Cesta do Chorvatska – každoroční zážitek
05. 06. 2019

Cesta do Chorvatska – každoroční zážitek

Chorvatsko je ohromné lákadlo. Samotná cesta do Chorvatska je zážitek, kterému se smějeme a doufáme, že se nás žádná z kolon nebude týkat. Jak ji hravě zvládnout?

Chorvatsko je zkrátka u Čechů oblíbené. Nabízí jedno z nejbližších moří a má krajinu, která jen tak neomrzí. Letos se na cestu do Chorvatska vydejte s naším přehledným návodem, který vás provede přípravami v klidu. Zjistíte, kterým místům s rizikem kolon se vyhnout a jaké poplatky vás naopak neminou. Pokud nefandíte autům, máme pro vás tipy i na jiné dopravní prostředky.

U českých turistů je Chorvatsko destinací číslo jedna a tráví zde povětšinou týdenní i dvoutýdenní dovolené. Pobytům do tří nocí vévodí Slovensko.

Vidina překrásného a ne moc vzdáleného moře láká k tomu, abychom naložili celou rodinu, kufr auta naplnili všemi nezbytnostmi a vyrazili. Jenomže je auto opravdu ta nejlepší varianta? Kudy jet, aby se cesta do Chorvatska neprotáhla na dvojnásobek plánovaného času a nestala se tak noční můrou, o které tušíme, že nás za rok čeká znovu?

Čtyři nejčastěji používané trasy

Cesta (tam i zpět) vyjde na cca 5 až 8 000 Kč. Vše závisí na zvolené trase (vzdálenost, platby za tunely, dálnice) a typu vozidla. V zásadě jsou čtyři nejčastějších trasy, kudy se autem při cestě do Chorvatska jezdí.

První a nejčastěji využívaná je trasa přes Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb. Většinou vyhrává u cest z Prahy, ale i z Moravy. Využívá se u ní v maximální možné míře placených dálnic v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku, ale na druhou stranu je za ideálních podmínek nejrychlejší a bez dalších poplatků za průjezdy tunely. Na všechny platby si vystačíte s eury (včetně Chorvatska, kde je národní měnou kuna), i s platební kartou.

Zásadním problémem na cestě do Chorvatska může být ale naše česká dálnice D1, pokud jedete z Prahy, nepříjemně potrápit mohou také kolony ve Vídni. Sporná je u této varianty i poměrně vysoká cena za využití dálnice při průjezdu pouze šedesátikilometrového úseku na Slovinsku. Adrenalin vám vylétne nahoru v závěru cesty při čekání v dlouhých kolonách před cílem v samotném Chorvatsku.

Trasa z Brna přes Vídeň, Graz (Štýrský Hradec), Maribor a Záhřeb do Bašky je dlouhá necelých 700 kilometrů a trvá přes 7 hodin.

Klady této cesty

 • pojedete po dálnicích
 • nejkratší trasa

Zápory

 • možné kolony ve Vídni
 • nebezpečí kolon v Chorvatsku při střídání turnusů
 • drahá slovinská dálniční známka v přepočtu na délku využité dálnice

Druhá cesta do Chorvatska je používaná v případě, že se u nás chcete vyhnout D1. Vede tedy rovnou na jih přes České Budějovice a v Rakousku přes Linz. Spojuje se u Grazu, odkud už se jede stejně. Je jen o něco málo delší a na této trase vás v Rakousku potkají dva placené tunely navíc (Gleinalm a Bosruck). V ČR počítejte s tím, že pojedete po běžných komunikacích s maximální rychlostí 90 km/h.

Trasa z Prahy, která se vyhýbá D1, vede přes České Budějovice a Linz. Najedete přes 800 kilometrů a potrvá vám to skoro deset hodin.

Klady této cesty

 • vyhnete se dálnici D1
 • vyhnete se Vídni a jejím kolonám v Rakousku
 • pojedete po dálnicích

Zápory

 • v Rakousku potkáte placené průjezdy tunely
 • riziko kolon a hustý provoz na jihu Čech

Třetí trasa se také vyhýbá D1 a tato cesta do Chorvatska je vhodná pro Jihočechy nebo Západočechy. Z Českých Budějovic by tentokrát mohli jet přes Salzburg, Villach a Ljubljanu. Napojuje se na klasickou trasu až ve Slovinsku. Je ze všech možností nejkratší. Jsou na ní opět dva placené průjezdy přes tunely. Jeden je Tauern a Katschberk a druhý Karawanken.

