Bezhotovostní platby: V čem se liší debetní karta od kreditky
26. 04. 2018

Bezhotovostní platby: V čem se liší debetní karta od kreditky

Tyto dva druhy karet mnohým z nás splývají v jeden celek. Je to prostě karta. Opak je ale pravdou a rozdíly nejsou jen v názvech produktů.

Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou nejsou jen v názvech produktů.
Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou nejsou jen v názvech produktů.

Kreditní karta je vlastně úvěr

Základní rozdíl je v tom, že debetní karta je klasickou platební kartou, díky níž můžete využívat peníze na běžném účtu. Ale pouze ty, které zde skutečně máte (když nepočítáme kontokorent). Oproti tomu kreditní karta není vázána na finance na účtu. Banka vám totiž peníze půjčuje do výše maximálního sjednaného limitu právě jen skrze tuto kartu. Zatímco u debetní karty byste museli požádat o již zmíněný kontokorent, aby bylo možné přečerpat skutečný zůstatek, kreditka je právě na půjčování peněz, které ve skutečnosti aktuálně nemáte, založena. U kreditní karty existuje tzv. bezúročné období (typicky v řádu desítek dnů), za které v případě splacení půjčené částky neplatíte úroky. Po této době se úroky již načítají. Pro klienta je proto vždy výhodné dorovnat účet právě v bezúročném období. Úroky v některých případech pak totiž dosáhnou řádově i desítek procent.

Na první pohled je nerozlišíte

Aby vše nebylo tak jednoduché, při zběžném pohledu na obě karty takřka nepoznáte rozdíl. Počet číslic, CVV kód, podpisový proužek, symbol karetní asociace, vše může být vlastně stejné. Zdánlivě to může vypadat, že kreditní karta není v ničem výhodná, opak je ale pravdou. Klienti získají benefity v podobě vrácení části peněz z nákupu, mohou rovněž využít četné nabídky slev ve spolupráci s obchodními řetězci nebo mobilními operátory. Pokud je vysněný produkt zrovna ve slevě, lze jej koupit hned – a zaplatit až později.

Debetní versus kreditní karta

Debetní karta je vývojově mladší, kreditka je zcela běžná například v USA, kde její rozmach přišel v období po druhé světové válce. S debetní kartou snadno zaplatíte nákup v supermarketu nebo jiném obchodě. Při platbách do 500 Kč včetně ani není nutné zadávat PIN kód pokladny. Finanční hotovost na kontě si však musíte pečlivě propočítat, protože platba nemusí být v případě nedostatku financí provedena. Pokud tedy nemáte aktivovaný kontokorent. Kreditní karta zase není určena k výběru z bankomatu, zaplatili byste totiž nezvykle vysoký poplatek.

VyplňteVyberteVyřešeno!