spořit 2 000 korun měsíčně.

Sečteno podtrženo: 4 560 korun je částka, kterou můžete každý rok získat s doplňkovým penzijním spoření.

Doplňkové spoření je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a nenabízí výsluhovou penzi. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a ani nevyplácí polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Důležité je začít spořit včas

Penzijní spoření je velmi flexibilní. Máte možnost si kdykoliv upravit výši svých příspěvků nebo spoření bez jakékoli sankce přerušit.

Neztrácejte čas a zjistěte jak se nejvýhodněji zabezpečit na důchod. Spočítejte si, jak se vaše peníze mohou zhodnocovat v doplňkovém penzijním spořením například na webu wuestenrot.cz. Pro vaší pohodovou penzi Wüstenrot spojil síly s ING.

Chcete-li si srovnat více nabídek, zastavte se i na nezávislém on-line srovnávači chytryhonza.cz.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spoření na penzi
Podle čeho vybírat spořicí účet?

Související články