Trasa z Prahy, která se vyhýbá D1, vede přes České Budějovice a Linz. Najedete přes 800 kilometrů a potrvá vám to skoro deset hodin.

Klady této cesty

 • nejkratší trasa
 • pěkná cesta Alpami

Zápory

 • placené tunely v Rakousku
 • riziko kolon a hustý provoz na jihu Čech

Čtvrtá trasa pro cestu do Chorvatska je ideální pro obyvatele Moravy. V Brně se nepokračuje klasicky na Vídeň, ale uhýbá se na Bratislavu. Dále se jede přes Maďarsko a napojuje se u chorvatského Zagrebu. Není ani problém vyhnout se placenému úseku jak v Maďarsku, tak ve Slovinsku . Tato trasa je přece jen už o něco delší než přes Vídeň, Graz a Maribor, ale je příjemná. Svádí ke krátké zastávce a poznávání tamní krajiny.

Z Brna nemusíte jet jen na Vídeň. Alternativou je trasa přes Bratislavu a Maďarsko. Najedete přes 700 kilometrů a potrvá vám to skoro osm hodin.

Klady této cesty

 • volnější silnice na Slovensku a Maďarsku
 • možnost poznat vyhlášenou maďarskou kuchyni

Zápory

 • v Maďarsku je úsek zhruba sto kilometrů, který je po klasické dvouproudové dálnici

Každá země, kterou budete projíždět při cestě do Chorvatska, má své předpisy, pravidla pro používání dálničních známek, platby za tunely, místa častých kolon. Jak je už nyní vidět, všechno má svá pro a proti. Pojďme se na jednotlivé země podívat.

Rakousko

Většina cest do Chorvatska vede po rakouských dálnicích. Nejlevnější rakouská dálniční známka na automobil vás vyjde na € 9,20, ale má platnost pouze deset dnů. Pokud plánujete dovolenou delší, za známku si připlatíte. Jako další se nabízí v řadě dálniční známka na dvě měsíce, ale na čtrnáctidenní dovolenou je cenově výhodnější koupit dvě známky desetidenní.

Víte, že…

V Rakousku je na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla povinná dálniční známka už od roku 1997.

Riskovat dálnice bez známky vás v konečném součtu může stát vysokou pokutu, a to minimálně € 120. Dálniční známka je dostupná na českých benzínkách u hranic, v rakouských trafikách, rakouských autoklubech, benzinkách a nebo předem v ČR u ÚAMK.

typ vozidla / platnost10 dnů2 měsícerok
osobní automobil do 3.5 t€ 9,20€ 26,80€ 89,20
motocykl€ 5,30€ 13,40€ 35,50

Od roku 2018 je možné místo klasické nalepovací dálniční známky pořídit na průjezd rakouských dálnic i její elektronickou verzi. Nákup zvládnete odkudkoliv a kdykoliv. Ale pozor! Platnost této dálniční známky je možné zvolit nejdříve 18 dní od jejího nákupu (důvodem je ochrana spotřebitele a možnost odstoupení od smlouvy do čtrnácti dnů).

Typy elektronické dálniční známky jsou stejné jako u klasické nalepovací, stejně tak jako cena. Při jejím nákupu online ale nejste vázaní na hledání prodejního místa dálničních známek a riskování, že bude vyprodáno.

Kromě poplatků za známku vás může také potkat platba za průjezd tunelu, nebo mostu. Zpoplatněna jsou tato místa:

 • A 9 Pyhrnská dálnice – tunel Bosruck 5,00 €
 • A 9 Pyhrnská dálnice – tunel Gleinalm 8,50 €
 • A 10 Taurenská dálnice – tunel Tauern a tunel Katschberg 11,50 €
 • A 11 – tunel Karawanken 7,20 €
 • A 13 Brennerská dálnice – Brennerský průsmyk 9,00 €
 • S 16 – tunel Arlberg 9,50 €

Velice pěkně je pro rok 2019 zpracovaný tento souhrnný materiál.

