10 největších mýtů aneb Co jste o životním pojištění nevěděli
23. 12. 2019

10 největších mýtů aneb Co jste o životním pojištění nevěděli

Životní pojištění má v České republice sjednáno asi polovina obyvatel. Na druhé straně se najde mnoho lidí, kteří mu příliš nevěří, myslí si, že si ho nemohou dovolit nebo že jim v případě plnění stejně pojišťovna nic nedá. Takových omylů ale koluje mnohem víc.

Mýty a fakta o životním pojištění 

O tom, jak životní pojištění funguje, často jeho odpůrci ví jen málo a neznají všechny detaily. Zato ale věří mnoha nesmyslným pověrám, která se k němu stále váží napříč generacemi. Je to ale veliká škoda, protože tento pojistný produkt umí lidem pomoci ve chvílích, kdy nikdo jiný nepomůže. Jen je potřeba oprostit se od zbytečných předsudků a zaměřit se na fakta.

1. Nemám dostatečný příjem 

Základní a zároveň kvalitní životní pojištění vám z vašeho příjmu vezme kolem 5 %, stačí jen správně vybrat to pravé. Se zbytkem výplaty určitě vyjdete. Zkuste si spočítat, kolik peněz vám za měsíc odteče a ani nevíte kam. Když právě takové výdaje, které navíc bývají často úplně zbytečné, pohlídáte, máte hned na zaplacení pojištění. Představte si, že se vám něco stane a najednou se vám propadne příjem jen na 60 %. Určitě je to mnohem nepříjemnější a problematičtější. 

2. Pojišťovny se z placení stejně snaží vyvléct 

Ano, někdy může dojít k situaci, kdy pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění. Obvykle k tomu má ale důvod a také právo. Nejčastěji bývá na vině špatně nastavená pojistná smlouva a nepřečtení pojistných podmínek. Proto nepodceňujte výběr životního pojištění. Podívejte se na aktuální nabídku produktů a výběr toho nejvhodnějšího poradce zařídíme za vás. Ten vám pomůže se správným nastavením parametrů přímo na míru vašim potřebám a zároveň vás upozorní na rozsah pojištění i všechny výluky.

Nepodceňujte dobré životní pojištění. Vyberte si takové, které ochrání celou rodinu.

3. Na životní pojištění mám dost času 

Sotva jste si dodělali školu, nastoupili do nové práce a už máte platit pojištění? To se mladému člověku příliš nechce. Vždyť co by se mohlo v tak mladém věku stát? Velmi rozšířený mýtus o životním pojištění, který určitě není pravdivý. Onemocnět nebo se zranit může úplně každý. Navíc, pro mladší lidi je pojištění mnohem výhodnější – čím dříve se pojistí, tím menší mohou být měsíční platby za pojistné. Ze své podstaty je nejlepší pro ty, kdo jsou zdraví a nemají ve zdravotní kartě dlouhý seznam nemocí. 

Lidé by se měli naučit přijmout vyšší odpovědnost za svá rozhodnutí a kvalifikovaný poradce jim musí pomoci v tom, aby se naučili rozhodovat, jaká rizika jsou schopni řešit vlastními silami či spojenými silami rodiny a jaká rizika je nezbytné přenést na někoho jiného, v případě životního pojištění na pojišťovny.

4. Netuším, jak to funguje

Zejména mladší generace jsou na tom to se znalostmi špatně. Mají jen kusé informace o tom, jaký druh pojištění je pro ně nejlepší, na kolik se pojistit nebo na koho se obrátit. Než hledat informace, raději o „životku“ ani neuvažují. Přitom je to v dnešním online světě tak jednoduché. Nemusíte obcházet jednotlivé společnosti, ale stačí využít nějaký srovnávač životního pojištění, kam napíšete pár údajů o vás a pak už jen vybíráte nejvýhodnější nabídku.

5. Je lepší pojistit dítě než dospělého 

Samozřejmě i životní pojištění pro dítě má své opodstatnění. Pokud se ale rozhodujete mezi tím, zda pojistit sebe nebo svou ratolest, vždy volte raději sebe. Respektive toho, kdo u vás nejvíce přispívá do rodinného rozpočtu. Protože na jeho příjmu je závislá celá rodina. 

Dobré pojištění ochrání vaše děti před nenadálou událostí.

