10 kroků, jak nastartovat zdravý životní styl
08. 11. 2019

10 kroků, jak nastartovat zdravý životní styl

Cesta k dlouhému a zdravému životu nemusí být tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnohdy stačí udělat pár jednoduchých a malých změn a vaše kondice se zlepší už během několika dní.

Jak žít zdravě?

Zdravý životní styl si v podstatě žádá tři základní věci – správně sestavený jídelníček, pravidelný pohyb a zvládání stresu. Právě tyto tři faktory zásadně ovlivňují naše zdraví a do jisté míry také duševní pohodu a vzhled. Pokud jste se rozhodli začít v tomto směru něco dělat, nemusíte hned absolutně vysadit všechna smažená či sladká jídla nebo uběhnout maraton. Pro začátek stačí pár “bezbolestných” kroků. Jak začít?

1. Připravte si plán

Někomu tento styl vyhovuje více, někomu méně, ale mít připravený plán s vytyčenými cíli je rozhodně motivující. Ať už chcete zhubnout, lépe jíst či se třeba jen víc hýbat, sepište cíle na papír, vyvěste jej na viditelné místo a postupně odškrtávejte své úspěchy. Je to skvělý způsob, jak začít žít zdravěji.

2. Dopřejte si kvalitní spánek

Probudit se ráno odpočinutý a plný energie je důležitým krokem, jak začít zdravý životní styl praktikovat. Pokud se tak neděje, je s vaším spánkovým režimem něco špatně. Každému sice vyhovuje jiná doba spánku, ale dodržovat odborníky doporučovaných 7 až 8 hodin tělu určitě prospěje. Mnoho lidí dnes trpí problémy s usínáním. Jestliže k nim patříte, pak se těsně před spaním nepřejídejte a omezte prohlížení telefonu, počítače i televize, neboť modré světlo spánku neprospívá. Při větších potížích je také dobré zařadit do denního programu relaxační cvičení, například jógu.

Umět odpočívat je v dnešní uspěchané době umění. Najděte si každý den alespoň pár minut pro sebe a dělejte, co vás baví a těší – čtěte, meditujte, poslouchejte hudbu.

3. Upravte si jídelníček

Bude to sice stát trochu času a plánování, ale přinese to výsledky. Pokud si naplánujete každé jídlo na nadcházející týden, vyhnete se tomu, že si budete z nedostatku času a ingrediencí objednávat pozdě večer pizzu. Snažte se, aby byl váš jídelníček co nejvyváženější a obsahoval dostatek ovoce a zeleniny. Čas od času klidně zhřešte, pokud dostanete chuť na sladký dortík nebo hranolky, ale nemělo by to být moc často.

Víte, že…

Nastartovat zdravý životní styl vám pomohou také chytré mobilní aplikace. Pomocí nich zjistíte, jak jíst zdravě, můžete s nimi objevovat zdravé recepty (např. Healthy Eating Recipes), počítat kalorie (např. s aplikací Zdraví, Strava & Fitness) nebo si osvojit zdravé návyky (Healthy Habits).

4. Choďte do schodů

Zdravý životní styl a absence pohybu zkrátka nejdou dohromady. Pokud zatím pohyb nemá ve vašem programu místo, začněte zvolna. Místo cesty výtahem se projděte po schodech, cestou do práce nechte auto doma a vyrazte na kole. Do pohybu vás dají i domácí práce jako luxování či úprava zahrady. Pokud takto změníte denní návyky, rozdíl pocítíte rychle.

5. Pijte vodu

Ráno začínáme kávou, pokračujeme limonádami, sladkými džusy a jednou za pár dní si k obědu dopřejeme colu. Zní vám to povědomě? Prostřednictvím těchto nápojů však do těla dostáváme zbytečné cukry. A to ve vysokém množství. Zkuste sladké limonády postupně nahrazovat úplně obyčejnou vodou. Nejenže je daleko zdravější, ale také tím ušetříte peníze i přírodu, neboť si ji můžete natočit rovnou z vodovodu a nevznikají tak žádné zbytečné plasty.

Člověk by měl každý den vypít minimálně 1,5 litru neslazených tekutin.

