Co dělá dobrou dovolenou? Dobrý plán!
01. 06. 2018

Co dělá dobrou dovolenou? Dobrý plán!

Tak kam to letos bude a v jakém počtu? Vypnete sami na túře po horách nebo si naopak zajedete s partou zasurfovat na Bali? Případně už „někam konečně vyvezete rodinu“? Každá dovolená má své kouzlo, ale i svá specifika a „slabší chvilky“, na které je dobře myslet. Takže, na co si dát bacha, když letos pojedete:

Sám/sama na túru po horách

V době digitální je tohle stále oblíbenější kratochvíle. Když o dovolené vypnout, tak ve všech ohledech. Plánujete vyrazit úplně sami? O to pečlivěji naplánujte přípravu. Společenskou volnost je třeba vykompenzovat co nejpodrobnějším itinerářem, který je dobré před odjezdem sdílet s někým blízkým doma. Ať má někdo přehled, kde a kdy se budete zhruba pohybovat. A pro jednou si proboha vezměte k srdci povzdechy rodičů a pravidelně se ozývejte.

A nikdy (!) na podobnou cestu nevyrážejte bez cestovního pojištění. Nebo ještě jinak – nikdy nevyrážejte bez dobrého cestovního pojištění. Ne všechny pojišťovny totiž chápou túru po Tatrách jako běžnou dovolenkovou aktivitu. Takže zkontrolujte si v jaké výšce se budete pohybovat, jestli na trasu potřebujete nějaké náčiní a připojistěte si podle toho rizikové, případně i extrémní sporty. Věřte nám, v tomhle se opravdu pojištění vyplatí.

Ve dvou na výlet do New Yorku

Nápad za všechny peníze! A v případě lékařského ošetření v USA to chápejte i doslova. Ceny do amerických měst jsou už dávno poměrně dostupné a výlet stojí rozhodně za to. Ale systém zdravotních pojišťoven je zde natolik specifický, že je nutné místním podmínkám přizpůsobit i cestovní pojištění. Ceny lékařského ošetření jsou v USA nesrovnatelné s našimi a jsou doslova závratné. Plomba na zub? Až 6 000 korun. Zlomená ruka? Za ošetření až 180 000 korun. A opravdu nechcete, aby vás na dovolené za mořem chytil „slepák“. Počítejte tedy s vyšším pokrytím. A pozor si také dávejte na zneužití platební či kreditní karty, kterou je v USA zvykem při placení „svěřit“ obsluze.

S rodinou do Chorvatska

Největší klasika. Cestování s dětmi autem je očistec, ale cesta letadlem bývá ještě horší. Bez povinného ručení a havarijního pojištění, alespoň krátkodobého, do auta směr „rodinná dovolená“ ani nesedejte. Vždy si ověřte, že máte v ceně asistenční službu a ideálně i například právní pomoc. V případě nějaké havárie vždy zavolejte místní policii, vezměte si kontakt na účastníky nehody a nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. A abychom měli i nějaká pozitiva – za pojištění dětí nikdy nezaplatíte plnou cenu. Děti do 6 let mívají pojištění zdarma, respektive je zahrnuto v pojištění rodičů. Pojištění pro starší děti pak bývá s výraznou slevou. Tak sláva nazdar výletu.

S partou za exotikou

Bali? Srí Lanka? Thajsko? Tak či onak, závidíme. Ve větší skupině vám kromě ponorky nejspíš nic záludného nehrozí. Ani v přesile ale nezapomeňte na cestovní pojištění, a to i s připojištěním. Zvlášť pokud plánujete nějakou turistiku, surfování, potápění. To vše pojišťovny nevnímají jako „cool dovolenou“ ale jako zdraví ohrožující činnost. Dokonce i jízda na nafukovacím banánu je brána jako rizikový sport! Že nevíte, jaká aktivita vás na dovolené zaujme? Nevadí. Cestovní pojištění si lze sjednat i přímo z dané destinace. Na srovnávači máte hotovo zpravidla do několika minut. Navíc online můžete pojistit i všechny ostatní, stačí vám jen jejich věk. Zkušení cestovatelé pak kromě sportů radí pojistit i zavazadla. Nejde ani tak o ošacení, ale o doklady nebo třeba dražší fotoaparát.

VyplňteVyberteVyřešeno!