10 zaručených tipů, jak si přivydělat
19. 09. 2019

10 zaručených tipů, jak si přivydělat

Hodila by se vám finanční injekce, protože váš rozpočet je neustále v mínusu? Způsobů, jak si přivydělat, existuje celá řada. My vám přinášíme několik tipů, jak zvýšit váš finanční rozpočet.

1. Dobíjejte koloběžky

Sdílené elektrické koloběžky Lime můžete nabíjet přes klasickou mobilní aplikaci. Stačí se jen zaregistrovat jako nabíječ na živnost a počkat přibližně 3 měsíce na schválení. Pak už se můžete pustit do nabíjení. Nabíječ koloběžku během dne sebere a prostřednictvím své nabíječky koloběžku nabije. Nabití trvá cca 4 hodiny a stojí asi 2 koruny na elektřině.

Kolik vyděláte se odvíjí jen od počtu nabitých koloběžek. Čím víc času na nabíjení máte, tím víc vyděláte. Koloběžka poblíž vezme jen asi 15 minut času. Super na tom všem je, že koloběžky můžete používat jako nabíječ i pro jízdy zdarma, ačkoliv to Lime nikde neinzeruje. Peníze se navíc vyplácejí hned následující pracovní den.

Výše přivýdělku: 70 Kč za dobití jedné koloběžky, zatím jen v Praze

Skoro vybité koloběžky lze sbírat kdykoliv během dne, ale večer je jich nejvíc.

2. Prodejte své vlastní výrobky

Jste-li manuálně zruční, háčkujete, pletete, vyrábíte šperky, obrázky, pečete dorty a cukroví, nabídněte své výrobky ostatním online a odpověď na otázku jak si přivydělat je jasná. Existuje řada portálů s ručně vyráběnými výrobky, kde si cenu určujete sami (nejznámější je zřejmě fler.cz, ale často dává smysl i bazos.cz).

Mnohdy nemusíte být ani zruční a stačí třeba jen posbírat vlašské ořechy poblíž bydliště. Portály si za prodané zboží berou nulovou nebo zanedbatelnou provizi. Zvláště poslední dobou je o tzv. ,,hand made výrobky“, velký zájem. Blíží se navíc opět Vánoce!

Výše přivýdělku: třeba 400 Kč za kilogram cukroví

3. Založte si nový účet

Banky se předhání v tom, aby získaly nové klienty a mají pro ně připravené příjemné finanční bonusy. Aktuálně běží akce třeba u Moneta Money Bank, Air Bank, ČSOB, nebo Equa Bank. Založení a vedení nových účtů je obvykle zdarma, odměna je někdy podmíněna provedením několika plateb kartou a sjednáním online. Výběr z 22 nabídek dvanácti bank si můžete zjistit v našem srovnávači.

Výše přivýdělku: 1 000 Kč Moneta, 500 Kč ČSOB, 500 Kč Air Bank, 300 Kč Equa Bank

4. Sdílejte a pronajímejte

Říká vám něco sdílená ekonomika? Pomáhá vydělávat těm, kteří vlastní něco, co ostatní ne, a za úplatu jsou ochotni to ostatním půjčit. A je jedno, jestli je to chata, chalupa, pokoj, kancelář nebo třeba kolo. Princip je jednoduchý a vypadá to, že ve sdílení je budoucnost. V Česku je čím dál oblíbenější, tak proč toho nevyužít.

Sdílená ekonomika je jeden ze způsobů, jak si přivydělat. Stačí jen nabídnout svůj byt, chatu nebo garáž k pronájmu v době, kdy ho nepoužíváte.

Víte, že…

Sdílená ekonomika neboli také spoluspotřebitelství představuje ekonomický model, který stojí na sdílení, pronajímání, půjčování a výměně produktů. Daný výrobek nebo předmět či nemovitost běžně používáte pro vlastní potřebu a v období, kdy jej nepotřebujete, ho pronajímáte. V angličtině se můžete setkat s pojmem collaborative consumption, sharing economy, peer-to-peer economy.

Ideální je sdílet či pronajímat nemovitosti, jejichž ceny neustále rostou. Známý je třeba portál Airbnb, přes který si třeba právě nyní lidé dohledávají místo pro svou letní dovolenou.

Výše přivýdělku: několik tisícikorun měsíčně za každou nemovitost

Pokud rádi řídíte, sdílet lze i sám sebe jako řidiče. Služby Uber či Liftago jsou určeny pro přepravu cestujících. Tyto služby využívají místo klasického dispečinku mobilní aplikace. Stejným způsobem funguje i Uber Eats, díky kterému si lze nechat dovézt své oblíbené jídlo. Výhodou je možnost volby pracovní doby s možností týdenních výplat.

Výše přivýdělku: cca 160 Kč za hodinu

V srpnu 2018 zahájila v Praze svou činnost služba Uber Eats. Kurýry hledá i konkurenční Wolt.

