Finanční, nebo operativní leasing? Záleží na vašich preferencích
11. 06. 2018

Finanční, nebo operativní leasing? Záleží na vašich preferencích

Leasing: termín, který slýcháme každý den. V našich podmínkách je nejčastěji sjednáván pro pořízení vozu. Volit lze mezi operativním a finančním leasingem

V zásadě existují dvě možnosti leasingu – finanční nebo operativní.

Pořízení určité věci – například automobilu v rámci podnikání – na leasing je snadné. Tím spíš, že není třeba mít k dispozici výraznou počáteční hotovost a náklady jsou daňově uznatelné. Leasing je ale vhodným řešením nejen pro podnikatele. Tímto způsobem se totiž dá pořídit široké spektrum komodit. A nemusí jít vždy jen o osobní nebo nákladní automobil, nezřídka se jedná o leasing lékařského zařízení nebo strojů pro průmyslovou výrobu. Jako takový je doprovázen i pestrými možnostmi v ohledu doplňkových služeb. Možnosti leasingu jsou v zásadě dvě – finanční nebo operativní.

Finanční leasing

Nájemce na sebe v průběhu trvání leasingu přebírá odpovědnost za stav věci, na kterou uzavřel smlouvu (poškození, údržba atd.). Po skončení finančního leasingu tento předmět přechází do majetku nájemce. Tento typ leasingu je často sjednáván na delší časové období, nejčastěji v řádu let. Minimální lhůtu pak určuje zákon, stejně jako nejkratší možné období pro odepisování hmotného majetku.

Operativní leasing

Tento typ leasingu nepředpokládá odkoupení daného předmětu. Ve většině případů se jedná o automobil, jehož užívání je podmíněno měsíční splátkou – nachází se však stále v majetku leasingové společnosti. Ta se stará o jeho opravu a běžnou údržbu, může zajistit například přezutí pneumatik. Bere zodpovědnost i za případný pokles tržní ceny věci. Operativní leasing je vhodný tehdy, když jde o technologie, které rychle zastarají. Kromě automobilu může jít například o IT techniku. Pokud se obě strany nedohodnou jinak, předmět po ukončení leasingu přebírá leasingová společnost.

Co bude ke sjednání leasingové smlouvy zapotřebí?

Sjednání leasingu není příliš složité. Nutný je občanský průkaz, rodný list a doklad o příjmu. Podnikatelé musí přidat ještě živnostenský list a daňové přiznání za uplynulý rok. Leasing byste si měli dohodnout u dobře prověřené společnosti, kterou je nejčastěji banka. V případě autobazaru se nenechte do ničeho “natlačit” a věc si pečlivě promyslete.

VyplňteVyberteVyřešeno!