Důstojný důchod? Nespoléhejte na stát
04. 04. 2018

Důstojný důchod? Nespoléhejte na stát

Zkuste se zamyslet, ať už jste jakéhokoliv věku, jaký bude váš důchod. Nejspíš budete chtít žít ve vlastním, cestovat, užít si rodinu a koníčky, nebýt na nikom závislý. Fyzicky i finančně. Otázka ale zní: co pro to děláte a bude to stačit?

Horký brambor státního rozpočtu

Podle průzkumu NN Penzijní společnosti se většina lidí napříč generacemi shodla, že v důchodu budou potřebovat alespoň 20 000 korun měsíčně. Zároveň ale téměř nikdo z dotázaných nepočítá s tím, že tuto částku dostane od státu. Proč?

Češi stárnou. Dnes je pětašedesát či více let téměř každému pátému Čechovi a do poloviny tohoto století se podle statistiků podíl seniorů zvýší nad třicet procent. Připočtěte nízkou porodnost a nechuť státu k tolik potřebné reformě penzijního systému. A výsledek? Na slušné důchody jednoduše nebude.

Počítejme ale dál. Pokud se s částkou 20 000 korun měsíčně ztotožňujete, budete ji potřebovat, řekněme 15 let. Se vstupem důchodu byste tak měli mít našetřeno na 1,5 milionu korun. To není málo, takže doporučení odborníků je jasné: začít co nejdřív. V následující grafice vidíte, že není radno spoření odkládat byť jen o pár let. Je přeci jen rozdíl platit 3 000 nebo 6 000 měsíčně.

Spoření na důchod
Spoření na důchod

Ještě je brzo

“Brzo” u penzijního spoření platí jen tehdy, pokud ještě nepracujete. V západních zemích je běžné, že již od prvního zaměstnání si mladí lidé začínají spořit na penzi. Ideálně jednu desetinu výdělku. V Česku to bohužel neplatí.

Přitom stát v takzvaném třetím pilíři nabízí lidem výrazné příspěvky. Kdo si například spoří 1 000 korun měsíčně, dostane k tomu dalších 230 korun. I v 25 letech už musí mít každý tolik rozumu, aby si spočítal, že takové zhodnocení není k zahození. A to nemluvíme o tom, že na penzijní spoření může (a často se tak děje formou zaměstnaneckých bonusů) přispívat i zaměstnavatel. Díky spoření na penzi navíc můžete uplatnit nárok na daňový odpočet.

Jak na slušný důchod

Na penzi si spořím – vyřízeno

To chválíme, ale kolik?! Většina lidí při sjednání spoření kývne jen na minimální vklad kolem 600 korun a další roky penzi neřeší. Tak si ale v modelovém příkladu na důchod naspoříte jen zhruba 230 000 korun.

Je omyl, že podzim života rovná se chudoba a nejistota. Pokud máte vhodně nastavené penzijní spoření a ideálně ještě třeba investujete do podílových fondů či nemovitostí, měli byste se zaslouženého důchodu dočkat.

Chcete si založit penzijní spoření? Vyplňte formulář níže a my vám zdarma pomůžeme s nastavením spoření na míru. Poradíme s optimální částkou i s výběrem spořitelny.

let
Stisknutím tlačítka “Zobrazit výsledky” souhlasíte s obchodními podmínkami společnosti Chytrý Honza a.s., které najdete zde. O tom, jak nakládáme s vašimi osobními údaji, naleznete informace zde.
let
Výsledná částka
Zainvestováno
Možné zhodnocení pravidelné investice
Možné zhodnocení jednorázové investice
Celkové možné zhodnocení za 10 let
Zainvestováno
Zhodnocení
VyplňteVyberteVyřešeno!