Vjezd je do některých rakouských dálničních tunelů zpoplatněn.

U povolených rychlostí vás asi nic nepřekvapí. Povolené maximální rychlosti v Rakousku pro osobní auta a motocykly:

 • v obci: 50 km/h,
 • mimo obec: 100 km/h,
 • na dálnici: 130 km/h.

Je opravdu vhodné je dodržovat, protože výše pokuty by vás nemile překvapila. Překročení rychlosti na dálnici do 10 km/h může znamenat pokutu od 20 EUR, překročení o 11 – 19 km/h od 35 EUR, 20 – 30 km/h od 50 EUR, ale může dosáhnout až 726 EUR. Tolerance alkoholu v krvi u běžných řidičů je do 0,5 promile. Při 0,5 promile a více už se pokládáte za osobu pod vlivem alkoholu.

Slovinsko

Další zemí, která vás na cestě do Chorvatska může potkat, je Slovinsko. I zde je dálniční síť zpoplatněná. Kritériem, které určuje cenu, je výška vozidla nad přední nápravou (naštěstí mají pro tápající motoristy tahák v podobě seznamu zaměřených vozidel). Dálniční známku je možné zakoupit na benzinových stanicích a u partnerů.

Typ vozidla / PlatnostTýdenníMěsíčníRoční
Automobily s výškou nad přední nápravou do 1,3 metrů€ 15€ 30€ 110
Automobily s výškou nad přední nápravou 1,3 metrů€ 30€ 60€ 220
Motocykly€ 7,50€ 30€ 55

Pokud ovšem plánujete jet přes Slovinsko, dálnici si na jejich území užijete jen v délce šedesáti kilometrů. Proto je docela sporné, zda dát 15 EUR, resp. 30 EUR, za průjezd dvakrát šedesát kilometrů.

Existuje samozřejmě i možnost objet tento úsek po silnicích nižších tříd, přičemž tuto objížďku musíte začít už v Rakousku. Na A9 sjeďte na exitu 226 Gersdorf směr Mureck. Tato objížďka znamená zdržení. Navíc je při ní potřeba opatrnosti a při opouštění Slovinska si musíte ještě dát pozor, abyste projeli celnicí. Pokud byste opustili území Slovinska a vjeli do Chorvatska mimo povolený hraniční přechod, hrozila by vám pokuta ve výši až 400 EUR.

K dispozici je pro motoristy příručka s kompletními informacemi pro řidiče včetně mapky s vyznačenými placenými úseky (str. 5).

Ve Slovinsku vás na rychlostech nic extra nevyděsí:

 • v obci: 50 km/h,
 • mimo obec: 90 km/h,
 • na dálnici: 130 km/h,
 • na silnicích pro motorová vozidla: 100 km/h.

Povolená hranice alkoholu v krvi je pro řidiče osobních automobilů a motocyklů 0,5 promile. Raději vás i předem varujeme, že jízda po zpoplatněných dálnicích a silnicích bez platné dálniční známky vás může přijít na 300 až 800 EUR (průjezd šedesáti kilometrů dálnic bez známky by se vám nevyplatil).

Chorvatsko

Každá cesta do Chorvatska a po Chorvatsku bývá největší problém v době střídání turnusů. Když vyjedete z Čech v pátek, nejspíš vás právě sobotní výměna turistů v hotelech a s tím související kolony na cestách potkají.

Víte, že…

Chorvatsko vstoupilo do Evropské unie 1. července 2013 jako její 28. členský stát. Není však součástí schengenského prostoru.

V Chorvatsku dálniční známky nejsou. Fungují v něm mýtné brány, kdy si při vjezdu do placeného úseku vyzvednete lístek a při opouštění tohoto úseku zaplatíte příslušný poplatek podle ujeté vzdálenosti. Je možné platit hotově (v kunách, ale i v eurech), nebo kartou. Poměrně nepříjemná zpráva je, že na letní sezonu (1.7.–30.9.) se poplatky o 10% navyšují oproti zbytku roku.

