• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Záhada upomínkového dopisu

12. 1. 2012

Záhada upomínkového dopisuV posledních dnech a týdnech se obrací mnoho vyděšených lidí na pojišťovny s dotazem: „Co znamená ten dopis, co jsem právě dostal?“ Obsahem onoho zmíněného dopisu je upomínka o zaplacení dlužného sankčně předepsaného pojistného do garančního fondu. Překvapení se zvýší tím, kdy předmět pojištění je již třeba dávno prodaný či sešrotovaný.

Jak celý problém vznikl? Existují dvě základní databáze, ze kterých garanční fond vychází při obesílání lidí. Jednou databází je Centrální registr vozidel a druhou databáze pojištěných aut. A v nich vznikly vzájemné nesrovnalosti. Ze zákona je nutnost mít pojištěné každé vozidlo, které je v centrálním registru vozidel. Mnohdy tento registr ale nemá přesné údaje a obesílá špatné klienty (buď již daný člověk vozidlo nevlastní nebo je vozidlo v likvidaci).

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) rozešle ročně upomínky 250 tisícům řidičů, z čehož neoprávněné pohledávky činí 40 %! Sami představitelé ČKP přiznávají, že některé problémy vznikají, aniž by motorista jakkoli pochybil.

Pokud Vám taková výzva přijde – nepanikařte. Najděte se všechny dokumenty k vozidlu a projděte si pojistné smlouvy – zejména data začátku pojistné smlouvy a jejího konce v závislosti s odhlášením/přehlášením vozidla. Pokud zjistíte, že je vše na Vaší straně v pořádku, odešlete dopis, kde doložíte všechna fakta a odvoláte se proti rozhodnutí. Na to máte 30 dní.

Pokud Vám chybí nějaké smlouvy či složenky a jste skálopevně přesvědčeni, že jste pojistné hradili dle všech předpisů a zákonů, nevěšte hlavu. Jakub Hradec – výkonný ředitel ČKP – radí: „Neřešíme úhradu pojistného, ale existenci či neexistenci pojistné smlouvy. Pokud obeslaná osoba uvede, u jaké pojišťovny byla pojištěna, takové tvrzení sami u příslušné pojišťovny prověříme. Pojišťovna má možnost tvrzenou existenci pojištění dohledat a výsledek nám sdělí.“

Pokud zjistíte, že jste pochybili, ihned se s ČKP kontaktujte a dlužnou částku uhraďte a uveďte všechny dokumenty do pořádku. V každém případě je nutné se ozvat a jednat. Když zůstanete s rukama v klíně, nic nezískáte.

Související články

3. 2. 2019

Platba na internetu: Jaké máte možnosti?

Víte, že platit v e-shopu můžete dnes zdarma klidně až 14 dnů po převzetí zboží? Zjistěte jak →