Dnešní velmi diskutované téma je důchodová reforma. Vždy se objeví a po nepovedeném pokus opět zmizí. Že je dnešní systém neudržitelný, vědí všichni, ale reálné řešení se nenachází, uvádí Jan Lörinc, finanční konzultant z Chytrého Honzy.
Poslední pokus o reformu proběhl v roce 2009 za vlády ODS a TOP 09, po dalších volbách byl však zrušen. Jestli byla nastavena správně nebo ne, to je na jinou diskuzi. Avšak ukazuje na nereálnost shody napříč politickým spektrem.
A co je na tom nejhorší? Zhruba za 15-20 let začnou pobírat důchod silné ročníky ze sedmdesátých let. Dle přiložené demografické pyramidy je vidět, že poměr obyvatel v důchodu vůči pracují části obyvatel se bude „překlápět“ k horšímu a důchodový účet bude ještě více deficitní, než je dnes.
Co tedy ale můžeme očekávat? Žádná reálná důchodová reforma nepřijde. Jediné, s čím vlády budou hýbat, budou parametry. Což jsou výše odvodů a posunutí věku odchodu do důchodu. O to více bude odpovědností každého jedince se na důchod připravit, a to reálným a disciplinovaným odkládáním části svého příjmu. Dle analýz by na dnešní mladou generaci (pod 30 let) čekal reálný důchod (z pohledu dnešních cen) zhruba 12 000 Kč.
A co s tím tedy dělat? INVESTUJTE. A kdy? Ideálně Ihned. Průměrné zhodnocení investic se pohybuje okolo 6 % z dlouhodobého hlediska. Pokud byste si chtěli na důchod v 65 letech přilepšit o jeden milion korun a počítali se zhodnocením 6 %, tak musíte investovat minimálně takovou částku:
Otázka však zní, zda je částka 1 000 000 korun na důchod dostatečná. Na to už si každý musí odpovědět sám.
Avšak nejdůležitější je myslet na to, že není důležité kolik, ale hlavně kdy!
Autor: Jan Lörinc, finanční konzultant z Chytrého Honzy