Jak mít letos chytré Vánoce?
12. 12. 2019

Jak mít letos chytré Vánoce?

Přinášíme vám osm osvědčených tipů, jak letos můžete netradičně pořídit vánoční stromeček a cukroví nebo udělat dobrou věc. Zkrátka si užít chytré Vánoce.

Vánoce jsou svátky pohody, klidu, radosti a štědrosti. V posledních letech se ale trochu změnily v hon za hromadou zbytečností, které prostě (ne)musíte mít. Můžete to ale zkusit i jinak. Chytře, efektivně a ekologicky.

Za Vánoce utratíme zase více peněz

Ekonomice se stále daří, lidé mají více peněz a logicky více nakupují. Podle průzkumu agentury Perfect Crowd pro Mall.cz plánují lidé letos za dárky pro své blízké utratit několik tisíc. Čtvrtina dotazovaných s dětmi se chystá vydat až 15 000 Kč. Nejčastěji je to ale částka pohybující se mezi 5 000 až 10 000 Kč.

Vánoční přípravy a nákupy ale nemusí směřovat jen k rodině a známým. Advent je ideálním časem udělat dobrou věc pro ostatní kolem nás a pro naši planetu. Ať už se rozhodnete, že podpoříte děti z dětských domovů, seniory, chráněné dílny nebo si živý stromeček jen půjčíte. Každý dobrý skutek se počítá.

Podobně pomáhá také investiční skupina DRFG a jejich nadace podporující celé spektrum sociálních, kulturních a jiných projektů. Jejich pomoc směřuje na mladé lidi z dětských domovů, kteří přechází do běžného života, na dobrovolníky a pečující, lidi s hendikepem nebo charitativní organizace, které zaštiťuje církev apod.

Z mnoha příkladů bychom mohli zmínit Cestu 121, Meeting Brno, Kapku naděje, Mama HELP a mnoho dalších. Nadace využívá své prostředky na spoustu projektů. Vy možná nemáte tak velké možnosti, ale počítá se každá pomoc, třeba i docela maličká.

Nekupujte stromek, pronajměte si ho

Zapomeňte na každoroční trápení s vánočním stromkem, který vám opadává už dva dny po Štědrém večeru. Pronajměte si ho. Jednoduše si v internetovém katalogu vyberte stromeček v květináči a objednejte. Dovezou vám ho až domů a po Novém roce zase odvezou.

Půjčení živého vánočního stromu je tou nejlepší alternativou ke klasickému řezanému, který jste si možná kupovali všechny předešlé roky. Vydrží krásně zelený po celé Vánoce a nemusíte si dělat starosti s jeho likvidací. Stromky neuschnou a vrátí se zpátky do přírody nebo udělají radost další Vánoce nové rodině.

Půjčením stromečku ušetříte čas sháněním řezaného a zároveň uděláte dobrý skutek pro naši planetu.

Cukroví letos kupte, ale chytře

Letos cukroví nepečte, kupte si ho. Rozhodně tím ale nemyslíme v supermarketu. Protože i v tomto případě se dá udělat dobrá věc. Můžete zajít do některé z chráněných dílen, které máte ve svém okolí a zjistit, zda zrovna oni cukroví nevyrábí a neprodávají. Informace se dají dohledat také na internetu. Podpoříte fungování takové dílny, uděláte radost hendikepovaným lidem, kteří cukroví jistě s láskou vyrábí, a ještě si pochutnáte.

Kdo vám zabalí dárky?

Nebaví vás balení dárků a i když se snažíte, tak výsledek není nic moc? Nechte si je zabalit od někoho jiného. Opět se nabízí možnost využít služby chráněných dílen, které většinou fungují právě díky dobrovolným příspěvkům a prodejem svých produktů a služeb. Tak je letos zajděte podpořit také.

Darujte krabici od bot

Samozřejmě, že ne prázdnou. Naplňte ji hračkami, pastelkami, sešity, oblečením, kosmetikou. Zkrátka vším, co by se podle vás dítěti mohlo líbit. Přidejte vánoční přání. Krabici od bot pečlivě a hlavně vánočně zabalte. Nalepte štítek s informacemi o určení dárku (např. holčička 5 – 7 let) a odvezte na sběrné místo, které máte nejblíž. Věci nemusí být úplně nové, ale rozhodně ne příliš opotřebované, poničené, prošlé nebo dokonce zdraví nebezpečné.

Pamatujte, že mnoho dětí dostane jen ten jediný balíček od vás. Proto do něj raději vložte více maličkostí než jen jednu velkou věc.