5. Prodejte nepotřebné

Nejjednodušší cesta, jak si přivydělat, je prodej toho, co už nechcete. Kupí se vám doma knihy, oblečení, nábytek či takřka nepoužívaná elektronika? V takovém případě máte ideální zboží do různých bazarů a internetových aukcí. Prodat lze prakticky cokoliv, protože každá věc má svého kupce. Nespornou výhodou je, že si nejen přivyděláte, ale navíc si doma uděláte pořádek.

Ověřeným prostředím pro prodej je např. Sbazar, Aukro a nově je na vzestupu také Facebook Marketplace. Kromě nich jsou specializované internetové bazary – pro prodej knih je možné využít bazar na databazeknih.cz, pro prodej dětských věcí třeba emimino.

Knižní novinky prodáte jen o několik desítek korun méně, než za kolik jste je koupili. Šátek na nošení dětí můžete v některých případech prodat dráž, než za kolik jste jej pořídili.

Výše přivýdělku: dle počtu krámů v domácnosti

6. Učte a doučujte

Umíte cizí jazyk, zpívat, hrát na kytaru nebo jste odborník přes fyziku? Zkuste to naučit ostatní. Studentů, kteří něco nechápou, je víc než si myslíte. Podmínkou je ale trpělivost. Využít můžete servery zprostředkující doučování, které si ale nechávají provizi, nebo nabídnout své služby na studentských nástěnkách.

Vydělat si můžete poměrně snadno a bez přílišné námahy kolem sto padesáti až tří stovek za hodinu. Zkuste třeba Naucim.cz, doučka.cz nebo doučování.cz.

Výše přivýdělku: cca 200 Kč za hodinu

7. Udělejte dobrý skutek

U dárcovství krve jde především o dobrý pocit ze záchrany lidských životů. A ačkoliv je v České republice na první pohled bezplatné, je spjato s úlevami, výhodami i kompenzací. V den odběru krve máte pracovní volno s plnou náhradou mzdy a snížení daně. Soukromé instituce navíc proplácejí náklady spojené s darováním, které se ovšem neprokazují. V praxi jde až o 1 000 Kč, které tím pádem mohou být rychlým výdělkem, který na oplátku může pomoct dárci. Dárcem může být každý, jen je potřeba být stoprocentně zdráv. Krev i kostní dřeň lze darovat několikrát ročně.

Výše přivýdělku: snížení základu daně z příjmu o 3 000 Kč za každý odběr krve, dárci kostní dřeně si za odběr mohou odečíst 20 000 Kč od základu daně z příjmu a za každý odběr až 1 000 Kč jako odměna

8. Hlídejte

Pokud máte dostatek trpělivosti, jste zodpovědní a spolehliví, zkuste hlídat děti. Hlídání dětí je samozřejmě náročnější a pokud se na to necítíte, hlídejte raději domácí mazlíčky. Ve velkých městech existuje řada zaměstnaných, kteří budou rádi, že jejich domácího mazlíčka někdo vyvenčil a vy tak najdete cestu, jak si přivydělat. No řekněte sami, není fajn dostat za procházku zaplaceno?

Velmi zajímavý rozcestník, nejen v oblasti hlídání, představuje server robeeto. Vydělat si můžete kolem dvou set za hodinu a ještě uděláte něco pro svoje zdraví.

Výše přivýdělku: cca 200 Kč za hodinu

9. Staňte se komparzistou

Podle mnohých velice jednoduchý způsob výdělku. Hlavním předpokladem je mít dostatek času. Jako komparzista můžete pracovat klidně celý den. Začněte tím, že se zaregistrujete do některého z rejstříku komparzistů a pak už jen čekáte na příležitost, nebo aktivně hledáte připravované pořady např. pro Českou televizi.

Odměna závisí na mnoha faktorech jako je délka natáčení či typ pořadu. Většinou budete jen sedět nebo postávat, ale potkáte celebrity, které byste jinak nepotkali.

Výše přivýdělku: okolo 1 000 Kč denně

10. Cestujte a foťte

Jestli rádi cestujete, jistě i rádi fotíte. Spojte oboje dohromady a přivydělejte si. Podělte se s ostatními o své zážitky a fotky na specializovaných webech. Své fotky můžete prodat např. webům jako jsou Shutterstock či Alamy. Někdy stačí i mobil z kapsy a nemusíte umět ani moc fotit. Fotky produktů potřebuje každý eshop. Zkuste jich pár oslovit a dost možná se dohodnete na zajímavé práci. Za jednu fotku je běžný eshop ochotný dát cca 50 korun, přičemž nafotit jeden soubor zabere mnohdy jen 3 minuty.

Výše přivýdělku: i 1 000 Kč za hodinu

Fotografování je jedna ze zajímavých možností, jak si přivydělat. Obzvláště pokud vás focení baví.
VyplňteVyberteVyřešeno!