Hypotéka na stavbu domu svépomocí
01. 04. 2019

Hypotéka na stavbu domu svépomocí

Tvrdit, že vzít si hypotéku je docela složitý proces, by celkem sedělo. Ale vzít si hypotéku na výstavbu nemovitosti svépomocí, to už je oříšek. Získat peníze na financování stavby domu má svá specifika. V našem článku je pro vás shrneme, ať víte předem, co vás čeká, pokud se do žádosti o hypotéku na výstavbu svépomocí pustíte.

Jak funguje financování stavby domu skrz hypotéku?

Postavit si vlastní nemovitost nebo opravit tu, co už vlastníte, má jednu nespornou výhodu. Nemusíte se smiřovat se vzhledem nabízených nemovitostí na trhu, dohadovat se s developerem, kam dát jakou kachličku, nebo za co všechno je ještě třeba připlatit. Při vlastní výstavbě si vše navrhnete podle vašich představ.

Nemáte-li pod matrací naspořené finance na výstavbu nového domu nebo rekonstrukci starého, využijte možnost čerpat hypoteční úvěr.

Narozdíl od hypotéky na koupi, kdy načerpáte celou částku na úhradu kupní ceny nemovitosti v jeden okamžik, je hypotéka na stavbu domu svépomocí čerpána postupně. Financování stavby domu probíhá na základě jednotlivých stavebních etap nebo v časových intervalech, kdy bude banka uvolňovat potřebnou část finančních prostředků. Peníze na výstavbu tak dostane vždy, když budete právě potřebovat.

Banka bude chtít vidět, jak se vám daří po finanční stránce a zda budete schopni hypoteční úvěr splácet. Připravte si tedy výpisy z účtu (až půl roku dozadu) a potvrzení o příjmu od vašeho zaměstnavatele.

Mimo tuto běžnou dokumentaci budete potřebovat:

  • projektovou dokumentaci,
  • rozpočet.

To vše poslouží bance k vyhodnocení a odhadu budoucí ceny nemovitosti. Co proces žádosti ovlivní, je to, zda vlastníte pozemek na kterém chcete stavět nebo jej teprve plánujete koupit.

Mám vlastní pozemek a potřebuji peníze na výstavbu

Zatímco dům či byt, který si kupujete již stojí a má svoji cenu, stavba je zatím záležitost budoucnosti. Banka vám tedy půjčuje peníze na něco, co zatím neexistuje.

Stavební pozemek vám poslouží jako zástava. A vzhledem k ceně nemovitostí a pozemků by jeho hodnota mohla pokrýt náklady na dokončení hrubé stavby. K žádosti o hypoteční úvěr dodáte výpis z katastru nemovitostí dokazující vaše vlastnictví příslušné parcely.

Pozemek si teprve koupím a pak si na něm svépomocí něco postavím

Nevlastníte-li zatím pozemek k výstavbě nemovitosti, ale už jste se rozhodli postupovat tak, že jej koupíte a hned na něm něco svépomocí postavíte, žádejte o hypotéku na koupi pozemku a financování stavby domu současně.

Víte, že…

Pojistit se dá i rozestavěná nemovitost. A rozhodně to stojí za to. Nejčastěji řeší pojišťovny krádeže okapů, značkových oken, kabelů, elektrických kotlů, radiátorů a živelné škody. Je-li nemovitost ve výstavbě financována úvěrem je pojištění stavby dokonce podmínkou.

Vše schváleno, stavím a banka platí

Stavíte-li svépomocí, případně využíváte služeb drobných řemeslníků, nemusíte od nich schovávat každou účtenku za materiál. Banky při čerpání úvěru nevyžadují doložení účelu fakturami. Jestli byly peníze na výstavbu nemovitosti tzv. prostavěny potvrzuje odhadce banky, který vždy vyhotovuje protokol o stavu stavby na základě kterého se provádí další čerpání z hypotečního úvěru.

Ale pozor, za každý protokol od odhadce je účtován poplatek. Proto pokud by bylo z úvěru čerpáno po malých částkách, mohla by se celá stavba nakonec i prodražit.

Kéž je těch starostí při žádosti o hypotéku na stavbu domu svépomocí co nejméně. Rozhodně je dobré začít třeba tím, že si hypotéky porovnáte v kalkulátoru hypoték. Se vším potřebným okolo žádosti vám následně rádi poradíme.

VyplňteVyberteVyřešeno!