• Funkční cookies

  • Cookies pro sociální média a reklamy

Zlato: vyplatí se do něj v dnešní době investovat?

9. 5. 2013

Tzv. zlatý standard, tedy doby, kdy státní oběživo bylo podloženo zlatem v národních bankách, je nenávratně pryč. Evropská centrální banka dnes tiskne eura jako na běžícím pásu a nakupuje za ně draho například italské dluhopisy, aby pomohla tamní klopýtající ekonomice. My sice společnou evropskou měnu nemáme, ale vzhledem k pomalému, dlouhodobému poklesu hodnoty české koruny, která rovněž není podložená zlatem, se také příliš radovat nemůžeme.

Na první pohled se tak zdá, že volání po zlatě zesílí úměrně s pokračující destabilizací měn. Aby to ale nebylo tak černobílé, byli jsme v uplynulých týdnech svědky výrazného poklesu ceny zlata, které nám do té doby většina prodejců vychvalovala jako komoditu, která prakticky neustále roste. Co si o tom má drobný investor myslet? Měl by se odvážit nějaké to zlato si koupit?

Aktuálně se cena zlata pohybuje kolem 1450 dolarů za trojskou unci (přibližně 31 gramů). Přitom ještě 1. dubna se držela na cca 1600 dolarech a nic nenasvědčovalo tomu, že by v nejbližších dnech měla klesnout. 15. dubna potom všechna média hlásila poplašnou zprávu o dramatickém poklesu ceny zlata na 1352 dolarů. Připomnělo nám to prostý fakt, že ve světě investic úplná jistota neexistuje a nikdo nám nezaručí, že cena nějaké akcie nebo komodity bude za všech okolností stoupat. Na druhou stranu ale i v těchto situacích je potřeba uvědomit si několik důležitých věcí, které právě zlato odlišuje od ostatních druhů investic a činí jej přese všechno atraktivním.

Zaprvé je zlato na celém světě stále bráno jako univerzální platidlo a jeho prodej je velmi rychlý, čili nabízí dobrou likviditu. Zadruhé je díky evropskému nařízení investiční zlato osvobozeno od DPH. Zatřetí jeho zhodnocení nepodléhá dani z příjmu. Začtvrté není nutné kupovat fyzické zlato: místo toho je možné investovat do certifikátů, které se váží ke zlatu určité váhy (samozřejmě jde o investiční zlato nejvyšší ryzosti, tedy 999,9). Místo fyzického zlata tak máte doma nebo v bance ceninu, která je nenáročná na uskladnění. (Někteří prodejci investičního zlata, například Česká mincovna, která razí oficiální českou měnu, však nabízejí svým zákazníkům bezpečné uskladnění fyzického zlata zdarma.) A zapáté je také možné investovat přímo do společností, které zato těží. To už ale jde o akcie těžařských společností, a ne přímo o zlato jako takové, jakkoli jsou samozřejmě úzce provázané.

Pro drobného investora je také důležitá skutečnost, že zlato může nakupovat už od nízkých částek v řádech stokorun. Některé společnosti totiž umožňují postupné investování finančních prostředků do doby, než je za ně možné koupit alespoň jednogramový investiční slitek.

Zlato má být vždy spíš dlouhodobou investicí, ideálně alespoň na několik let. Čím déle zlato držíte, tím méně vás musí zajímat různé momentální výkyvy v jeho ceně – a faktem zůstává, že ta jen za posledních 10 let vzrostla několikanásobně. Investování do zlata může být důvěryhodnější než třeba II. pilíř důchodového systému. Státy mohou prodělat bankrot, kdy padají všechny záruky ohledně jimi jištěných vkladů, zatímco zlato vám zůstane i v extrémně nejistých dobách. Na druhou stranu je jasné, že fyzické zlato nenese žádnou dividendu či další příjem – na rozdíl třeba od akcií nebo pronajímané nemovitosti. Většina odborníků proto doporučuje dodržovat výši podílu zlata v investičním portfoliu kolem 10 %.

Článek vyšel 6. 5. 2013 v Deníku. Každé pondělí vychází v Deníku článek Jiřího Patáka, ředitele portálu Chytrý Honza, který pojednává o různých otázkách z oblasti osobních financí.

V souvislosti s článkem by vás mohlo zajímat

Srovnání nabídek investic
Daří se vám? Hledejte kolem sebe kritiky, radí Warren Buffett

Související články