Při častějších cestách do Chorvatska je možná vhodnější pořídit zařízení pro elektronický mýtný systém ETC. S tímto zařízením máte slevu na mýtné ve výši 21,74 %. Nové zařízení vás přijde v nejlevnějším případě na 380,61 kun pro automobil kategorie I(přičemž v zařízení budete mít předplacený kredit v hodnotě 333 kun).

Na webu je kompletní ceník za průjezd jednotlivých částí dálnic.

Orientační ceny mýtného pro roky 2019/2020 pro osobní auto:

 • Slovinské / Maďarské hranice – Záhřeb: 50 kun,
 • Záhřeb-Rijeka (Grobnik): 70 kun,
 • Záhřeb-Zadar istok: 125 kun,
 • Záhřeb-Šibenik: 152 kun,
 • Záhřeb – Zagvozd (sjezd na Makarskou): 204 kun.

Poplatku se nevyhnete ani při cestě na ostrov Krk. Vjezd přes most je zpoplatněn částkou 35 kun. Částka se platí jen při vjezdu, nikoliv při návratu z ostrova.

I Chorvaté nabízejí jednoduchý a přehledný leták se základními informacemi o mýtném a cestování.

I nejvyšší povolené rychlosti jsou pro české turisty dobře přehledné a známé:

 • v obci: 50 km/h,
 • mimo obec: 90 km/h,
 • na dálnici: 130 km/h,
 • na silnicích pro motorová vozidla: 110 km/h.

Zákon povoluje v Chorvatsku 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče, ale netýká se to profesionálních řidičů a mladých řidičů ve věku 18 až 24 let. Pokud se řidič dopustí jakéhokoli dopravního přestupku a v krvi mu bude zjištěno do 0,50 promile alkoholu, zaplatí pokutu 700 kun. Při zjištění alkoholu v krvi řidiče od 0,5 do 1,0 promile zaplatí pokutu 1 000 až 2 000 kun.

Cesta do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko

Na oblibě získává trasa do Chorvatska přes Slovensko a Maďarsko, která není tak vytížená, tedy hrozí menší riziko kolon, benzín je zpravidla levnější a na vzdálenost je jen o desítky kilometrů delší.

Na Slovensku i Maďarsku jsou stejné maximální povolené rychlosti jako u nás:

 • v obci: 50 km/h,
 • mimo obec: 90 km/h,
 • na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla: 130 km/h.

Dálniční známka na Slovensku na deset dní stojí 10 EUR a je pouze elektronická (informace o SPZ jsou uchovávány v systému). Je možné ji zakoupit na běžných místech jako jsou benzinky, ale také přes internet. Motocykly mají výjimku a známku nepotřebují. Každopádně úsek, který se při cestě do Chorvatska jede po slovenské dálnici, není příliš dlouhý. Dá se proto uvažovat i nad objížďkou po vedlejších silnicích a ušetřit 10 EUR.

vozidlo / platnost10 dní30 dnírok
do 3,5t€10€14€50

V Maďarsku vás už čeká okolo dvou set kilometrů, které si můžete projet po dálnici. V tomto případě se vám rozhodně vyplatí pořídit dálniční známku a takový úsek neobjíždět. Zbytek cesty Maďarskem při cestě do Chorvatska, odhadem sto kilometrů, už musíte tak jako tak absolvovat po dvouproudé silnici.

Desetidenní známka stojí v přepočtu také okolo 10 EUR, je elektronická a dá se zakoupit nejen přes internet, ale i klasicky na čerpacích stanicích. K dispozici je opět přehledný materiál s veškerými informacemi.

V Maďarsku je cena dálniční známky následující (1 000 HUF = cca 80 Kč):

vozidlo / platnosttýden (10 dní)měsícrok
motocyklyHUF 1,470HUF 2,500x
motocykly, osobní vozidla do 3,5t s max. 7 místyHUF 3,500HUF 4,780HUF 42,980

Na hranicích jsou stále kontroly

Chorvatsko je členem Evropské unie od 1. července 2013, ale proces připojení k Schengenu stále ještě není dokončen, proto je potřeba na cestě do Chorvatska z České republiky počítat s kontrolami na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem.