Pomáhejte vánočními dárky

Vyrůstat v dětském domově bez možnosti trávit Vánoce se svou rodinou je pro děti už tak dost těžké. Naštěstí existují projekty, které jim alespoň trochu pomohou užít si svátky stejně jako ostatní. Jedním z nich je akce Dejme dětem dárek k Ježíšku aneb „Strom splněných přání“. Jednoduše si vyberete dárek ze seznamu, který vás zaujal a kupte jej. Stejnou službu pak řadu let poskytuje i Daruj hračku, kde ale můžete obdarovat nejen děti.

Podobným způsobem funguje také projekt Milý Ježíšku. Ten rozšířil svou působnost i na děti ze sociálně slabších rodin, které si dárky nemohou dovolit. Opět si ze seznamu přání vyberete to své a zarezervujete si je. Je tu jen jeden rozdíl. Dárek zakoupíte a pošlete přímo na adresu dítěte. Víte tak přesně ke komu a kam putuje.

Sympaticky pomáhá také nezisková organizace Klub svobodných matek. Z každého výrobku prodaného na jejich e-shopu jde 100 Kč do fondu, ze kterého zaplatí stovce dětí vánoční dárky.

I děti v zahraničí touží po dárcích

V rozvojových zemích lidé často touží po mnohem obyčejnějších věcech než u nás. S projektem Skutečný dárek (Člověk v tísni) jim můžete přispět na školní pomůcky, hejno kuřat, sazenice stromů nebo třeba na kozu. Přispět můžete dokonce i na doučování dětí z chudých rodin v ČR.

Dokážete si představit, že vaše děti musí každý den chodit do školy mnoho a mnoho kilometrů? Ne? Ale přesně takto žijí školáci v Gambii. Právě kvůli nim funguje pomoc pod názvem Kola pro Afriku. Kolo můžete darovat nějaké starší nebo koupit úplně nové a dovézt na sběrné místo, poslat jednorázový příspěvek nebo se stát pravidelným dárcem.

Podpořit méně šťastné v zahraničí i u nás můžete také nákupem dárku v charitativním e-shopu ADRA. Může to být pomoc v boji se suchem a zajištění pitné vody ve vyschlé Etiopii, příspěvek na vzdělání pro chudé děti v Bangladéši nebo příspěvek na dobrovolníka, který bude navštěvovat a pomáhat lidem v České republice.

Ježíškova vnoučata

Nejen děti touží, aby se jim o Vánocích plnila jejich přání. Starší lidé v domovech a dalších zařízeních pro seniory mají také své touhy nebo potřeby, na které často nemají peníze. Jednou v roce se tak můžete stát Ježíškovým vnoučetem a splnit někomu jeho sen. Vyberte ze seznamu na internetu dárek nebo zážitek pro konkrétního člověka a jděte do toho. U předávání můžete být osobně nebo vybranou věc poslat.

I starší lidé mají svá přání. Díky Ježíškovým vnoučatům se jim alespoň některá mohou splnit.

Příspěvek na dobrou věc si můžete odečíst z daní

Většina z nás přispívá samozřejmě na dobrou věc nezištně. Ale když už to děláte, proč nevyužít například daňových výhod? Až se tedy rozhodnete, jaký dar letos věnujete, nezapomeňte si nechat vystavit potvrzení a to pak zahrňte do svého daňového přiznání. O výši daru si totiž mohou zaměstnanci i podnikatelé snížit daňový základ.

  • Fyzické osoby (zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) mohou od základu daně odečíst hodnotu svého daru ve chvíli, kdy jeho celková hodnota přesáhne 2 % základu daně nebo dosahuje výše minimálně 1000 Kč za zdaňovací období. V úhrnu můžete odečíst 15 % ze základu daně. OSVČ uplatní odpočet ve svém daňovém přiznání a stejně tak zaměstnanci, kteří si jej podávají sami. Ostatní předají potvrzení zaměstnavateli.
  • Právnické osoby (zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) odečítají od základu daně hodnotu daru, pokud činí alespoň 2000 Kč. V úhrnu lze odečíst 10 % z již sníženého základu daně.

Vánoce se dají oslavit různými způsoby. Vy je letos můžete mít trochu jiné než obvykle. Pomáhat druhým plnit jejich přání, udělat dobrý skutek a třeba i trochu ulevit naší planetě.

Jdete do toho?

VyplňteVyberteVyřešeno!