Co ještě nevíte o životním pojištění?
06. 08. 2018

Co ještě nevíte o životním pojištění?

Životní pojištění je jeden z nejdůležitějších a paradoxně nejčastěji opomíjeným finančním produktem na trhu. Řada lidí jej vidí jako zbytečný výdaj nebo si nepřipouští, že by se někdy mohli potýkat s vážnější nemocí či zraněním.

Základem je správně si životní pojistku nastavit. Například pojistná částka by měla být alespoň dvojnásobek vašeho ročního příjmu.

Flexibilita

Velkou výhodou současného finančního trhu je, že všechny pojišťovny nabízí u svých životních pojištění úpravu parametrů i během pojistné doby. Co to konkrétně znamená? To, že si ve třiceti můžete uzavřít pojištění na nižší částku a jakmile rodinná situace dovolí, pojistnou částku si zvýšíte. V mladém věku, kdy máte spoustu výdajů (hypotéku na dům, péče o děti, mateřskou místo běžného příjmu atd.) vás pojištění nezabolí a jakmile děti vylétnou z hnízda, můžete myslet primárně na vlastní blahobyt.

Podpora státu

O tomhle už jste nejspíš slyšeli; stát podporuje životní pojištění nemalými daňovými výhodami. Při splnění státem stanovených podmínek pro životní pojištění si můžete každý rok odečíst od základu daně z příjmu pojistné, které jste zaplatili, a to z původních 12 000 na nynější maximum 24 000 korun. To už je slušný benefit, ne?

Ovšem za podmínky, že…

… že vaše životní pojištění bude správně nastaveno. Základem je nastavit pojistnou částku na alespoň dvojnásobek vašeho ročního příjmu! A velkou roli hraje také váš věk. S uzavřením životního pojištění byste neměli příliš otálet – ideální je jej sjednat do třiceti let. Čím později totiž životní pojištění uzavřete, tím větší je riziko, že u pojišťovny nedosáhnete na takovou smlouvu, jakou ideálně potřebujete.

Nemá smysl strašit možnými scénáři – ty si většina z nás umí představit až příliš snadno. Podnikatel, rodič nebo majitel nemovitosti na hypotéku dobře ví, že závazek si vždy žádá jistou dávku odpovědnosti. Takže když už investujete tolik času, peněz i emocí do své kariéry, bydlení, své rodiny či firmy, byla by škoda se o to vše nechat připravit nešťastnou náhodou.

VyplňteVyberteVyřešeno!