Čtyři nejčastější výmluvy lidí, kteří cestují bez pojištění. Říkáte je taky?
27. 06. 2018

Čtyři nejčastější výmluvy lidí, kteří cestují bez pojištění. Říkáte je taky?

Pojištění na cesty – nutnost nebo zbytečnost, kterou nám nutí pojišťovny? Podíváme se na čtyři nejčastější výtky zarytých odpůrců cestovního pojištění, jestli je na nich něco pravdy…

Výmluva první: “Po Evropě je to zbytečné.”

Letos do zahraničí, podle odhadu Asociace cestovních kanceláří, vyrazí přes tři a půl milionu Čechů, kteří ročně utratí za cestovní pojištění kolem dvou miliard korun. Nicméně stále ještě velká skupina cestovatelů vyráží za hranice republiky jen s kartičkou pojištěnce. S mávnutím ruky, “vždyť přece EU.” No jo, ale stačí to?

Nestačí, bohužel. Například i v takové “cizině” jako je Slovensko,horská služba každý rok zachraňuje stovky Čechů, kteří přecenili své síly, počasí nebo podcenili vybavení do hor. Jeden výjezd záchranářů, přeprava helikoptérou, ošetření, hospitalizace v nemocnici, ubytování rodinného příslušníka – a od našich sousedů vám přijde pořádný účet za ošetření, který může být i v řádech statisíců korun. S kartičkou pojišťence velkou parádu po zahraničních špitálech prostě neuděláte.

Žádnou velkou výhrou není ani kartička evropského zdravotního pojištění EHIC. Že platí na nezbytnou zdravotní péči? Ano, ale co je nezbytné, záleží čistě na posouzení daného lékaře. Takže třeba bolest zubů může vyřešit tak, že vám dá lék na bolest a pošle vás zpět si “užít” zbytek dovolené. I při závažnějších potížích pak může evropský lékař požádat o doplatek za služby i léky, který může být až desítky tisíc korun.

Takže pro cestovní pojištění není alternativa, a to ani v Evropě.

Výmluva druhá: “Pojišťovna se stejně nějak vyvlíkne.”

V tomto ohledu je nejdůležitější samotné nastavení cestovního pojištění. Pokud si na dovolené chcete zkusit potápění, vezete si s sebou drahý foťák a vám ještě dražší, ale o to neposednější potomky, pojistku tomu musíte přizpůsobit. Je to stejné, jako si koupit za pár kaček žabky a divit se, že nevydržely túru po horách.

Fakt je ten, že i malý výdaj před cestou vám v extrémních případech může ušetřit pěknou sumu. O různých kompenzacích, třeba za zrušený nebo zpožděný let, nemluvě. Srovnali jsme pro vás, jaké náklady čekají hrdiny jedné ne úplně povedené dovolené. A jak velký rozdíl může nakonec cestovní pojištění znamenat.

Modelová situace

Výmluva třetí: “Pojištění je drahý, zvlášť pro celou rodinu.”

Otázka peněz je samozřejmě vždy relevantní. Jste si ale jistí, že skutečně víte, kolik pojištění na cesty stojí? Cestovní pojištění lze pořídit už od 11 korun na den. Tolik vás nestojí ani ranní kafe v automatu. Ano, je to cena za nejnižší krytí, ovšem ani průměrná cena cestovního pojištění není nijak závratná – 36 korun na den.

Modelový příklad: dva dospělí a dvě děti se na týden pobytu v Evropě pojistí za 671 korun (do zbytku světa je to vyjde na 1 036 korun). Takže pokud si můžete dovolit koupit na promenádě slušnou láhev vína, můžete si dovolit koupit pojištění pro celou rodinu.

Výmluva čtvrtá: “Nerozumím tomu/nemám na to čas.”

Tohle je v dnešní době vyložený nesmysl. Nabídky cestovní pojištění si na srovnávači přehledně porovnáte, přidáte připojištění za extrémní sporty nebo za zavazadla, budete-li chtít, zaplatíte online a do minuty máte v mailu potvrzení pojištění klidně pro celou rodinu nebo skupinu kamarádů. Jednodušeji to už opravdu nejde. A čas? Pojištění stihnete online vyřídit i během cesty na letiště nebo k hranicím.

VyplňteVyberteVyřešeno!