Víte, že…

Ani při snaze o zdravý životní styl není třeba se úplně vzdávat alkoholu. Jen je třeba jej podávat v malých dávkách a nejlépe k jídlu. Doporučováno je asi 10 g čistého alkoholu denně pro ženy, zhruba dvakrát více si mohou dopřát muži. 10 g alkoholu odpovídá například deci vína, malému pivu nebo jednomu “panáku” tvrdého alkoholu.

6. Chystejte si svačinky

Všichni známe ten pocit, kdy nás “honí mlsná” a snědli bychom cokoliv, co je po ruce. Právě to často vede ke spořádání tabulky čokolády nebo pytlíku brambůrků. Mějte pro tyto případy vždy nachystanou svačinku v podobě nakrájené zeleniny, jako je mrkev, okurka nebo třeba řapíkatý celer.

Stisknutím tlačítka “Zobrazit výsledky” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
Kooperativa Flexi
Flexi
Pro jistotu, pokud vás potká nemoc, invalidita nebo úraz. Životní pojištění se flexibilně přizpůsobí životní situaci jednotlivce i celé rodiny. Nastavíte si ho dle vašich potřeb tak, aby pomohlo v případě snížení nebo úplného výpadku příjmu po nemoci nebo úrazu.
 • dokáže flexibilně reagovat na změny ve vašem životě
 • výrazné slevy až 30 % při komplexním pojištění vážných rizik.
 • platí po celém světě
 • nemá přirážky za zaměstnání ani rekreační sport, pojistí vrcholové i profesionální sportovce.
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 18 let k datu sjednání nabídky – 70 let
Výstupní věk: 80 let
Minimální výše běžného pojistného
Minimální výše běžného pojistného – 300 Kč / měsíčně
Investiční složka
Životní pojištění FLEXI je životním pojištěním s volitelnou investiční složkou. Umožňuje Vám spojení komplexní pojistné ochrany a možnosti investování podle Vámi zvolené investiční strategie.
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 5 let
maximální doba trvání pojištění je do roku, ve kterém se dožijete maximálně 80 let
Čekací doba
nejdříve od 0.00 hod. dne následujícího po datu sepsání – počátek pojištění lze odložit maximálně o 3 měsíce
ČPP NEON
Neon
Nastavte si pojistnou ochranu pro případ úrazu či nemoci s pojistným krytím smrti a dožití. NEON je komplexní životní a úrazové pojištění, které umí pojistné navíc zhodnotit. Sjednejte si NEON, abyste si mohli v klidu užívat život naplno za každé situace.Pojistné plnění za hospitalizaci nyní poskytneme kdekoliv na světě a bez omezení počtu dnů.
 • Víme, že lidí s civilizačními chorobami neustále přibývá. Proto nabízíme krytí úrazu pro klienty trpící cukrovkou bez omezení.
 • Pojistné plnění za hospitalizaci nyní poskytneme kdekoliv na světě a bez omezení počtu dnů.
 • U denního odškodného úrazem stačí doložit dokumenty z prvotního vyšetření. Plníme ihned od prvního dne léčení úrazu a nevyžadujeme dodatečné lékařské zprávy.
 • Zaplatíme dva cykly asistované reprodukce nehrazené státem a postavíme se za vás v případě nutné operace dítěte díky jeho vrozené vadě.
 • Úrazové připojištění sjednáte až do 85 let (varianta LIFE a RISK), navíc s rozšířeným krytím.
 • Připojištění pracovní neschopnosti a hospitalizace mohou sjednat i klienti v I. stupni invalidity.
 • Díky připojištění ČPP Pomoc zodpovíme dotazy z oblasti zdravotní a sociálně právní problematiky a poskytneme vám poradenství. 7 dnů v týdnu, 24 hodin denně.
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 18 let k datu sjednání nabídky – 70 let Výstupní věk: 85 let
Minimální výše běžného pojistného
Minimální výše běžného pojistného – 100 Kč / měsíčně
Investiční složka
U investičního životního pojištění alokuje pojistník pojistné podle své úvahy do portfolia a fondů, včetně možnosti investovat do Garantovaného fondu. U NEON INVEST je minimální investované pojistné již od 0 Kč (nemusí platit pro všechny verze NEON INVEST, u některých verzí se jednalo o částku 50 Kč).
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 5 let maximální doba trvání pojištění je do roku, ve kterém se dožijete maximálně 85 let
Čekací doba
2 měsíce
Uniqa Domino
Domino
S jedním pojištěním získáte klid ve všech nenadálých situacích, které v životě mohou nastat. Životní pojištění DOMINO Risk si sestavíte na míru podle aktuálních potřeb. A když ve vašem životě nastane změna (například sňatek, narození dětí, platový postup, odchod dětí z domova) nebo dojde na finanční závazky (hypotéka), můžete jej dané situaci přizpůsobit. Hodí se zejména pro všechny, na jejichž výdělečné činnosti a péči jsou závislé další osoby.
 • pojištění až dvou dospělých osob a neomezeného počtu dětí v jedné smlouvě
 • zajištění všech hlavních rizik a nejširší nabídka připojištění podle vašich potřeb
 • možnost navýšení pojistných částek při zásadních životních událostech
 • cenové zvýhodnění pojištění pro případ smrti oproti investičnímu pojištění
