Hypotéka a rodičovství: Připravte se na výpadek jednoho z příjmů
30. 07. 2018

Hypotéka a rodičovství: Připravte se na výpadek jednoho z příjmů

Patří to k nejhezčím okamžikům v životě: do společného bydlení už brzy přibude další člen. To ale s sebou nese i změny v oblasti rodinných financí.

Na období mateřské a rodičovské dovolené se pojištění proti neschopnosti nevztahuje.

Počítejte dopředu

Je třeba říct, že mateřství není výpadkem příjmu doslova. Vaše partnerka či manželka totiž peníze pobírá i v této době, jen ne ve výši, na kterou jste byli doma doposud zvyklí. Právě proto je třeba si příjmy dobře propočítat. Nárok na úhradu z pojištění proti neschopnosti splácet totiž budete mít pouze v případě, že vaše polovička musí jít na rizikové těhotenství. V tu chvíli je pak v podstatě na nemocenské, na kterou se pojištění vztahuje. Až ale nastoupí na mateřskou a rodičovskou, už toto pravidlo platit nebude. Myslete proto na tyto případy už v době pořízení nemovitosti. Ideální je, když vám celkové náklady neukrojí z rodinného rozpočtu více než padesát procent příjmů. A pokud rodičovství teprve plánujete, neváhejte začít spořit už nyní.

Pojištění neschopnosti splácet je důležité

I přes výše uvedená fakta je dobré pojištění výpadku příjmů mít. Především proto, že si při ztrátě jednoho výdělku většinou nemůžete dovolit přijít i o ten druhý. Čerpání pojistky tak může pomoci třeba v případě, kdy se partner s hlavním příjmem potýká s vážnou nemocí či úrazem. Pokud máte navíc uzavřené investiční životní pojištění, můžete na něm mít už relativně dost peněz našetřeno, a ty je možné začít čerpat.

VyplňteVyberteVyřešeno!