Co můžeme očekávat od důchodové reformy?
14. 04. 2023

Co můžeme očekávat od důchodové reformy?

Dnešní velmi diskutované téma je důchodová reforma. Vždy se objeví a po nepovedeném pokus opět zmizí. Že je dnešní systém neudržitelný, vědí všichni, ale reálné řešení se nenachází, uvádí Jan Lörinc, finanční konzultant z Chytrého Honzy.

Poslední pokus o reformu proběhl v roce 2009 za vlády ODS a TOP 09, po dalších volbách byl však zrušen. Jestli byla nastavena správně nebo ne, to je na jinou diskuzi. Avšak ukazuje na nereálnost shody napříč politickým spektrem.

A co je na tom nejhorší? Zhruba za 15-20 let začnou pobírat důchod silné ročníky ze sedmdesátých let. Dle přiložené demografické pyramidy je vidět, že poměr obyvatel v důchodu vůči pracují části obyvatel se bude „překlápět“ k horšímu a důchodový účet bude ještě více deficitní, než je dnes.

Věková struktura obyvatel podle pohlaví a rodinného stavuCo tedy ale můžeme očekávat? Žádná reálná důchodová reforma nepřijde. Jediné, s čím vlády budou hýbat, budou parametry. Což jsou výše odvodů a posunutí věku odchodu do důchodu. O to více bude odpovědností každého jedince se na důchod připravit, a to reálným a disciplinovaným odkládáním části svého příjmu. Dle analýz by na dnešní mladou generaci (pod 30 let) čekal reálný důchod (z pohledu dnešních cen) zhruba 12 000 Kč.


A co s tím tedy dělat? INVESTUJTE. A kdy? Ideálně Ihned. Průměrné zhodnocení investic se pohybuje okolo 6 % z dlouhodobého hlediska. Pokud byste si chtěli na důchod v 65 letech přilepšit o  jeden milion korun a počítali se zhodnocením 6 %, tak musíte investovat minimálně takovou částku:

  • 30 let věku –  500 Kč
  • 40 let věku – 1 000 Kč
  • 50 let věku  – 2 160 Kč

Otázka však zní, zda je částka 1 000 000 korun na důchod dostatečná. Na to už si každý musí odpovědět sám.

Avšak nejdůležitější je myslet na to, že není důležité kolik, ale hlavně kdy!

Autor: Jan Lörinc, finanční konzultant z Chytrého Honzy

VyplňteVyberteVyřešeno!