6. Pojištění je výhodné často měnit 

Mylně se lidé domnívají, že je vhodné pojištění často měnit, protože nová bude určitě lepší a za méně peněz. Pokud však ukončíte předčasně smlouvu o životním pojištění, takřka vždy to pro vás není výhodné. První roky totiž platíte vstupní náklady, které s každou novou smlouvou platíte znovu. 

Zároveň přijdete i o získané daňové zvýhodnění (pokud uplatňujete), respektive musíte vše dodanit. Počítejte i s vyšší cenou kvůli vyššímu vstupnímu věku a také tím, že nová smlouva se nebude vztahovat na důsledky už projevených nemocí. Dnes už není problém stávající pojištění doupravit – přidat nebo odebrat osoby, rizika, měnit pojistnou částku a výši pojistného. 

7. Invaliditě se vyhnu opatrností 

Invalidními se nestanete jen tehdy, když vás potká ošklivý úraz. To je mylný předpoklad. Nepleťte si pojištění invalidity a pojištění trvalých následků (řeší jen minimum případů, kdy dojde k vážnému poškození zdraví). Na vzniku invalidity se úraz podílí jen asi z 5 %. Zbytek připadá na vážná onemocnění. 

Nepodceňujte ji. Bohužel potkává mladou i starší generaci a představuje velké potíže nejen pro člověka samotného, ale i jeho rodinu. Když se stane invalidním živitel rodiny, je to ohromná zátěž psychická a finanční. Nejen, že klesne příjem, ale současně rostou i náklady. Zdravotní pojišťovny obvykle neuhradí veškerou léčbu, podpůrné pomůcky nebo třeba rekonstrukci předělání bytu pro potřeby postiženého. 

Víte, že…

Při splnění státem stanovených podmínek si můžete každý rok odečíst od základu daně z příjmů pojistné až 24 000 Kč podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů. 

8. Životní pojištění už mám 

Potřeby a rizika se s postupem let mění. Proto neodmítejte svého poradce, pokud s vámi chce projednat revizi stávající smlouvy. Mění se váš věk, zdraví, máte děti, pracujete jinde než dřív, máte hypotéku apod. Takové změny mají velký vliv i na nastavení životního pojištění. 

9. Platit pojistku je vyhazování peněz 

Smyslem životního pojištění rozhodně není spoření nebo z něj získat peníze. Neměli byste je brát jako vyhazování peněz komínem, ale jako svou finanční jistotu ve chvíli, kdy přijde událost, kterou nikdo a nikdy nemůže předpokládat. Všichni doufáme a možná jsme i částečně přesvědčeni, že nám se přece nemůže nic stát, ale bohužel může a někdy zůstanou i doživotní následky.

Stačí vteřina a život se může od základů změnit. Proto je důležité myslet na možnost, že se vám něco může stát a sjednat si kvalitní životní pojištění. 

10. Prodám nemovitost a mám klid 

Mnoho lidí je přesvědčeno, že když mají možnost prodat třeba nějakou nemovitost nebo jiný majetek, popřípadě vydělávají na pronájmu, nemusí životní pojištění řešit. Jenže zdravotní péče se někdy může vyšplhat až na několik milionů. Byli byste schopni tak draze prodat? A hlavně, měli byste čas čekat, až najdete kupce?

Jaké bude to nejlepší životní pojištění pro vás? Neváhejte a porovnejte si všechny nabídky

