6 chytrých tipů pro výběr nejlepšího havarijního pojištění
29. 08. 2018

6 chytrých tipů pro výběr nejlepšího havarijního pojištění

Pořizujete si auto? Pro bezstarostný spánek budete potřebovat kvalitní havarijní pojištění vozidel. A nebo ne? Přečtěte si, pro koho je havarijní pojištění dobré a kdo bude jen vyhazovat peníze. Pro výběr využijte srovnání online.

1. Nutnost pojištění

Zvažte, jestli je havarijní pojištění vůbec pro vás vhodné – zejména u starších vozů se nemusí vyplatit. Možná si z pojistky koupíte nové světlo, ale při větší bouračce si za vyplacené peníze už nepořídíte ani ojetinu bazaru. Havarijní pojištění se vyplatí hlavně u nových vozů.

2. Cena

Nejnižší cena nemusí nutně znamenat tu nejlepší. Pokud chcete nejvýhodnější havarijní pojištění, je nutné k jeho výběru přistupovat stejně jako ke koupi čehokoli jiného, tedy především dobře zvažte poměr cena/výkon. Platí většinou i to, že čím kvalitnější produkt chcete, tím více zaplatíte. Rozdíl mezi nabídkami může být i několik tisíc korun. Pojištění je tu od toho, aby krylo škody na vašem vozidle. Jde o poškození (vandalizmus, živelné katastrofy jako například krupobití) nebo odcizení.

Odhlédněte tak na chvíli jen částky a v duchu si řekněte, co všechno od pojistky chcete. Vybrat si můžete buď takovou pojistku, která jednoduše kryje všechna rizika, nebo si volíte jen to, co je pro vás vhodné a výhodné. Pokud jezdíte jen ve městě, není třeba připojistit například srážku s vysokou zvěří. U havarijního pojištění si také volíte míru spoluúčasti – čím je vaše spoluúčast vyšší, tím méně platíte na samotné pojistce.

Jednou z možností, jak na havarijním pojištění ušetřit, je sjednat pojistku spolu s povinným ručením. Pojišťovny ho totiž takto nabízejí velmi často mnohem levněji. I tady je nutné zvážit, jaká rizika chcete mít kryta a do jaké výše. Kdo jezdí často, určitě se mu vyplatí mít pojištěno všechno – od nehody nebo střet se zvěří, přes živelné katastrofy až po krádež. Pokud ale například parkujete na hlídaných parkovištích, bude takové pojištění proti krádeži nejspíš naprosto zbytečné.

3. Pozor na výjimky z pojistky

Každé pojištění má stanoveny výjimky, na které se daná pojistka nevztahuje. U havarijního pojištění to jsou: škody vzniklé běžným opotřebením, řízením auta v podnapilém stavu nebo, léků či návykových látek nebo nesprávnou obsluhou vozu.

Pro srovnání havarijního pojištění uvedete mimo jiné značku, stáří či výkon automobilu.

4. Vyberte si to nejlepší

Zorientovat se ve škále nabídek havarijního pojištění nemusí být pro běžného smrtelníka úplně snadné. Jak je ale získat za dobrou cenu a přitom mít jistotu, že budete mít svůj automobil pojištěný opravdu dostatečně?

Stačí využít online srovnávač. Jak to funguje? Důležité je poskytnout opravdu všechny informace a podle pravdy. Výši pojistného vašeho automobilu pak určuje nejen stáří uvedeného vozu, ale třeba i váš věk.

Pro provedení srovnání havarijního pojištění (a povinného ručení, jehož může být “havarijko” dobrovolnou součástí nebo mohou být obě pojistky sjednány zároveň) jsou důležité tyto náležitosti: značka automobilu, stáří vozu, jeho výkon, objem motoru a druh paliva. To vše pak určuje výši pojistky.

5. Samotné pojištění auta si sjednejte online

Poté vám kalkulačka propočítá desítky variant od různých pojišťoven a vy můžete začít vybírat. Nabídku získáte prakticky ihned po vyplnění zadaných údajů. Po výběru optimální možnosti lze havarijní pojištění po internetu rovnou také sjednat. Nemusíte nikam chodit, s nikým telefonovat, vše zařídíte jednoduše přes internet. Kromě peněz tím ušetříte i čas.

Havarijní pojištění není v ČR povinné, ale rozhodně se vyplatí.

6. Revizi stávající pojistky

Jedno za čas je dobré se poohlédnout, jestli na trhu není výhodnější nabídka. Právě ta patří k nejčastějším důvodům, proč lidé mezi pojišťovnami přecházejí a stávající havarijní pojištění vypovídají.

Jak a kdy tedy ideální zrušení pojistné smlouvy? Obecně platí, že na revizi pojistek byste měli pamatovat nejpozději ve chvíli dvouletého výročí smlouvy. U povinného ručení pak neuděláte chybu, když si ceny na trhu srovnáte každý rok. Právě v období před vypršením aktuální pojistky je dobré nechat si od pojišťoven spočítat nové nabídky. I tohle pohodlně zvládne porovnání pojištění online.

Pozor ale na termín výpověď pojistné smlouvy, respektive její termín. Stávající pojistku musíte zrušit do 6 týdnů před jejím vypršením. Termín je uveden i zelené kartě vozidla. Do tohoto dne musíte doručit žádost o ukončení smlouvy buď osobně nebo poštou. Pokud to nestihnete as, stávající smlouva bude stále platná.

VyplňteVyberteVyřešeno!