 • speciální krytí (pojištění horních končetin, pojištění proti ztrátě řidičského průkazu ze zdravotních důvodů, měsíční dávka v pracovní neschopnosti apod.)
 • bezplatná poradna ke koronaviru, která zahrnuje konzultace s odborníky, hotline se zdravotním personálem a dotazník pro lepší zvládnutí onemocnění COVID-19
 • nadstandardní služby Diagnose.me v oblasti zdraví a zdravého životního stylu na jeden rok zdarma
 • zrychlená likvidace škody pojištění osob
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 15 let k datu sjednání nabídky – 55 let Výstupní věk: 80 let
Minimální výše běžného pojistného
Cena pojistného: minimálně 300,- Kč měsíčně, při jiné frekvenci 1.000,- Kč
Investiční složka
Pojištění nabízí kromě krytí rizik možnost pravidelného investování v různých investičních programech podle vaší volby ke zhodnocování prostředků. Při pravidelném ukládání finančních prostředků na důchod si můžete snížit daňový základ až o 24 000 Kč ročně.
Minimální pojistná doba
minimálně 5 let
Čekací doba
Pojištění smrti – ne Invalidita – 12 měsíců (diagnóza může nastat už v průběhu čekací doby) Pracovní neschopnost – 2 měsíce. Závažné onemocnění – 2 měsíce.
NN Orange Risk
Orange Risk
Dobře víme, že životní situace se mění každým dnem. Ideální je mít produkt, který se jim dokáže vždy přizpůsobit. Na to jsme mysleli a připravili prémiové rizikové životní pojištění za atraktivní cenu, které vás bude provázet celý život.
 • Pro celou rodinu až do deseti členů, a to na jedné smlouvě
 • Slevy max 32%: Fit Program, Fit Dárce, Fit Prevence, Fit BMI
 • Jistíme Vás kdekoliv na světě
Vstupní a výstupní věk
Pro děti i dospělé až do 85 let.
Minimální výše běžného pojistného
Již od 300 Kč / měsíčně
Investiční složka
Životní pojištění NN – Orange je životním pojištěním s volitelnou investiční složkou. Umožňuje Vám spojení komplexní pojistné ochrany a možnosti investování podle Vámi zvolené investiční strategie.
Minimální pojistná doba
Nejméně na 5 let a třeba i na 40 let.
Čekací doba
2 měsíce
ČSOB Náš Život
Náš Život
Náš život je jednoduché rizikové životní pojištění, které si poskládáte tak, jak potřebujete, aniž by vám někdo diktoval, kolik musíte minimálně platit. Protože nikdo z nás neumí předem odhadnout, co ho v budoucnu čeká, je lepší být vždy připraven. Díky pojištění Náš život zabezpečíte sebe a svou rodinu, když se život zkomplikuje.
 • Srozumitelné pojistné podmínky bez nesmyslných výluk.
 • Můžete si navýšit pojistné částky bez zkoumání zdravotního stavu v případě významných životních událostí.
 • Pokud máte úvěr nebo jste často na cestách, máme pro vás speciální cenově výhodná řešení.
 • Dvojnásobné plnění v případě hospitalizace na JIP a ARO. Jako jediní na trhu vyplácíme pojistné plnění i v případě neodkladné operace.
 • Můžete si sjednat pojištění úrazu bez zkoumání zdravotního stavu
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 15 let, k datu sjednání nabídky – 80 let Výstupní věk: max 85 let
Minimální výše běžného pojistného
Minimální výše běžného pojistného – 30 Kč / měsíčně
Investiční složka
S investiční složkou lze získat daňovou úlevu až 3 600 Kč ročně a příspěvek zaměstnavatele, který je do limitu 50 000 Kč ročně osvobozen od daně z příjmů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění.
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 5 let
Čekací doba
2 měsíce pro všechna volitelná pojištění (neuplatňujeme v případě úrazu)
GČP Belmondo
Belmondo
Pojištění poskytuje ochranu před snížením životního standardu způsobeným invaliditou nemocí či úrazem a pokryje dodatečné náklady spojené se zdravotním omezením.
 • Komplexní životní pojištění pro celou rodinu
 • Za zdravý životní styl získáte zpětnou slevu na pojistném
 • Peníze vyplácíme rychle a hradíme i následnou péči v lázních
 • Plníme i za úrazy dětí při rizikových či extrémních činnostech a sportech
 • Máme až 10násobné progresivní plnění.
 • Nabízíme progresivní plnění již od 15% tělesného poškození.
 • Pojistíme každé povolání. Už nemáme nepojistitelná povolání, ani povolání s omezeným rozsahem pojištění.
 • Povolání dělíme jen do 2 skupin
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 18 let, k datu sjednání nabídky – 96 let Výstupní věk: max 99 let
Minimální výše běžného pojistného
– není určena
Investiční složka
Investiční varianta pojištění Můj život umožňuje vytvoření finanční rezervy pro různé životní situace, nejen pro udržení životního standardu v penzi. Investovat můžete dle zvolené strategie do fondů: Fond fondů vyvážený Dynamický fond fondů Fond konzervativní
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 3 roky
Čekací doba
Smrt – ne Úrazové pojištění – 3 dny Závažné onemocnění, Invalidita – 3 měsíce

