Hledáte lék na drahou hypotéku? Refinancujte!
05. 04. 2018

Hledáte lék na drahou hypotéku? Refinancujte!

Uzavřeli jste před několika lety hypotéku a právě vás čeká konec fixace vaší úrokové sazby? Štěstí přeje připraveným: Ti mohou v následujících letech hodně ušetřit. Poradíme vám, jak na to.

Při vyjednávání lepších podmínek byste neměli přijímat hned první nabídku.

Porovnejte nabídky

Co tedy musíte pro “zlevnění” hypotéky udělat? Stačí pořádně prozkoumat aktuální situaci na trhu. Tedy zodpovědět otázku, zda vám některá z bank nabídne výhodnější úrok. A následně si spočítat, jak moc na tom vyděláte. A šanci máte velkou. Banky se o klienty totiž momentálně přetahují. Vyjednávat lepší úrok můžete i dvanáct měsíců před koncem fixace. S největší pravděpodobností se vám tou dobou ozve s novou nabídkou vaše stávající banka. Je v jejím zájmu, aby si vás udržela. I tak byste ale neměli přijímat hned první nabídku. Oslovte ještě další finanční instituce. Banky nemusíte obíhat sami, klidně si na to pořiďte odborníka. Pak už jen stačí úrokové sazby porovnat. Často se pak vyplatí znovu přijít do své banky a konkurenční nabídky jí ukázat. Většinou se pak pokusí ještě o něco slevit.

Nižší úrok nemusí znamenat, že výrazně ušetříte

Platí jen jedno pravidlo – počítat, počítat a zase počítat. Pokud totiž chcete refinancovat hypotéku u jiné banky, málokdy se vyhnete dalším nákladům. Obvykle si nová banka minimálně nechá zaplatit odhad ceny nemovitosti. Ten může vyjít i na několik tisíc korun. Právě proto musíte dobře posoudit, jestli se vám změna vyplatí. Nezřídka je změna ale opravdu výhodnější. Nabídky úroků se totiž mohou lišit až o několik desetin procenta.

Do rodinného rozpočtu můžou přibýt stovky, ale i tisíce

V potaz musíte samozřejmě brát vlastní výchozí úrokovou sazbu. Obecně ale platí, že pokud jste měli úrok vysoko nad tři procenta, dnes můžete skutečně ušetřit i tisícovku měsíčně. Aktuálně se totiž průměrná úroková sazba pohybuje kolem 2,3 procenta. Banky jsou ale stále ochotné jít se sazbou u dobrých klientů ještě níž.

VyplňteVyberteVyřešeno!