Potápění je hezký koníček, ale nesmíme zapomínat před cestami do zahraničí zvolit i vhodné pojištění. Připravte se na to, že pojišťovny berou tento sport jako rizikový.
Pokud už pojišťovny cestovní pojištění pro potápěče nabízejí, mají svá pevně daná kritéria. Důležitá je maximální hloubka ponoru, ta by podle řady pojišťoven neměla přesáhnout čtyřicetimetrovou hranici. V opačném případě se může pojištění významně prodražit. Cenu pojistky může určovat i lokalita. Zaplatit totiž můžete za jediný den sumu v řádu desítek, ale klidně také stovek korun. Rozlišováno je i sportovní a profesionální potápění, každé z nich má totiž svá specifika.
Tuzemské pojišťovny obvykle pojistí potápění s využitím dýchacího přístroje do určité hloubky. Neplatí to ale automaticky pro všechny. Některé nenabízejí tuto pojistku vůbec, jiné jen za určitých podmínek. Potápění považují automaticky za rizikový sport, podobně jako například jachting nebo rafting. Pojištění se však často nevztahuje například na cave diving (potápění v jeskyních), freediving (potápění se pouze na nádech, bez dýchacího přístroje) nebo také na plavby s jachtou napříč oceánem. Pojištění potápěčů samozřejmě zahrnuje i nonstop asistenční služby nebo konzultaci zdravotního stavu s lékařem, možné je i připojištění potápěčské výbavy (nebo obecně zavazadel). Toto pojištění můžete pochopitelně sjednat online, obvykle i se zajímavou slevou.