Stisknutím tlačítka “Zobrazit výsledky” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
Kooperativa Flexi
Flexi
Pro jistotu, pokud vás potká nemoc, invalidita nebo úraz. Životní pojištění se flexibilně přizpůsobí životní situaci jednotlivce i celé rodiny. Nastavíte si ho dle vašich potřeb tak, aby pomohlo v případě snížení nebo úplného výpadku příjmu po nemoci nebo úrazu.
 • dokáže flexibilně reagovat na změny ve vašem životě
 • výrazné slevy až 30 % při komplexním pojištění vážných rizik.
 • platí po celém světě
 • nemá přirážky za zaměstnání ani rekreační sport, pojistí vrcholové i profesionální sportovce.
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 18 let k datu sjednání nabídky – 70 let
Výstupní věk: 80 let
Minimální výše běžného pojistného
Minimální výše běžného pojistného – 300 Kč / měsíčně
Investiční složka
Životní pojištění FLEXI je životním pojištěním s volitelnou investiční složkou. Umožňuje Vám spojení komplexní pojistné ochrany a možnosti investování podle Vámi zvolené investiční strategie.
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 5 let
maximální doba trvání pojištění je do roku, ve kterém se dožijete maximálně 80 let
Čekací doba
nejdříve od 0.00 hod. dne následujícího po datu sepsání – počátek pojištění lze odložit maximálně o 3 měsíce
ČPP NEON
Neon
Nastavte si pojistnou ochranu pro případ úrazu či nemoci s pojistným krytím smrti a dožití. NEON je komplexní životní a úrazové pojištění, které umí pojistné navíc zhodnotit. Sjednejte si NEON, abyste si mohli v klidu užívat život naplno za každé situace.Pojistné plnění za hospitalizaci nyní poskytneme kdekoliv na světě a bez omezení počtu dnů.
 • Víme, že lidí s civilizačními chorobami neustále přibývá. Proto nabízíme krytí úrazu pro klienty trpící cukrovkou bez omezení.
 • Pojistné plnění za hospitalizaci nyní poskytneme kdekoliv na světě a bez omezení počtu dnů.
 • U denního odškodného úrazem stačí doložit dokumenty z prvotního vyšetření. Plníme ihned od prvního dne léčení úrazu a nevyžadujeme dodatečné lékařské zprávy.
 • Zaplatíme dva cykly asistované reprodukce nehrazené státem a postavíme se za vás v případě nutné operace dítěte díky jeho vrozené vadě.
 • Úrazové připojištění sjednáte až do 85 let (varianta LIFE a RISK), navíc s rozšířeným krytím.
 • Připojištění pracovní neschopnosti a hospitalizace mohou sjednat i klienti v I. stupni invalidity.
 • Díky připojištění ČPP Pomoc zodpovíme dotazy z oblasti zdravotní a sociálně právní problematiky a poskytneme vám poradenství. 7 dnů v týdnu, 24 hodin denně.
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 18 let k datu sjednání nabídky – 70 let Výstupní věk: 85 let
Minimální výše běžného pojistného
Minimální výše běžného pojistného – 100 Kč / měsíčně
Investiční složka
U investičního životního pojištění alokuje pojistník pojistné podle své úvahy do portfolia a fondů, včetně možnosti investovat do Garantovaného fondu. U NEON INVEST je minimální investované pojistné již od 0 Kč (nemusí platit pro všechny verze NEON INVEST, u některých verzí se jednalo o částku 50 Kč).
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 5 let maximální doba trvání pojištění je do roku, ve kterém se dožijete maximálně 85 let
Čekací doba
2 měsíce
Uniqa Domino
Domino
S jedním pojištěním získáte klid ve všech nenadálých situacích, které v životě mohou nastat. Životní pojištění DOMINO Risk si sestavíte na míru podle aktuálních potřeb. A když ve vašem životě nastane změna (například sňatek, narození dětí, platový postup, odchod dětí z domova) nebo dojde na finanční závazky (hypotéka), můžete jej dané situaci přizpůsobit. Hodí se zejména pro všechny, na jejichž výdělečné činnosti a péči jsou závislé další osoby.
 • pojištění až dvou dospělých osob a neomezeného počtu dětí v jedné smlouvě
 • zajištění všech hlavních rizik a nejširší nabídka připojištění podle vašich potřeb
 • možnost navýšení pojistných částek při zásadních životních událostech
 • cenové zvýhodnění pojištění pro případ smrti oproti investičnímu pojištění
 • speciální krytí (pojištění horních končetin, pojištění proti ztrátě řidičského průkazu ze zdravotních důvodů, měsíční dávka v pracovní neschopnosti apod.)
 • bezplatná poradna ke koronaviru, která zahrnuje konzultace s odborníky, hotline se zdravotním personálem a dotazník pro lepší zvládnutí onemocnění COVID-19