Dobrou svačinkou je i hrst oříšků a semínek, jen to s nimi nepřehánějte, obsahují dost tuku. I večer u filmu se dá mlsat zdravěji, vyzkoušejte například hranolky z batátů nebo celeru. Zdravý životní styl umožňuje objevit nové a nečekané chutě. Naučte se, jak jíst zdravě tak, aby vás to bavilo.

7. Myslete pozitivně

Síla myšlení je neuvěřitelná a se správně nastavenou hlavou se dá zvládnout ledacos. Pozitivní myšlení je základem téměř každého úspěchu, nastartování zdravého životního stylu nevyjímaje. Jak na to? Radujte se z maličkostí a buďte vděční třeba za každý slunečný den.

8. Odpočívejte

Na první pohled to tak nemusí působit, ale schopnost “vypnout” hlavu a nedělat nic je velmi důležitým krokem pro zdravý životní styl. Pokud neustále myslíte na e-maily, které ještě musíte vyřešit, úklid domácnosti a to, co uvaříte zítra k večeři, snadno si vytvoříte dojem, že nic nestíháte a dostanete se do stresu. Vaše zdraví je však důležitější než naleštěná okna. Takže si občas napusťte relaxační vanu nebo si sedněte do křesla s dobrou knihou a vínem.

9. Upravte si domov

Zdravý životní styl můžete podpořit i tak, že uděláte o něco zdravější svůj domov. Vyměňte chemické čisticí produkty za přírodnější varianty, častěji větrejte a přidejte více květin a doplňků v přírodních materiálech.

10. Choďte ven

I dvacetiminutová procházka má na naše tělo skvělý efekt. Nejenže tím vyvineme nezbytnou fyzickou aktivitu, ale zároveň se nadechneme čerstvého vzduchu. Ideální je samozřejmě procházka v přírodě v obklopení zeleně.

Běh v přírodě
Je jedno, zda trháte rekordy v běhu nebo se raději procházíte. Pohyb na čerstvém vzduchu přináší našemu tělu řadu benefitů.
VyplňteVyberteVyřešeno!