Řada lidí běžně zaměňuje reálný význam debetních a kreditních karet, jiným zase vše splývá v jeden celek. Pojďme si proto vše uvést na pravou míru.
Je pravdou, že po stránce vzhledu se debetní a kreditní karta moc neliší. Až polovině lidí ale podle různých průzkumů uniká, k čemu se každá z nich dá konkrétně využít a jaký je mezi nimi přesně rozdíl. Kreditky jsou v české společnosti doma až od nového tisíciletí, debetní karty se v našich peněženkách usazují už od počátku devadesátých let. Počet vydaných kreditních karet u nás dosahuje dvou milionů. Tento typ karet je tedy evidentně oblíbený. K čemu přesně slouží?
Kreditní karta je vlastně úvěrová: Banka klientovi přidělí určitý úvěrový limit (většinou jde řádově o desetitisíce korun). Nakupovat je pak možné doslova kdekoliv dle libosti, důležité je hlavně v rámci tzv bezúročného období vyrovnat stav konta. Toto období trvá zpravidla několik týdnů. Pokud klient částku v termínu neuhradí, banka si účtuje vysoký úrok (i několik desítek procent). Nebezpečí tedy spočívá v bezstarostnosti uživatele, který nebude mít v době splatnosti dost peněz. Velkou výhodou kreditních karet je například možnost sbírání různých bonusů a slev u smluvních partnerů banky. Může jít o mobilního operátora, síť supermarketů nebo jiných obchodů.
Oproti tomu debetní karta je vydána vždy k běžnému účtu v bance. Placení v obchodech je samozřejmostí, nicméně jen do výše zůstatku (pokud ovšem není v bance sjednán kontokorent). Klient zpravidla čerpá vlastní finanční prostředky, využívá plateb přes internet nebo vybírá z bankomatu. Jednoduše řečeno, debetní kartu má prakticky každý, kdo se rozhodl používat běžný bankovní účet. Naproti tomu kreditní karty banky přidělují jen klientům s dostatečnou bonitou.