10 největších mýtů aneb Co jste o životním pojištění nevěděli
23. 12. 2019

10 největších mýtů aneb Co jste o životním pojištění nevěděli

Životní pojištění má v České republice sjednáno asi polovina obyvatel. Na druhé straně se najde mnoho lidí, kteří mu příliš nevěří, myslí si, že si ho nemohou dovolit nebo že jim v případě plnění stejně pojišťovna nic nedá. Takových omylů ale koluje mnohem víc.

Mýty a fakta o životním pojištění 

O tom, jak životní pojištění funguje, často jeho odpůrci ví jen málo a neznají všechny detaily. Zato ale věří mnoha nesmyslným pověrám, která se k němu stále váží napříč generacemi. Je to ale veliká škoda, protože tento pojistný produkt umí lidem pomoci ve chvílích, kdy nikdo jiný nepomůže. Jen je potřeba oprostit se od zbytečných předsudků a zaměřit se na fakta.

1. Nemám dostatečný příjem 

Základní a zároveň kvalitní životní pojištění vám z vašeho příjmu vezme kolem 5 %, stačí jen správně vybrat to pravé. Se zbytkem výplaty určitě vyjdete. Zkuste si spočítat, kolik peněz vám za měsíc odteče a ani nevíte kam. Když právě takové výdaje, které navíc bývají často úplně zbytečné, pohlídáte, máte hned na zaplacení pojištění. Představte si, že se vám něco stane a najednou se vám propadne příjem jen na 60 %. Určitě je to mnohem nepříjemnější a problematičtější. 

2. Pojišťovny se z placení stejně snaží vyvléct 

Ano, někdy může dojít k situaci, kdy pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění. Obvykle k tomu má ale důvod a také právo. Nejčastěji bývá na vině špatně nastavená pojistná smlouva a nepřečtení pojistných podmínek. Proto nepodceňujte výběr životního pojištění. Podívejte se na aktuální nabídku produktů a výběr toho nejvhodnějšího poradce zařídíme za vás. Ten vám pomůže se správným nastavením parametrů přímo na míru vašim potřebám a zároveň vás upozorní na rozsah pojištění i všechny výluky.

Nepodceňujte dobré životní pojištění. Vyberte si takové, které ochrání celou rodinu.

3. Na životní pojištění mám dost času 

Sotva jste si dodělali školu, nastoupili do nové práce a už máte platit pojištění? To se mladému člověku příliš nechce. Vždyť co by se mohlo v tak mladém věku stát? Velmi rozšířený mýtus o životním pojištění, který určitě není pravdivý. Onemocnět nebo se zranit může úplně každý. Navíc, pro mladší lidi je pojištění mnohem výhodnější – čím dříve se pojistí, tím menší mohou být měsíční platby za pojistné. Ze své podstaty je nejlepší pro ty, kdo jsou zdraví a nemají ve zdravotní kartě dlouhý seznam nemocí. 

Lidé by se měli naučit přijmout vyšší odpovědnost za svá rozhodnutí a kvalifikovaný poradce jim musí pomoci v tom, aby se naučili rozhodovat, jaká rizika jsou schopni řešit vlastními silami či spojenými silami rodiny a jaká rizika je nezbytné přenést na někoho jiného, v případě životního pojištění na pojišťovny.

4. Netuším, jak to funguje

Zejména mladší generace jsou na tom to se znalostmi špatně. Mají jen kusé informace o tom, jaký druh pojištění je pro ně nejlepší, na kolik se pojistit nebo na koho se obrátit. Než hledat informace, raději o „životku“ ani neuvažují. Přitom je to v dnešním online světě tak jednoduché. Nemusíte obcházet jednotlivé společnosti, ale stačí využít nějaký srovnávač životního pojištění, kam napíšete pár údajů o vás a pak už jen vybíráte nejvýhodnější nabídku.

5. Je lepší pojistit dítě než dospělého 

Samozřejmě i životní pojištění pro dítě má své opodstatnění. Pokud se ale rozhodujete mezi tím, zda pojistit sebe nebo svou ratolest, vždy volte raději sebe. Respektive toho, kdo u vás nejvíce přispívá do rodinného rozpočtu. Protože na jeho příjmu je závislá celá rodina. 

Dobré pojištění ochrání vaše děti před nenadálou událostí.

6. Pojištění je výhodné často měnit 

Mylně se lidé domnívají, že je vhodné pojištění často měnit, protože nová bude určitě lepší a za méně peněz. Pokud však ukončíte předčasně smlouvu o životním pojištění, takřka vždy to pro vás není výhodné. První roky totiž platíte vstupní náklady, které s každou novou smlouvou platíte znovu. 

Zároveň přijdete i o získané daňové zvýhodnění (pokud uplatňujete), respektive musíte vše dodanit. Počítejte i s vyšší cenou kvůli vyššímu vstupnímu věku a také tím, že nová smlouva se nebude vztahovat na důsledky už projevených nemocí. Dnes už není problém stávající pojištění doupravit – přidat nebo odebrat osoby, rizika, měnit pojistnou částku a výši pojistného. 

7. Invaliditě se vyhnu opatrností 

Invalidními se nestanete jen tehdy, když vás potká ošklivý úraz. To je mylný předpoklad. Nepleťte si pojištění invalidity a pojištění trvalých následků (řeší jen minimum případů, kdy dojde k vážnému poškození zdraví). Na vzniku invalidity se úraz podílí jen asi z 5 %. Zbytek připadá na vážná onemocnění. 

Nepodceňujte ji. Bohužel potkává mladou i starší generaci a představuje velké potíže nejen pro člověka samotného, ale i jeho rodinu. Když se stane invalidním živitel rodiny, je to ohromná zátěž psychická a finanční. Nejen, že klesne příjem, ale současně rostou i náklady. Zdravotní pojišťovny obvykle neuhradí veškerou léčbu, podpůrné pomůcky nebo třeba rekonstrukci předělání bytu pro potřeby postiženého. 

Víte, že…

Při splnění státem stanovených podmínek si můžete každý rok odečíst od základu daně z příjmů pojistné až 24 000 Kč podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů. 

8. Životní pojištění už mám 

Potřeby a rizika se s postupem let mění. Proto neodmítejte svého poradce, pokud s vámi chce projednat revizi stávající smlouvy. Mění se váš věk, zdraví, máte děti, pracujete jinde než dřív, máte hypotéku apod. Takové změny mají velký vliv i na nastavení životního pojištění. 

9. Platit pojistku je vyhazování peněz 

Smyslem životního pojištění rozhodně není spoření nebo z něj získat peníze. Neměli byste je brát jako vyhazování peněz komínem, ale jako svou finanční jistotu ve chvíli, kdy přijde událost, kterou nikdo a nikdy nemůže předpokládat. Všichni doufáme a možná jsme i částečně přesvědčeni, že nám se přece nemůže nic stát, ale bohužel může a někdy zůstanou i doživotní následky.

Stačí vteřina a život se může od základů změnit. Proto je důležité myslet na možnost, že se vám něco může stát a sjednat si kvalitní životní pojištění. 

10. Prodám nemovitost a mám klid 

Mnoho lidí je přesvědčeno, že když mají možnost prodat třeba nějakou nemovitost nebo jiný majetek, popřípadě vydělávají na pronájmu, nemusí životní pojištění řešit. Jenže zdravotní péče se někdy může vyšplhat až na několik milionů. Byli byste schopni tak draze prodat? A hlavně, měli byste čas čekat, až najdete kupce?

Jaké bude to nejlepší životní pojištění pro vás? Neváhejte a porovnejte si všechny nabídky

VyplňteVyberteVyřešeno!