10 kroků, jak nastartovat zdravý životní styl
08. 11. 2019

10 kroků, jak nastartovat zdravý životní styl

Cesta k dlouhému a zdravému životu nemusí být tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnohdy stačí udělat pár jednoduchých a malých změn a vaše kondice se zlepší už během několika dní.

Jak žít zdravě?

Zdravý životní styl si v podstatě žádá tři základní věci – správně sestavený jídelníček, pravidelný pohyb a zvládání stresu. Právě tyto tři faktory zásadně ovlivňují naše zdraví a do jisté míry také duševní pohodu a vzhled. Pokud jste se rozhodli začít v tomto směru něco dělat, nemusíte hned absolutně vysadit všechna smažená či sladká jídla nebo uběhnout maraton. Pro začátek stačí pár “bezbolestných” kroků. Jak začít?

1. Připravte si plán

Někomu tento styl vyhovuje více, někomu méně, ale mít připravený plán s vytyčenými cíli je rozhodně motivující. Ať už chcete zhubnout, lépe jíst či se třeba jen víc hýbat, sepište cíle na papír, vyvěste jej na viditelné místo a postupně odškrtávejte své úspěchy. Je to skvělý způsob, jak začít žít zdravěji.

2. Dopřejte si kvalitní spánek

Probudit se ráno odpočinutý a plný energie je důležitým krokem, jak začít zdravý životní styl praktikovat. Pokud se tak neděje, je s vaším spánkovým režimem něco špatně. Každému sice vyhovuje jiná doba spánku, ale dodržovat odborníky doporučovaných 7 až 8 hodin tělu určitě prospěje. Mnoho lidí dnes trpí problémy s usínáním. Jestliže k nim patříte, pak se těsně před spaním nepřejídejte a omezte prohlížení telefonu, počítače i televize, neboť modré světlo spánku neprospívá. Při větších potížích je také dobré zařadit do denního programu relaxační cvičení, například jógu.

Umět odpočívat je v dnešní uspěchané době umění. Najděte si každý den alespoň pár minut pro sebe a dělejte, co vás baví a těší – čtěte, meditujte, poslouchejte hudbu.

3. Upravte si jídelníček

Bude to sice stát trochu času a plánování, ale přinese to výsledky. Pokud si naplánujete každé jídlo na nadcházející týden, vyhnete se tomu, že si budete z nedostatku času a ingrediencí objednávat pozdě večer pizzu. Snažte se, aby byl váš jídelníček co nejvyváženější a obsahoval dostatek ovoce a zeleniny. Čas od času klidně zhřešte, pokud dostanete chuť na sladký dortík nebo hranolky, ale nemělo by to být moc často.

Víte, že…

Nastartovat zdravý životní styl vám pomohou také chytré mobilní aplikace. Pomocí nich zjistíte, jak jíst zdravě, můžete s nimi objevovat zdravé recepty (např. Healthy Eating Recipes), počítat kalorie (např. s aplikací Zdraví, Strava & Fitness) nebo si osvojit zdravé návyky (Healthy Habits).

4. Choďte do schodů

Zdravý životní styl a absence pohybu zkrátka nejdou dohromady. Pokud zatím pohyb nemá ve vašem programu místo, začněte zvolna. Místo cesty výtahem se projděte po schodech, cestou do práce nechte auto doma a vyrazte na kole. Do pohybu vás dají i domácí práce jako luxování či úprava zahrady. Pokud takto změníte denní návyky, rozdíl pocítíte rychle.

5. Pijte vodu

Ráno začínáme kávou, pokračujeme limonádami, sladkými džusy a jednou za pár dní si k obědu dopřejeme colu. Zní vám to povědomě? Prostřednictvím těchto nápojů však do těla dostáváme zbytečné cukry. A to ve vysokém množství. Zkuste sladké limonády postupně nahrazovat úplně obyčejnou vodou. Nejenže je daleko zdravější, ale také tím ušetříte peníze i přírodu, neboť si ji můžete natočit rovnou z vodovodu a nevznikají tak žádné zbytečné plasty.

Člověk by měl každý den vypít minimálně 1,5 litru neslazených tekutin.

Víte, že…

Ani při snaze o zdravý životní styl není třeba se úplně vzdávat alkoholu. Jen je třeba jej podávat v malých dávkách a nejlépe k jídlu. Doporučováno je asi 10 g čistého alkoholu denně pro ženy, zhruba dvakrát více si mohou dopřát muži. 10 g alkoholu odpovídá například deci vína, malému pivu nebo jednomu “panáku” tvrdého alkoholu.

6. Chystejte si svačinky

Všichni známe ten pocit, kdy nás “honí mlsná” a snědli bychom cokoliv, co je po ruce. Právě to často vede ke spořádání tabulky čokolády nebo pytlíku brambůrků. Mějte pro tyto případy vždy nachystanou svačinku v podobě nakrájené zeleniny, jako je mrkev, okurka nebo třeba řapíkatý celer.

Dobrou svačinkou je i hrst oříšků a semínek, jen to s nimi nepřehánějte, obsahují dost tuku. I večer u filmu se dá mlsat zdravěji, vyzkoušejte například hranolky z batátů nebo celeru. Zdravý životní styl umožňuje objevit nové a nečekané chutě. Naučte se, jak jíst zdravě tak, aby vás to bavilo.

7. Myslete pozitivně

Síla myšlení je neuvěřitelná a se správně nastavenou hlavou se dá zvládnout ledacos. Pozitivní myšlení je základem téměř každého úspěchu, nastartování zdravého životního stylu nevyjímaje. Jak na to? Radujte se z maličkostí a buďte vděční třeba za každý slunečný den.

8. Odpočívejte

Na první pohled to tak nemusí působit, ale schopnost “vypnout” hlavu a nedělat nic je velmi důležitým krokem pro zdravý životní styl. Pokud neustále myslíte na e-maily, které ještě musíte vyřešit, úklid domácnosti a to, co uvaříte zítra k večeři, snadno si vytvoříte dojem, že nic nestíháte a dostanete se do stresu. Vaše zdraví je však důležitější než naleštěná okna. Takže si občas napusťte relaxační vanu nebo si sedněte do křesla s dobrou knihou a vínem.

9. Upravte si domov

Zdravý životní styl můžete podpořit i tak, že uděláte o něco zdravější svůj domov. Vyměňte chemické čisticí produkty za přírodnější varianty, častěji větrejte a přidejte více květin a doplňků v přírodních materiálech.

10. Choďte ven

I dvacetiminutová procházka má na naše tělo skvělý efekt. Nejenže tím vyvineme nezbytnou fyzickou aktivitu, ale zároveň se nadechneme čerstvého vzduchu. Ideální je samozřejmě procházka v přírodě v obklopení zeleně.

Běh v přírodě
Je jedno, zda trháte rekordy v běhu nebo se raději procházíte. Pohyb na čerstvém vzduchu přináší našemu tělu řadu benefitů.
VyplňteVyberteVyřešeno!