• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Zdražování nemovitostí nekončí. Může za to nedostatek bytů

22. 6. 2018

Růst cen nemovitostí pokračuje. Nezastavilo ho ani omezování dostupnosti hypoték. Od konce předchozího roku tak v průměru ceny poskočily o téměř pět procent.

Zdražování nemovitostí

Ačkoliv v některých krajích ceny bytů již přestaly stoupat, velké zlevňování se zatím neodehrálo.

Najít volný byt je stále těžší

Připomíná to hledání jehly v kupce sena. Bytů na prodej ubývá, poptávka převyšuje nabídku, ceny proto letí stále výš. Nejhorší je situace v krajských městech, především pak v Praze a Brně. Podle prodejců nemovitostí ale musí ceny už brzy dosáhnout svého maxima. To ale neznamená, že by se ceny měly začít nějak razantně propadat. Pořád bude platit fakt, že vlastní nemovitost je nedostatkové zboží, pro zlevňování proto není důvod. V některých krajích sice ceny stoupat již přestaly, ani tam se ale velké zlevňování zatím neodehrálo a nejspíš ani nepřijde. To je aktuální situace například v jižních Čechách nebo Olomouckém kraji.


Poptávka po vlastním bydlení začne nejspíš pomalu klesat

Ceny nemovitostí vyšroubované na maximum mají ještě jeden dopad. Někteří lidé už si jejich pořízení kvůli vysoké ceně zkrátka nemohou dovolit. Právě to s největší pravděpodobností pomalu ochladí zájem o pořízení si vlastního bytu či domu.

Související články