Dobrá zpráva je, že Češi si na cestu do Chorvatska vystačí s občanským průkazem. Doklad totožnosti je ale nutný pro všechny, a to i pro děti včetně kojenců. Zapsání dítěte do občanského průkazu či pasu rodiče už nestačí. Vyřízení nového dokladu může trvat až třicet dnů, nenechávejte tedy vše na poslední chvíli. Dobrá zpráva je, že i miminkům už je možné nechat vystavit občanský průkaz.

Při vjezdu do Chorvatska vás čeká na hranicích kontrola, protože Chorvatsko není členem Schengenu.

Vstupem Chorvatska do EU se změnila i další pravidla. Není nutné v případě kontroly dokládat původ převážených věcí. Změnily se limity na dovoz věcí pro osobní spotřebu, k moři si můžeme dovézt třeba až 110 litrů piva.

Cestovní pojištění není na cestu do Chorvatska povinné, ale vřele ho doporučujeme. Dovolená se vám bez něj může velmi rychle prodražit. Platit si z vlastního ošetření u zubaře, několikero kapaček, nebo rovnou převoz letadlem zpět do Čech je nejen nepříjemné, ale i drahé. Raději si jej sjednejte, s námi si můžete porovnat hned několik nabídek nabídek.

Na cestu do Chorvatska autem budete potřebovat nejen doklady pro sebe, ale i nějaké doklady k autu. Jaké konkrétně?

Nepůjde to bez běžných dokladů, které máte při sobě na českých cestách – řidičský průkaz, technický průkaz (neboli malý techničák) a zelená karta (mezinárodní potvrzení o sjednání pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, tedy povinném ručení). Ani toto není žádná věda. Povinné ručení si sjednejte do několika minut hravě s námi nebo si přečtěte nejprve ještě víc o pojištění auta do zahraničí.

Nejste-li majitelem vozu, ale máte ho půjčený, a je jedno jestli z autopůjčovny nebo máte služební vůz od zaměstnavatele, zajistěte si souhlas majitele vozu, a to alespoň v angličtině.

Cesta do Chorvatska jde zvládnout i autobusem, vlakem a letadlem

Nebaví vás sedět za volantem a doufat, že neskončíte v hodinové koloně, a raději byste si v autě místo mačkání pedálů a kroucení volantem četli? Existují samozřejmě i alternativní možnosti, jak se do Chorvatska dopravit.

První z nich je autobusem. Nutno říci, že autobus je vždycky méně pohodlný než auto. Do Chorvatska jezdí např. FlixBus nebo RegioJet. Některé společnosti zahajují provoz linek, nebo je posilují, až se začátkem letní sezóny, od června s nimi tedy už můžete cestovat na pravidelných linkách.

Směřují do nejnavštěvovanějších letovisek. Jízdenka do Chorvatska pro dospělého stojí z Prahy do Splitu okolo 1500 Kč a cesta trvá zhruba 18 hodin. Vyjíždí se odpoledne a na místo se přijede následující den dopoledne, má několik nástupních míst po celé České republice, stejně jako i výstupních míst v Chorvatsku. Výjimkou nejsou ale ani odjezdy ve dvě hodiny ráno, pokud na to máte sílu.

Nabízí se i možnost nasednout na cestu do Chorvatska na vlak. Na tuto cestu si budete muset zaplatit i za lůžkový vůz. Cesta z Prahy do Splitu trvá okolo dvaceti hodin (vyrazíte dopoledne, přijedete ráno) a cesta tam vyjde okolo tří tisíc a čekají vás dva přestupy. V létě České dráhy vypravují ale i přímé spoje.

A pak je tu ještě poslední možnost cesty do Chorvatska – letadlem. Let trvá z Prahy do Splitu hodinu a půl, což je obrovské lákadlo. Zpáteční let lze pořídit za necelých osm tisíc (ale bez odbaveného zavazadla). Letadlo je sice rychlé, ale zato drahé.

Týká se vás v létě cesta do Chorvatska? Jaká možnost dopravy u vás vyhraje letos?

VyplňteVyberteVyřešeno!