 • nadstandardní služby Diagnose.me v oblasti zdraví a zdravého životního stylu na jeden rok zdarma
 • zrychlená likvidace škody pojištění osob
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 15 let k datu sjednání nabídky – 55 let Výstupní věk: 80 let
Minimální výše běžného pojistného
Cena pojistného: minimálně 300,- Kč měsíčně, při jiné frekvenci 1.000,- Kč
Investiční složka
Pojištění nabízí kromě krytí rizik možnost pravidelného investování v různých investičních programech podle vaší volby ke zhodnocování prostředků. Při pravidelném ukládání finančních prostředků na důchod si můžete snížit daňový základ až o 24 000 Kč ročně.
Minimální pojistná doba
minimálně 5 let
Čekací doba
Pojištění smrti – ne Invalidita – 12 měsíců (diagnóza může nastat už v průběhu čekací doby) Pracovní neschopnost – 2 měsíce. Závažné onemocnění – 2 měsíce.
NN Orange Risk
Orange Risk
Dobře víme, že životní situace se mění každým dnem. Ideální je mít produkt, který se jim dokáže vždy přizpůsobit. Na to jsme mysleli a připravili prémiové rizikové životní pojištění za atraktivní cenu, které vás bude provázet celý život.
 • Pro celou rodinu až do deseti členů, a to na jedné smlouvě
 • Slevy max 32%: Fit Program, Fit Dárce, Fit Prevence, Fit BMI
 • Jistíme Vás kdekoliv na světě
Vstupní a výstupní věk
Pro děti i dospělé až do 85 let.
Minimální výše běžného pojistného
Již od 300 Kč / měsíčně
Investiční složka
Životní pojištění NN – Orange je životním pojištěním s volitelnou investiční složkou. Umožňuje Vám spojení komplexní pojistné ochrany a možnosti investování podle Vámi zvolené investiční strategie.
Minimální pojistná doba
Nejméně na 5 let a třeba i na 40 let.
Čekací doba
2 měsíce
ČSOB Náš Život
Náš Život
Náš život je jednoduché rizikové životní pojištění, které si poskládáte tak, jak potřebujete, aniž by vám někdo diktoval, kolik musíte minimálně platit. Protože nikdo z nás neumí předem odhadnout, co ho v budoucnu čeká, je lepší být vždy připraven. Díky pojištění Náš život zabezpečíte sebe a svou rodinu, když se život zkomplikuje.
 • Srozumitelné pojistné podmínky bez nesmyslných výluk.
 • Můžete si navýšit pojistné částky bez zkoumání zdravotního stavu v případě významných životních událostí.
 • Pokud máte úvěr nebo jste často na cestách, máme pro vás speciální cenově výhodná řešení.
 • Dvojnásobné plnění v případě hospitalizace na JIP a ARO. Jako jediní na trhu vyplácíme pojistné plnění i v případě neodkladné operace.
 • Můžete si sjednat pojištění úrazu bez zkoumání zdravotního stavu
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 15 let, k datu sjednání nabídky – 80 let Výstupní věk: max 85 let
Minimální výše běžného pojistného
Minimální výše běžného pojistného – 30 Kč / měsíčně
Investiční složka
S investiční složkou lze získat daňovou úlevu až 3 600 Kč ročně a příspěvek zaměstnavatele, který je do limitu 50 000 Kč ročně osvobozen od daně z příjmů a odvodů na sociální a zdravotní pojištění.
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 5 let
Čekací doba
2 měsíce pro všechna volitelná pojištění (neuplatňujeme v případě úrazu)
GČP Belmondo
Belmondo
Pojištění poskytuje ochranu před snížením životního standardu způsobeným invaliditou nemocí či úrazem a pokryje dodatečné náklady spojené se zdravotním omezením.
 • Komplexní životní pojištění pro celou rodinu
 • Za zdravý životní styl získáte zpětnou slevu na pojistném
 • Peníze vyplácíme rychle a hradíme i následnou péči v lázních
 • Plníme i za úrazy dětí při rizikových či extrémních činnostech a sportech
 • Máme až 10násobné progresivní plnění.
 • Nabízíme progresivní plnění již od 15% tělesného poškození.
 • Pojistíme každé povolání. Už nemáme nepojistitelná povolání, ani povolání s omezeným rozsahem pojištění.
 • Povolání dělíme jen do 2 skupin
Vstupní a výstupní věk
Vstupní́ věk: dovršených 18 let, k datu sjednání nabídky – 96 let Výstupní věk: max 99 let
Minimální výše běžného pojistného
– není určena
Investiční složka
Investiční varianta pojištění Můj život umožňuje vytvoření finanční rezervy pro různé životní situace, nejen pro udržení životního standardu v penzi. Investovat můžete dle zvolené strategie do fondů: Fond fondů vyvážený Dynamický fond fondů Fond konzervativní
Minimální pojistná doba
minimální doba trvání pojištění je 3 roky
Čekací doba
Smrt – ne Úrazové pojištění – 3 dny Závažné onemocnění, Invalidita – 3 měsíce
VyplňteVyberteVyřešeno!