• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Zhodnocení a flexibilita: dvě nejsilnější stránky spořících účtů

3. 6. 2013

Podle nejrůznějších průzkumů jsou Češi ve svých investičních strategiích stále poměrně konzervativní. Akciové trhy většině z nich připadají jako něco příliš vrtkavého a složitého, do čeho se raději nebudou pouštět, a tak není divu, že nejběžnějším „investičním produktem“ v české populaci je jednoznačně spořící účet. Je lákavý svou jednoduchostí a minimálním úsilím ze strany majitele, pokud jde o orientaci v dané oblasti.

podílové fondy

V rámci spoření v podílových fondech se můžeme zaměřit na cokoliv.

Místo toho, aby sledoval třeba vývoj ceny nějaké konkrétní suroviny, stačí mu porovnat si výši úrokové sazby jednotlivých bank, což je dnes možné udělat jednoduše online.

Pro koho je spořící účet vhodný? V podstatě pro každého, komu po zaplacení nutných pravidelných výdajů zbude na účtu aspoň malá částka. Typicky jde o rezervu, se kterou se počítá pro případ neočekávaných situací, jakou je třeba oprava pračky, nebo o peníze, které si odkládáme stranou s myšlenkou na nějaký větší jednorázový výdaj, jako je například letní dovolená. Obecně jde o volné finanční prostředky, které pravděpodobně nebudeme v nejbližších týdnech potřebovat.

Banky dnes jako samozřejmost nabízejí internetové bankovnictví, díky kterému je převod peněz z (obvykle nulově úročeného) běžného účtu na spořící otázkou několika sekund. Některé z nich, jako například Equa bank, klientům umožňují otevřít si spořící účet bez nutnosti mít tamtéž ještě i běžný účet, což jinak bývá běžná podmínka. Pokud se ale klient rozhodne mít běžný i spořící účet ve stejné bance, má to výhodu, že platební příkazy přes internetové bankovnictví jsou zpravidla provedeny ihned, a není nutné počítat s lhůtou pro převody mezi různými bankami. Klient tak má své peníze neustále pod kontrolou a okamžitě k dispozici. Vzhledem k častým převodům z běžného účtu (kam nám chodí například výplata) na spořící je důležité si zajistit, abychom neplatili za odchozí platby. Díky konkurenci na trhu a všeobecnému boji proti poplatkům ale naštěstí nezpoplatněné příchozí a odchozí platby začínají být normou.

Dalo by se říci, že spořicí účet je ideální pro „superopatrné“ osoby. Tedy i pro ty, kteří mají nedůvěru v záložny a jejich vysoce úročené spořicí účty či termínované vklady. „Kampeličky“ sice ve srovnání výše úrokových sazeb pravidelně umisťují na předních příčkách, ale zároveň jsou Českou národní bankou hodnocené jako rizikovější než většina bank, a to především kvůli vyššímu počtu „nedobytných“ úvěrů. Je to vlastně jen druhá strana téže mince: záložny totiž poskytují vysoký úrok nejen u vkladů, ale také v případě úvěrů, které mají někteří klienti potom problém splácet. Obecně jsou ale všechny vklady do výše 100 000 eur ze zákona pojištěné, takže drobnějším střadatelům hrozí i v případě problémů záložny maximálně to, že se ke svým úsporám po nějakou dobu nedostanou.

Každý, kdo zvažuje otevření spořícího účtu, stojí před volbou, zda nechat vydělané peníze víceméně permanentně prodělávat na běžném účtu (kvůli inflaci), nebo se pokusit dopad inflace alespoň trochu zmírnit. Na rozdíl od termínovaného vkladu spořící účet zachovává možnost vybrat si peníze kdykoli je potřebujeme, a v kombinaci s internetovým bankovnictvím představuje bezpečnou formu zhodnocení peněz při zachování maximální flexibility.

Článek vyšel 3. 6. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, týkající se různých otázek z oblasti osobních financí. Součástí článku je vědomostní kvíz, ve kterém můžete vyhrát praktický iPad mini. Slosování o iPad mini probíhá vždy za celý kalendářní měsíc.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek spořících účtů
Spoření pro děti a „lepší spořicí účet“ od Chytrého Honzy!

Související články